• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Petrokimya yatırımlarına ihtiyacımız var”

26 Aralık 2018 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

https://cdn.dribbble.com/users/1162077/screenshots/3955272/animation.gif“Petrokimya yatırımlarına ihtiyacımız var”

     Plastik sektöründe yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini paylaşan Türkiye Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Hüseyin Semerci, plastik sektörü açısından 2019 yılının 2018 yılına benzer gelişmelere sahne olabileceğini ifade etti.
     Hammadde maliyetlerindeki artış ve faiz oranlarındaki yükselişin, satışlarda ve yatırımlardaki düşüş plastik sektöründeki daralmanın arka planını oluşturduğunu dile getiren Semerci, ham maddede gözetim, anti-damping ve vergi uygulamalarının rekabet gücünü baltaladığının altını çizdi.
     Öte yandan Semerci, iç pazarda yaşanan daralmadan dolayı otomotiv, beyaz eşya, inşaat, elektrik-elektronik, mobilya gibi plastik sektörünün tedarikçi olduğu birçok sektördeki ekonomik aktivitenin yavaşladığını ifade etti.

“Kurdaki oynaklık belirsizliği artırdı”
     Geçen yıldan bu yana artan petrol fiyatlarının üzerine 2018’de kurun yarattığı erozyonun bindiğini, dolayısıyla hammadde maliyetlerindeki artış ve faiz oranlarındaki yükselişin, satışlarda ve yatırımlardaki düşüş plastik sektöründeki daralmanın arka planını oluşturduğunu dile getiren Semerci, “Döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareket en başta sektörün kullandığı ham maddeyi pahalılaştırmıştır. Bununla birlikte finans piyasaları kadar esnek olmayan imalat sanayinin maliyetlerini ayarlaması kolay olmamakla birlikte; kurdaki oynaklık belirsizliği daha da arttırmaktadır” dedi.
     Küresel ekonomi açısından korumacı ticaret politikalarının da etkisiyle sınırlı bir büyüme beklendiğini ifade eden Semerci, “Özellikle ihracatçı pozisyonda olduğumuz Avro Alanı için 2019 büyüme beklentileri yüzde 1,8 düzeyindedir. ABD faiz oranlarının artmaya devam edeceği yönündeki beklentiler ile sermaye çıkışları bizim gibi gelişme yolunda olan ülkeler için negatif dışsallıklar üretmeye devam edebilecektir. Yakın coğrafyada yaşanan gerilimler ihracat pazarlarımız bağlamında belirsizlik ortamının devam edeceğini işaret edebilmektedir. Türkiye plastik sektörü açısından 2019 yılının 2018 yılına benzer gelişmelere sahne olabileceğini öngörmekteyiz. Sektördeki daralmanın 2019 yılında da sürmesi beklentiler dahilindedir. Bununla birlikte dış pazarlardan aldığımız payın artması yönünde beklentilerimiz de mevcuttur. İhracat odaklı bir yıl geçireceğimizi öngörmekteyiz” diye konuştu.

“Enerji verimliliği ve tasarrufunun arttırılmalı”
     Sektörde yaşanılan sıkıntıları aktaran Semerci, yüzde 70’ten fazla artan elektrik maliyetleri olduğunu ve işletmelerde enerji verimliliği ve tasarrufunun arttırılması gerektiğini ifade etti. Semerci, “Bununla ilgili yapılacak yatırımlara teşvikler sunulmalıdır. Sürdürülebilir enerjiye yönelik işletme yatırımlarında fonlama ve teşvik uygulamaları devreye alınmalıdır” dedi.

“Nitelikli eleman yetiştirme problemi”
     Nitelikli eğitim eksikliği ve buna bağlı olarak nitelikli eleman yetiştirme problemi olduğunu da söyleyen Semerci, “Meslek okulları veya üniversitelerin ilgili bölümlerini bitiren gençlerimiz yeterli mesleki bilgiden yoksun olarak mezun olmaktadır. Bu nedenle söz konusu gençlerimiz yeniden yoğun mesleki eğitim programlarına tabi tutulmalıdır” dedi.

“Ceyhan’daki petrokimya yatırımları son şanstır”
     Petrokimya yatırımlarına duyulan ihtiyaca vurgu yapan Semerci, “Ham maddede dışa bağımlılığın azaltılması için Ceyhan’daki petrokimya yatırımları Türkiye kimya sanayinin önündeki son şanstır. Burada kamu özellikle altyapı kısmına ve bir bölüm yatırım ortaklığına dahil olmalıdır. İran ile sınır bölgesinde ortak bir yatırım yapılması da opsiyon olarak düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

“Ham maddede gözetim, rekabet gücünü baltalıyor”
     Ham maddede gözetim, anti-damping ve vergi uygulamalarının rekabet gücünü baltaladığını belirten Semerci, “Ham maddede rekabet gücümüzü zayıflatan ilave vergi, gözetim, anti-damping, referans fiyat uygulamaları gibi düzenlemelerden en kısa sürede vaz geçilmelidir. Bitmiş mamul üreticilerinin temel girdilere en rekabetçi fiyatlardan erişerek, ihracata yönlendirilmeleri gerekir” diye konuştu.
     Proses verimliliğinin yetersizliği, arz-talep dengesini gözetmeyen bilinçsiz yatırımlar için çözüm önerilerini sunan Semerci, “Proses verimliliği işletmenizdeki insan ve makine kaynağına fazlasıyla bağlı bir unsurdur. İnsan kaynağı için eğitim ekosisteminin iyileştirilmesine olduğu gibi yukarıda özetlenen odaklı mesleki eğitim programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bilinçsiz yatırımlar arz-talep dengesini bozmaktadır. Fizibilitesi yeterli şekilde hazırlanmamış yatırımlar gerçekleştirilmekte, bu durum da rekabeti bozucu etki yaratmaktadır. Yatırımcıların yatırım yapacakları sektör hakkında detaylı bilgilere erişebilmeleri ve bilinçlendirilebilmeleri için sektör STK’larına sağlanacak mali kaynakla düzenli araştırma raporları yayınlamaları ve bilgilendirme yapmaları sağlanmalıdır” dedi. Sektörün önümüzdeki döneme ilişkin yatırım ön görülerinizi aktaran Semerci, “2018’de sektör yatırımları yılın ilk yarısı itibarıyla hız kesmeden devam etmiştir. Ancak yılın ikinci yarısı ve 2019 için yatırımlarda yavaşlama bekliyoruz”

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni