• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Piyasada 144 ilaç yok”

14 Ocak 2019 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

“Piyasada 144 ilaç yok”

   ► Çolak, kur düzenlemesinin yılda bir kez yapılmasını doğru bulmadıklarını, söz konusu ayarlamanın yıl içerisinde belli periyotlarla ilaç fiyatlarına yansıtılması gerektiğini söyledi

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Son bir ayda 144 ilacın piyasada bulunmadığını belirten Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, bu ilaçların 30’unun Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Temel İlaç Listesi’ne göre bulunması gereken ilaç olduğuna dikkat çekti.  Sektöre yönelik gelişmelere ilişkin değerlendirme toplantısında konuşan Çolak, “30 tane ilacın 5’nin eş değeri var. Ancak 25 tanesinin eş değeri yok. İlaç temininde sıkıntı ile ilgili bildirimler her gün gelmeye devam ediyor” dedi.
     “Reel Euro kuru ile sabit kur arasındaki makas bir hayli açılmış durumda. Bu açıdan 2019 yılı için yapılacak yeni kur oranı ayarlamasının benzer sıkıntıların yaşanmaması adına önemli” diyen Çolak; kur düzenlemesinin yılda bir kez yapılmasını doğru bulmadıklarını, söz konusu ayarlamanın yıl içerisinde belli periyotlarla ilaç fiyatlarına yansıtılması gerektiğini söyledi.

“Yerli ilaç üretimini destekliyoruz”
     “İlaç konusunda dışa bağımlılık Türkiye’nin kaderi olmamalı. İlacın çok önemli, vazgeçilmez ve stratejik bir ürün olduğu unutulmamalı” diyen Çolak, yerli ilaç üretimini desteklediklerini ve Türk Eczacıları Birliği’nin bu konunun önemli paydaşlarından birisi olduğunu söyledi. Güçlü ve etkin bir ulusal ilaç sanayisine sahip olmanın önemine vurgu yapan Çolak, konuyla alakalı Ar-Ge çalışmalarına kaynak aktarılması, üniversite – sanayi iş birliklerinin hayata geçirilmesi ve bu politikaların stratejik öncelik olarak konumlandırılması gerektiğini ifade etti.
     Çolak eşdeğer ilaçlarla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Akılcı ilaç kullanımı  ve kamusal kaynakların etkin dağıtılması açısından eşdeğer ilaç ile ilgili bilinç oluşturulmalı; Sağlık Bakanlığı, hekimler ve eczacıların ortak çalışmalarıyla eşdeğer ilacın güvenilir, etkin ve ekonomik olduğu halka doğru bir şekilde yansıtılmalıdır. Ülkemizde eşdeğer ilaçla ilgili spekülatif söylemlerin önüne geçilmeli; eczacıların, eşdeğer ilaç verebilme yetki ve bilgisine sahip olduğu unutulmamalıdır.”

“Farmasötik ilaçların ruhsat yetkisi sağlık bakanlığı’na devredilmeli”
     2018 yılında da özellikle internet yoluyla satılan sahte ilaçlar, bitkisel ürünler ve gıda takviyeleri ile ilgili pek çok olumsuz olayın yaşandığını ifade eden Çolak, bu ürünlerin ölümle dahi sonuçlanabilecek ağır sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi. Çolak konuya ilişkin “Bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri ilacın uzmanı olan eczacıların inisiyatifine bırakılmalı, eczacı danışmanlığında halka ulaştırılmalıdır. Farmasötik formlarda piyasada bulunan bu ilaçların ruhsat yetkisi de Sağlık Bakanlığı’na devredilmeli, satışı sadece ve sadece eczacının kontrolüne geçirilmelidir” dedi.

“Eczacılar ekonomik daralmalarla karşı karşıya”
     Türk Eczacıları Birliği olarak eczane ekonomilerinin iyileşmesi ve sürdürülebilir olması adına çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Çolak, “Eczacılarımız yıllardır ekonomik daralmayla karşı karşıya. Topluma kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veren biz eczacılar, ülkemizin değişen koşullarında var olma savaşı veriyoruz. Mesleğimizi sürdürmek için, bizim de ülkemizdeki pek çok kesim gibi, ekonomik rahatlamaya ihtiyacımız var” dedi.

Reçete başına 2018 yılında 79,43 TL ödedik
     Türk Eczacıları Birliği olarak sağlığa erişimin eşit, adil ve uygun maliyetli olmasını savunduklarını söyleyen Çolak, 2018 yılına ilişkin şu verileri paylaştı:
     “35 OECD ülkesi içinde Türkiye kişi başına en az ilaç harcaması yapan ülke durumunda. Örneğin ekonomik krizdeki Yunanistan’da kişi başı ilaç harcaması 595 dolar, Türkiye’de ise 85 dolar.  TÜİK verilerine göre toplam sağlık harcamalarının %17,1’i hane halklarının cebinden karşılanmaktadır. Ve bu oran bir önceki yıla göre " oranında artmıştır. Bebek ölüm hızı açısından OECD ortalaması binde  4’ler civarında iken Türkiye’de bu oranın binde 11’lerde olduğu görülmektedir. Reçete başı tutar 2018 yılında 79,43 TL’dir. Reçete başı tutarda %14,3  artış meydana gelmiştir. Antibiyotik kullanımı son yıllara oranla düşse de halen istenen seviyede değildir. 2018 verileri baz alındığında günlük kullanım miktarına göre Antibiyotik Kullanımı: OECD ülkelerinde 20,8, Türkiye’de 40,6. Satılan ilacın %76’sı yerli ilaç. Ancak ciro basında baktığımızda bu oranın %48’e düştüğünü görüyoruz. OECD ortalamasının üstünde olduğumuz tek alan ise 8,9 ile kişi başı hekime müracaat sayısı.”
     Bütçeden sağlığa ve ilaca ayrılan payın artırılmış olsa da yeterli seviyede olmadığını söyleyen Çolak, koruyucu – önleyici sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve sağlık harcamalarının büyük oranda kamusal nitelik taşıması gerektiğini ifade etti.

“Mağduriyetler giderilmeli, istihdam teşvikleri sağlanmalı”
     Yardımcı eczacılık uygulamasının, etik ve sürdürülebilir eczacılık modelinin önünü açacağına inandıklarını belirten Çolak, istihdam sorunlarının önüne geçilebilmesi ve eczanelerde verilen hizmetlerin kalitesinin artması açısından da yardımcı eczacılık uygulamasını önemsediklerini söyledi. Yardımcı eczacılığa ilişkin Kılavuz’un Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 27 Aralık tarihinde yayınlandığını söyleyen Çolak, yaşanan gecikmenin pek çok mağduriyeti beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Çolak, “Mağduriyetin giderilmesi ve istihdam teşviklerinin sağlanması adına sağlık otoritesinden adımlar bekliyoruz” dedi.

Çolak’dan satır başları…

  • Eczacı kâr oranları yükseltilmelidir.
  • İlaç fiyatları hakkında tebliğ yeniden düzenlenmelidir.
  • Eczacıların kutu başına bir danışmanlık ücreti almasının sağlanmalıdır.
  • İkinci ve yardımcı eczacı çalıştıran eczanelere nitelikli personel istihdamı yaptığı noktada maddi destek sağlanmalıdır.
  • Sıcaklık ve nem takibi gibi mekânsal düzenlemeler kaldırılmalıdır.
  • Euro kuru ilaçların yokluğuna neden olmayacak şekilde belirlenmelidir.
  • Yeni eczacılık fakülteleri açılmamalı ve açılan fakülteler iş gücü planlaması yapılarak yeniden düzenlenmelidir.
  • Avrupa ülkelerindeki pek çok örnekte olduğu gibi eczacıya tansiyon, şeker ölçümü, sigara bıraktırma gibi eczane temelli ekstra hizmetler ve bu hizmetler doğrultusunda sunduğu danışmanlık hizmeti için sabit bir ücret ödenmelidir.
  • Eczane dışıma çıkarılan ürünler eczanelere geri dönmeli ve eczacı danışmanlığında halka sunulmalıdır.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni