• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Piyasada soğan kalmayacak”

06 Kasım 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

   ► Soğandaki hastalık nedeniyle düşen üretim miktarının ocak-şubat aylarında soğan fiyatlarını arttırması bekleniyor.

     Kuru soğandaki hastalığın, önümüzdeki aylarda soğan fiyatlarını olumsuz etkileyeceği ön görülüyor. Türkiye’de en fazla kuru soğan üretiminin yapıldığı, toplam üretiminin yüzde 25’inin karşılandığı Amasya ve Ankara’da üretilen soğanlarda çıkan hastalık verim kaybına neden oldu. Bu yıl hasat döneminde yaşanan dolu ve aşırı yağışlar yüzünden hastalık yayıldı. Özellikle Ankara’nın Polatlı ilçesinde soğan depolandıktan sonra uygun depolama koşulları sağlanmadığı için hastalık arttı. Hastalık nedeniyle soğanların depolarda azaldığını, bu durumun önümüzdeki aylarda soğan fiyatlarına olumsuz yansıyacağını ifade eden Polatlı Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Volkan Dinçer, “Ocak-şubat aylarında soğan fiyatlarının yükselmesini bekliyoruz. Çünkü piyasada soğan kalmayacak. Hastalığın yayılması nedeniyle soğan depolarda azaldı” dedi.

“Çiftçiler hastalığı geç fark etti”
     Kuru soğandaki hastalığın bu yıl Polatlı’daki üretimi yüzde 50 düşürdüğünü belirten Dinçer, hastalığın depoda devam ettiği için zayiatın yüzde 60-70’lere çıktığını ifade etti. Dinçer,  “Bu yıl ilaç fiyatları yükseldiği için ilaçlama düzenli yapılmadı. Çiftçilerin bilinçsizliğinden kaynaklı olarak çiftçiler hastalığı geç fark etti. Ayrıca çok aşırı yağmurlardan dolayı hastalık meyilli ortamda iyice yayıldı” dedi.
     Polatlı’daki soğan rekoltesinin hastalık yüzünden 2 ton düştüğünü ifade eden Dinçer, “Hastalık olmayan yerlerde bu yıl yemeklik soğan rekoltesi 5-6 ton oldu, hastalık 2 ton alanda oldu ondan dolayı bu yıl rekolte ortalama 3 ton oldu” diye konuştu. Hastalık nedeniyle soğanların depolarda azaldığını bu durumun da fiyatlara olumsuz yansıyacağını ifade eden Dinçer, ocak-şubat aylarında soğan fiyatının yükselmesini beklediklerini belirtti.

“Uygunsuz depo koşullarından dolayı hastalık yayıldı”
     Hastalığın yayılmasında depolamadaki kötü koşulların da etkili olduğunu dile getiren Dinçer, “Hastalıklı ürünler olabilir ama depo koşulları olmadığında hastalık yayılır. Hastalık ortamını bulduğunda, depoda beklerken de anında çoğalmaya başlıyor. Açıkçası ben hastalığı ilk gördüğümde depolamayın satın dedim, çünkü tüketilseydi bir şey olmayacaktı. Depolandı, uygunsuz depo koşullarından dolayı hastalık yayıldı” ifadelerinde bulundu.
     “Bu yıl için yapılacak bir şey yok ama önümüzdeki yıl için kooperatiflerin desteklenip soğuk hava depolarının kurulması lazım. Çiftçilerin ürünü uygun soğuk hava depolarında uygun koşullarda depolanma lazım. Hastalıkta olsa uygun koşullarda depolandığında bu kadar zayiat olmaz” diyen Dinçer, çiftçileri bilgilendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

“Hastalığın yayılmasını sağlayacak ortam oluştu”
     Soğanlardaki hastalığın artmasında en büyük etkenin hasat dönemindeki olumsuz hava şartları olduğunu dile getiren Amasya Suluova Soğan Üreticileri Birliği Eski Başkanı Haydar Karaca ise, “Hastalık bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Polatlı’daki hastalık Amasya’dan daha çok. Amasya’nın Suluova ilçesinde de hastalıklı bölgelerdeki üretimde yüzde 50’ye varan bir azalma var. İlaçlama yapıldı ama son dönemde yağışlar çok oldu. Bu nedenle de hastalığın yayılmasını sağlayacak ortam oluştu” diye belirtti.

 


+ Benzer Haberler
» Müze gelirlerinde yüzde 53,37’lik artış
» Türkiye Bilişim Derneği’nden KOBİ’lere altın rehber
» Beyaz eşya üretiminin %75’ini ihraç ediyor
» MPİOS’den 7 milyon liralık tesis yatırımı
» İthal hayvan stoku kurbanlık ihtiyacını karşıladı
» Bayramda öğün saati ve içeriğine dikkat!
» “Gelinlik tasarımlarım doğallık ile şekilleniyor”
» Turizm sektörü ikiye bölündü
» Madenciler yılın son çeyreğinden umutlu
» “Faiz indirimi konut stokunu eritecek”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
  Ticaret 08.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni