• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor

13 Ocak 2021 Çarşamba 06:00
12
14
16
18

Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor

   ► PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün: 2021 yılında önemli bir yatırım atağı beklemiyoruz

     Plastik sektörü; yüzde 5,7 oranında üretimini, yüzde 7,6 oranında da ihracatını artırarak 2020 yılını büyümeyle kapattı. 2020 yılı plastik sektörüne yönelik değerlendirme yapan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, 2021 yılına yönelik öngörülerini Ticaret Gazetesi’ne anlattı. 2020 yılında tedarik zincirinde yaşanan sorunların bu yıl itibariyle ortadan kalkacağını ve ihracatın sektör büyümesi üzerindeki taşıyıcı etkisinin zayıflayacağını öngören Gülsün, “2020 yılında olduğu gibi ikinci bir siyah kuğu olayı yaşamamamız durumunda sektörün yüzde 2 dolayında bir büyüme performansı sergileyeceğini söyleyebiliriz” dedi.

     Pandemi sürecinde ülkemizde plastik sektöründe üretim artışı yaşandığını söyleyen Gülsün, “Bu artışın başlıca iki kaynağından ilki 2018’de yaşanan kur şoku ile gerileyen plastik üretimimizin yarattığı baz etkisidir. Zira sektörümüz 2020 yılında bir önceki yıla göre  yüzde 5,7 üretim artışı yaşamış olmakla birlikte ulaşılan bu üretim miktarı 2017 yılı ile kıyaslandığında aradan geçen 3 yıllık süreçte sektörün üretimini ancak yüzde 2,9 oranında arttırabildiğini görüyoruz. Yine de 2020 yılı itibariyle üretimde yaşanan artışın bir diğer kaynağı ise plastik ambalaj ve tek kullanımlık ürünlere olan talebin hızlı şekilde artması ve pandemi döneminde tedarik zincirinde meydana gelen aksamalar sayesinde ülkemizin ihracat pazarlarımızda payını arttırmasıdır. Yüzde 7,6 oranında artan ihracatımızın etkisiyle 2020 yılını büyümeyle kapatan sektörümüzün esasen bu dönemde yaralarını sardığını söylemek daha doğru olacak” diye konuştu.
 
“İhracatın büyüme üzerindeki taşıyıcı etkisi zayıflayacak”
     2021 yılının yeni meydan okumaları beraberinde getireceğini söyleyen Gülsün, “Uzmanların öngörüsü yılın ikinci yarısında aşının yaygınlık kazanacağı ve hastalığın gerileyeceği yönünde. Bu perspektifle ele aldığımızda plastik ambalaj ve tek kullanımlık ürünlere olan talebin gerilemesi durumunda plastik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin zora girebileceğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda işletmelerimiz yeni normal dönemine yönelik stratejilerini oluşturmalı ve önlemlerini almalılar. Ayrıca 2020 yılında tedarik zincirinde yaşanan sorunların bu yıl itibariyle ortadan kalkmaya başlayacağını ve ihracatın sektör büyümesi üzerindeki taşıyıcı etkisinin zayıflayacağını öngörüyoruz. 2020 yılında olduğu gibi ikinci bir siyah kuğu olayı yaşamamamız durumunda sektörün yüzde 2 dolayında bir büyüme performansı sergileyeceğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“İşletmeler zor duruma düşebilir”
     Plastik sektörü 2020 yılı içerisinde geçmiş yıllarda ertelemiş olduğu yatırımlarını işleme aldığını vurgulayan Gülsün, “Bu dönemde makine yatırımlarının normal seyrine girdiğini söyleyebiliriz. Öte yandan, 2021 yılı içerisinde de önemli bir yatırım atağı beklemiyoruz. İşletmeler temkinli davranmaya devam edeceklerdir. Bu kapsamda bahsedilmesi gereken bir diğer konu ise ülkemizde finansman maliyetlerinin yüksekliğidir. Sonuçlanan ABD seçimleri neticesinde daha sert yaptırımların gelmesi ve ülkemizin CDS primlerinin yükselmesi gibi bir durum yaşanması halinde işletmeler çok daha zor bir duruma düşebilirler” şeklinde konuştu.

“Lojistik masrafları gözden geçirilmeli”
     İhracatçıların son dönemde yaşadığı en büyük sorunlardan birinin navlum maliyetleri olduğunu belirten Gülsün, “Bu durum ülkemize özel bir konu değil ve tüm dünyada konteyner tedariki konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu arz-talep dengesizliği ise navlun fiyatlarının 4-5 kat artmasına sebep oldu. DTÖ kuralları gereğince ihracatta navlun desteği verilemiyor olsa da bu süreçte ihracatçı üzerinde yük olan bir takım lojistik masraf kalemlerinin gözden geçirilmesi bir çözüm sağlayabilir” dedi.

“Mühendislik plastikleri gruplarına istisna tanınmalı”
     Sektörün son dönemde yaşamaya başladığı ve önümüzdeki dönemde etkisini daha net göreceğini düşündüğümüz bir diğer sorun ise atık ithalatına gelen kısıtlamalar diyen Gülsün, “Ticaret Bakanlığımız 2021/03 sayılı Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği ile 3915.90.11.90.00 ve 3915.90.80.00.19 GTİP kodu ile ticarete konu olan plastik atıkların ülkemize ithalatını yasaklandı. Bakanlığımız her ne kadar ülkemize giren karışık atıkları engellemek amacı gütmüş olsa da söz konusu GTİP kodları aynı zamanda yüksek katma değerli ve çok temiz olan mühendislik plastiği hurdalarının da kodlarıdır. Bu kapsamda söz konusu yüksek katma değerli ürünler 2021 yılı itibariyle ülkemize giremeyecek ve bu ürünleri kullanarak otomotiv başta olmak üzere birçok sektörde ihracat yapan işletmelerimiz de sıkıntıya düşeceklerdir. Bakanlığın en azından söz konusu mühendislik plastikleri gruplarına istisna tanıması sorunun önüne geçilmesi açısından büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı
» Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek
» Eskinazi: Ekonomiyi yeni bir reform paketi güçlendirebilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni