• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Plastik sektöründe yılsonunda %3,9 büyüme bekleniyor

27 Aralık 2019 Cuma 07:00
12
14
16
18

Plastik sektöründe yılsonunda %3,9 büyüme bekleniyor

   ► Gülsün, “Plastik mamul ihracatının yılsonu itibarıyla yüzde 1,2 artması bekleniyor” dedi.

     Plastik sektöründe üretimin miktar bazında geçen yıla göre yüzde 3,9’luk bir artış ile 2019 yılını kapatmasını beklediklerini açıklayan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün, “Plastik mamul ihracatının yılsonu itibarıyla yüzde 1,2 artması bekleniyor” dedi. 2019 yılı plastik sektörüne yönelik değerlendirme yapan Başkan Selçuk Gülsün, plastik sektörüyle ilgili gelişmeleri Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

“2018’e göre ithalatta ve ihracatta gerileme bekleniyor”
     Plastik sektörünün 2018’in özellikle ikinci yarısında ağırlığını hissettiren kur şokunun yaralarını son iki çeyrekte sarmaya başladığını belirten Gülsün, “2019 yılsonu üretimi, hala 2017 yılındaki ya da 2018 yılının ilk yarısındaki seviyenin altında seyrediyor olsa da 2018’in ikinci yarısında görülen dip seviyeden çıkılmış bulunuyor. Bu bağlamda, üretimin miktar bazında 2018 yılına göre yüzde 3,9’luk bir artış ile yılı kapatması beklenmektedir. Değer bazında ise üretimdeki artışa rağmen yüzde 3,1’lik bir gerileme beklenmekte olup bunun başlıca sebepleri arasında petrol fiyatlarına bağlı olarak hammadde fiyatlarında yaşanan gerileme bulunmaktadır. Ayrıca gerek ithalatta gerekse ihracatta birim fiyatların 2018 yılına oranla yüzde 5,4 ile yüzde 7,5 arasında gerilemesi beklenmektedir” diye konuştu.

“Sektör büyümesi ihracattaki artıştan kaynaklanıyor”
     Plastik mamul ihracatının yılsonu itibarıyla yüzde 1,2 oranında artabileceğini aktaran Gülsün, 2019 yılı Türkiye plastik endüstrisine yönelik yaptığı değerlendirmede, “İhracat kalemlerimiz arasında en yüksek artış yüzde 7,5 ile plastik hammadde ve yarı-mamul ihracatında yaşandı. Özellikle plastik geri dönüşüm sektörünün hurda ithalatı sonrasında bunları granül olarak ihraç ettiğini gözlemliyoruz. Bu ihracatın, hammadde ve yarı-mamul kalemindeki ihracatı gözle görünür biçimde arttırması dikkat çekiyor. Stoka yönelik üretimin ise hammaddede neredeyse son 10 yılın en düşük seviyelerinin görülmesine bağlı olduğu görülüyor. 2018 yılında üretimdeki daralmanın stoklardan karşılanması da söz konusu stok değişiminde ayrıca etkili oldu” dedi.
     Gülsün, “Sektör büyümesinin temelde ihracattaki artıştan kaynaklandığı değerlendirilebilir. Sektör büyümesinin arkasındaki bir diğer faktörün, özellikle düşen girdi fiyatlarının da etkisi ile stoklarda yaşanan değişim olduğu ifade edilebilir” diye konuştu.

“Yatırımlardaki durgunluk, 2020 yılında devam edebilir”
     Türkiye plastik endüstrisi 2020 yılı öngörülerini paylaşan Gülsün, “Küresel koşullardaki istikrarsızlıktan plastik sektörü de etkilenmeye devam edecektir. Otomotiv, beyaz eşya ve inşaat gibi endüstrilerde devam edecek olan daralmanın sektör üzerindeki baskılayıcı etkisi sürebilir. İhracat, 2020 yılında sektör büyümesinin arkasındaki ana itici güç olma özelliğini yitirebilir. Özellikle dünya ticaretindeki daralmanın ve AB pazarlarındaki yavaş büyümenin sektör ihracatını da etkileyebileceği öngörülmektedir. Büyüme üzerinde baskı oluşturabilecek bir diğer unsur olarak yatırım iştahsızlığı göz önünde bulundurulabilir. Yatırımlardaki durgunluk, 2020 yılı boyunca da devam edebilir. 2020 yılı için iç talebe dayalı bir güçlü bir büyüme artışı, faiz indirimlerine rağmen baskı altında bulunan tüketim harcamaları ve sürükleyici sektörlerdeki daralma göz önünde bulundurularak muhtemel olarak değerlendirilmemektedir. Bu koşullar altında plastik sektörünün 2020 yılında söz konusu değişkenlik ve belirsizliklere bağlı olarak yüzde3’ler mertebesinde bir büyüme gösterebileceği tahmin edilmektedir. Sanayi 4.0, kompozit teknolojileri, geri dönüşüm ve biyoplastikler 2020’nin gündemleri arasında kalmaya devam edebilir” ifadelerini kullandı.

     Türkiye ekonomisinin ve sektörlerin kısa vadeli olmasa bile orta vadeli planlarında çare olarak şimdiden verimliliğe yönelmeleri gerektiğinin altını çizen Gülsün, “Kurumsal-yapısal reformların gündemde tutulması faydalı olabilir. Özellikle yeni uluslararası sermaye çekme noktasında kısa ve orta vadeli planların devreye alınması gerekebilir. Bununla birlikte verimlilik gündemi kapsamında teknoloji, bu gündemin bir boyutu olarak ele alınabilir. Özellikle üretkenliğimizi arttıracak teknolojiye odaklanmak gerekebilir. Diğer taraftan, verimlilik gündeminin en önemli boyutlarından biri işgücü verimi olarak değerlendirilebilir. Bunun için eğitim reformuna ihtiyacımız olabilir. Ayrıca yatırımlarımızdaki verimliliği de arttırmak faydalı olabilir. Hangi sektörlerin kümelenme stratejileri var, master planları var, sınırlı kaynaklarla doğru ve etkili yatırımlar yapabiliyor muyuz? gibi soruların cevaplarına odaklanmak gerekebilir” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni