• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor

10 Şubat 2020 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

   ► Bir pest kontrol firmasının mesul müdürü olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Lügen Hazar, son bir yıldır ilaçlama hizmeti talep eden müşterilerde daha fazla bilinç gözlemlendiğinin altını çizdi. Hazar, tüm dünyada kimyasal kullanımının en aza indirgenmeye çalışıldığını ve pest kontrolde de çevre ile entegre mücadelenin öneminin arttığına dikkat çekti.

     Dış görünüş, hastalık taşıma olasılığı nedeniyle tiksinme ve korku uyandırabilen böceklerle mücadeleden olumlu sonuç alabilmek için, ortamda tüm koşulların birlikte yorumlanması, oluşturulacak haşere ilaçlama ve mücadele programının uzman personellerce yürütülmesi gerekiyor.
     Bir pest kontrol firmasının mesul müdürü olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Lügen Hazar, son bir yıldır ilaçlama hizmeti talep eden müşterilerde daha fazla bilinç gözlemlendiğinin altını çizdi. Hazar, tüm dünyada kimyasal kullanımının en aza indirgenmeye çalışıldığını ve pest kontrolde de çevre ile entegre mücadelenin öneminin arttığına dikkat çekti. Öte yandan, doğal dengeyi sağlayan yılan, kertenkele, salyangoz, kurbağa gibi türlerin pest kontrol kapsamında kimyasal veya doğal yöntemlerle öldürülmesinin yasak olduğunu söyleyen Hazar, bu canlılar ile ilgili şikayet geldiğinde kovucu doğal ürünler, gübreler kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.

En çok şikayet kalorifer böceğinden geliyor
     Evler ,iş yerleri, gıda imalathaneleri, fabrikalar lojistik depolar, ilaç üretim yerleri ve depolar, sağlık merkezleri, okullar vs. gibi çok geniş bir kitleye hitap ettiklerini belirten Hazar, “Ortamda istenmeyen zararlılar olan haşereler ve kemirgenleri uzaklaştırma ve bazen de yok etmeye yönelik ilaçlamalar yapmaktayız. En çok haşere ve kemirgenler familyalarından çeşitli türler ile ilgili şikayetler alıyoruz. Haşerelerden halk arasında kalorifer böceği olarak bilinen sarımsı kahverengi alman hamam böceği türü başta olmak üzere yine halk arasında karafatma diye tabir edilen siyah şark hamam böcekleri bunların yanında logar sıçanları, ev faresi ,akrep ve sinek türleri ile mücadele ediyoruz” dedi.

Plazadan da akrep çıkabiliyor
     Şikayetçi olunan canlılar için bölgenin ve ortamın hiç fark etmediğini ifade eden Hazar, “Örneğin yeni bir plazanın 8’inci katından da akrep problemi gelebiliyor veya çok lüks gördüğünüz bir restoranın mutfağında çok fazla haşere problemi olabiliyor. Ama sıralama yaparsak en çok  her türlü gıda işletmeleri demek doğru olur” diye konuştu.

“Müşteriler bilinçlenmeye başladı”
     Pest kontrol hizmeti talep eden müşteriler fiyat odaklı baksa da hizmet kalitesinin anlatılmasıyla bilinçlendirildiğini aktaran Hazar, “Her alanda olduğu gibi burada iş bize düşüyor, tamam maliyet müşteri için önemli ama verilen hizmetin kalitesinin de çok önemli olduğunu anlatmak gerekiyor. Son bir yıldır gözlemlediği kadarıyla müşteri de bilinçlenmeye başladı , belki firmayla yaşadıkları problemlerden dolayı belki de bilinçli firmaların müşteriyi ikna etmeleriyle bu bilinç oluşmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“İlaçlama tek başına çözüm değildir”
     Müşterilerine pest kontrol eğitimleri düzenlediklerini ve müşterilerin geri dönüşleri için iletişim kuracakları uzmanların ilgisinin önemli olduğunu belirten Hazar, “Bilinçlendirmeyi geçtim  müşteri aldığı hizmet sonrası muhatap olacak bir firma yetkilisi bile bulamıyor, bu şekilde bize dönen çok müşterimiz var. Küçük yer büyük yer diye  ayırt etmeden her müşterimize pest kontrol eğitimleri düzenleyerek bu bilinçlendirmeyi sağlamaya çalışıyoruz. İlaçlama hiç bir zaman tek başına çözüm değildir, müşterinin de bu konuda bizimle beraber çalışması gerekir. Biz uygulama için müşteriye gittiğimizde haşere veya kemirgenlerin iç alana nereden giriş yapabileceklerini, yuvalanmaya elverişli ortamları olup olmadığını ve hijyen koşullarına ne kadar uyulduğunu fotoğraflı raporlar ile kendilerine sunuyoruz. Çünkü önemli olan en az kimyasalı kullanarak pest control sağlamaktır. Sanitasyon ve Tecrit dediğimiz kurallara müşteri ne kadar uyarsa bunu başarılı bir şekilde sağlarız” diye konuştu.

En az kimyasalla pest kontrol
     Tüm dünyada kimyasal kullanımını en aza indirmek ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve bunun bir dalı olan pest kontrolün de entegre mücadele yöntemleri ile yapılması için çalışıldığının altını çizen Hazar, en az kimyasalla pest kontrol hizmetini sağlamak için müşterinin sanitasyon ve tecrit konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“Doğal dengeyi sağlayan türlerin öldürülmesi yasak”
     Zararlı haşere ve kemirgenler ile mücadelede en önemli şeyin onların bizim yaşam alanlarımıza girmelerini barınmalarını çoğalmalarını engellemek olduğunu ifade eden Hazar, “Doğadaki her canlının bir var olma sebebi vardır ve bu denge içerisinde doğa meydana gelmektedir. Özellikle doğal dengeyi sağlayan türler arasında yılanlar , kertenkeleler, salyangozlar, arılar, kuşlar ,kurbağalar vs. gibi canlıların pest kontrol kapsamında kimyasal veya doğal yöntemlerle öldürülmesi yasaklanmıştır. Bu bağlamda bize bu canlılar ile ilgili şikayet geldiğinde bu canlıları ortama yaklaştırmamak gibi kovucu doğal ürünler, gübreler kullanıyoruz. Kullandığımız kimyasal ilaçların hepsi sağlık bakanlığının bizim kullanmamıza izin ve yetki verdiği ruhsatlı biyosidal ürünlerdir. Firma olarak önceliğimiz sanitasyon ve tecrit önlemleri ile müşteriyi bilinçlendirmek ve bulundukları ortamda en az kimyasalla onları zararlı organizmalardan korumaktır” açıklamalarında bulundu.

“Denetimler çok sıkı yapılmalı”
     Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine tam olarak uyulması gerektiğine vurgu yapan Hazar, “Her zaman müşteri eğitimlerinde söze ‘İlaçlama hiçbir zaman tek başına çözüm değildir’ cümlesiyle başlarım. Bunu ilke edinip bizim gibi  bütün ilaçlama firmalarının müşteriyi bilinçlendirmesi ,Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine tam olarak uyarak çalışması, ayrıca denetimlerin çok sıkı yapılması. Doğal dengeyi ,çevreyi, sağlığımızı koruması açısından önem arz etmektedir” diye ekledi.


+ Benzer Haberler
» Paket servisi lokantalara ilaç olmadı
» Ekim sezonunu kaçırırsak, bir yıllık mahsulü kaybedeceğiz
» Türkiye mısırda ithalatçı konuma geldi
» “Türk kestanesini katma değerli hale getireceğiz”
» “Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”
» “Elektrik faturaları pandemi sürecinde ertelenmeli”
» 3D yazıcılar ile sağlıkçılara ücretsiz destek
» Ayçiçeği ekiliş alanları 2019’da %21 arttı
» ESBAŞ uygulamaları birçok ülkeye model oluyor
» Limonda korona fırsatçılığı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
  Ticaret 23.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni