• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Prof. Dr. Öndoğan, “İZKA Projesi kursiyerlerimizin başarılı girişimcilik hikayelerini paylaşmak istedik”

14 Mart 2020 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Prof. Dr. Öndoğan, “İZKA Projesi kursiyerlerimizin başarılı girişimcilik hikayelerini paylaşmak istedik”

           HABER MERKEZİ     
     Ege Üniversitesi (EÜ) Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, yürütücüsü olduğu İZKA’nın desteklediği projelerindeki sürdürülebilirlik ve yüksek çarpan etkisi hakkındaki görüşlerini paylaştı.
     Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerle ilgili şu bilgileri verdi : “2008 yılında Emel Akın Meslek Yüksekokulu’na müdür olarak atandığımda, proje ağırlıklı olarak çalışan bir ekip olduğumuz için, İzmir Kalkınma Ajansı çağrısını değerlendirdik ve bir proje hazırladık. ‘İzmir Gelinlik ve Abiye Sektörü Estetik ve Teknik Olarak Üretim Kalitesini Artırıyor’ adlı projemiz Ege Üniversitesinin İZKA tarafından desteklenen ilk projesi olmuştur. Bu başarının temel sebeplerinden bir tanesi de proje yaparken İzmir’in hazır giyim sektöründeki öncelikli ihtiyaçlarını araştırarak proje amacını belirlememizdir. Bu araştırma sonucunda, İzmir ilindeki gelinlik ve abiye firmalarının Türkiye’deki gelinlik ve abiye üretiminin yüzde 75’ini karşıladığını tespit ettik ve ilgili birlik ve sivil toplum kuruluşlarının da desteği alınarak projemizi faaliyete geçirdik.”

     Prof. Dr. Öndoğan, “ Bu projede bölgesel düzeyde, dezavantajlı gruplar içinde yer alan kadınlar, meslek liselerinin giyim bölümünden mezun işsizler ve engellilere ilgili alanlarda eğitimler vererek, mesleki beceriler edindirerek, kursiyerlerimizi sektöre kazandırdık. Özellikle alanında uzman kişilerle kasnakta pul, boncuk işleme konusunda,  hocalarımız ve moda sektöründe önemli yerler edinmiş modacılarla da dikim konusunda birlikte çalıştık ve hala işbirliklerimiz devam etmektedir.
     İşbirliklerimiz bir başka sonucu olan EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu’nda yürütmekte olduğumuz İzmir Kalkınma Ajansı tarafından Sosyal Uyumun Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin ortağı olduğu “Genç Moda Tasarımcıları İzmir’i Modanın Başkenti Yapıyor” isimli proje kapsamında ise ticari koleksiyon hazırlığı konusunda kursiyer yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

“Kursiyerlerimizden kendi moda evini açanlar oldu”
     İZKA’nın projelerin yürütülmesinde kendilerine çok destek olduğunu belirten Prof. Dr. Öndoğan, “İZKA’ya destekleri için çok teşekkür ediyoruz, sadece finansal destekle değil, projenin başvuru aşaması dahil olmak üzere tüm süreçlerinde bize destek sağladılar. Önceki projemizde aldığı eğitimlerin sonunda kursiyerlerimizden kendi moda evini açanlar oldu, bunlardan biri de Dilek Yaldız. Yeni projemizde 18-25 yaş arası kursiyerlerimiz var, bu noktada Dilek Yaldız ile bağlantıya geçtik ve kursiyer olarak başladığı yolculuğa eğitmen olarak devam etmesini talep ettik. İZKA’nın desteği ile yürüttüğümüz projede kursiyer olarak eğitim alan ve kendi moda evini açan girişimci Dilek Yaldız ikinci projemizdeki eğitimlerde bizlere eğitmen olarak destek vermeyi kabul etti. Bu başarı öyküsünü de sizlerle paylaşmak ve girişimci olarak bu sektörde çalışmak isteyen insanlara da bir mesaj, bir başarı hikayesi olmasını istiyoruz.” dedi.

     Ege Üniversitesi “İzmir Gelinlik ve Abiye Sektörü Estetik ve Teknik Olarak Üretim Kalitesini Arttırıyor” projesine kursiyer olarak katılan, sonrasında kendi moda evini açan Dilek Yaldız, “2010 yılında bu projeye katılım sağladım, yaklaşık beş aylık bir zaman diliminde dikim bölümünde görev aldım. Eğitimlerde çok keyifli ve güzel bir süreç geçirdik,  2016 yılında kendi moda evimi kurdum. Şu anda Alsancak’ta bir senedir devam eden bir moda evim var. Bu günlere gelmemde Ziynet Hocamın, Zeynep Acar’ın ve İZKA’nın büyük bir katkısı var umarım yeni öğrenci arkadaşlarım da bu yolda ilerlerler. Bütün öğrenci arkadaşlara tavsiyem hayallerini gerçekleştirmeleri için kendilerine inanmalılar ve bunun için çok çalışmalılar” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı
» Magdeburger Sigorta sağlık çalışanları ile 65 yaş üstü sigortalıları için özel hizmetlerini devreye aldı
» Yedi soruda kısa çalışma ödeneği
» Büyükşehir’den İzmir otogarında denetim
» Zabıta gıda denetimini sürdürüyor
» İzmir’in çocukları da unutulmadı
» Petrol şirketleri siber saldırıların hedefinde
» Tugay’dan mahallelere ‘koronavirüs’ ziyaretleri
» Siber COVID-19’a dikkat
» Dijital pazarlamada kesenin ağzı açıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
  Ticaret 23.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni