• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pekcan: D-8 ülkelerinin potansiyeline inanıyoruz

05 Nisan 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Pekcan: D-8 ülkelerinin potansiyeline inanıyoruz

   ► Bakan Pekcan: D-8 ülkeleri içerisindeki 500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefi yönünde çalışmalıyız

           SELDA AK      
    Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu işbirliğindeki 10’uncu D-8 Dakka Zirvesi kapsamında online düzenenlenen “D-8 İş Forumu”na katıldı. D-8 ülkelerinin potansiyeline inandıklarını belirten Pekcan, “D-8 içerisindeki 500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefi yönünde çalışmalıyız” dedi.

“D-8’in ticaret hacmi 1.6 trilyon dolar”
     Uluslararası ticaret ve uluslararası iş ilişkilerinin yapıcı olması gerektiğine inandığını kaydeden Pekcan, “Dolayısıyla ülkelerimizin, toplumlarımızın refahını artırma yönünde yapılacak tüm çalışmalardan faydalanmalı ve bu fırsatı kaçırmamalıyız. D-8 ülkelerinin potansiyeline inanıyoruz. Yaklaşık 4 trilyon dolar Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ile D-8 ülkeleri aslında enerji dışında İslam İşbirliği Örgütü içerisinde ihracatın yüzde 90’ını gerçekleştiriyor. Bu büyük bir ekonomik potansiyel gösteriyor. Bu ülkelerin toplam ticaret hacmi 1.6 trilyon dolar. Bunun sadece yüzde 6.5’i D-8 içerisindeki ticaretten elde ediliyor” dedi.

“İşbirliği yapmaya hazırız”
     Ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Pekcan, “D-8 içerisindeki 500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefi yönünde çalışmalıyız. Bu bağlamda D-8 Ticaret Anlaşması çok önemli. Türkiye zaten bu anlaşmayı uygulamaya başladı ve  diğer ülkelerinin de uygulamaya başlamasını görmek isteriz. Yatırımcıları da teşvik etmemiz gerekiyor.  Özellikle yatırımcı ve iş dostu altyapısı  kurulmasıyla daha kolay olacak. Aynı zamanda dijital ekonomi, dijitalleşme ve e-ticaret konularında da işbirliği yapmalıyız. Türkiye olarak D-8 ortaklarımızla inovatif alanlarda ortak çalışmalar yapmaya hazırız. Ticaretin kolaylaştırılmasında gümrük işbirliği de önemli. D-8 ülkeleri olarak teknik düzeyde işbirliği yapmaya hazırız. Uluslararası lojistik ve tedarik zincirinin önemini göz önünde bulunduracak olursak altyapı bağlantılarımızı ülkelerimiz arasında ticaretin kolaylaştırılması için geliştirilmeli. Türkiye olarak Trans Asya Lojistik yolu üzerinde kilit role sahip olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Aynı zamanda orta koridorun geliştirilmesine önem veriyoruz. Ülkelerimizde lojistik merkezleri açılması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Anlaşmamızın kapsamını genişletmeliyiz”
     Gelişmekte olan Müslüman ülkeler arasında işbirliği fikrinin  24 yıl önce Necmettin Erbakan tarafından önerildiğini anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “24 yıl sonra D-8 Organizasyonu gelişti ve Türkiye ile katılımcı ülkeler arasındaki ilişkilerin derinleşmesine ve güçlendirilmesine yardımcı oldu” dedi. D-8 ülkelerinin refahının ekonomik güce bağlı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu,“D-8 üyesi ülkeleri yaklaşık 4 trilyon dolar civarında Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oluşturuyor. D-8 ülkeleri olarak 1,5 trilyon dolar civarında ihracat yapmayı başardık. Ancak, birbirimizle ticaretimiz sadece 110 milyar dolar. Bu yeterli değil. Ülkelerimiz arasında daha iyi ticaret ve yatırım ortamına ihtiyacımız var. Tercihli ticaret anlaşmamızın kapsamını genişletmeliyiz. Bu anlaşmaya üye ülkelerimizin tam katılımının olması gerekiyor. Daha iyi bağlantı için daha iyi fiziksel ve hukuki altyapıya ihtiyacımız var. Ülkelerimiz arasında vizesiz seyahati geçişi de kapsamalı. Bu nedenle hükümetlerimizin sorumluluklarına ek olarak D-8 Ticaret Sanayi Odası’na (TSO) çok önemli bir yükümlülük getiriyor” diye konuştu.

     Ekim 2017’de İstanbul’da 9. D-8 Zirvesi’nde Teşkilat Başkanlığını devraldığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Başkanlığını yaptığım D-8 TSO’da görevini Şeyh Fazle Fahim’e, teslim etmekten gerçekten onur ve memnuniyet duyuyorum. İhtiyacınız olduğunda desteğim her zaman mevcut olacaktır. Tüm D-8 ulusal odalarının desteklerini vermeye devam edeceğinden eminim. İnşallah bu pandemi kısa sürede sona erecek ve toplantılarımızı ve iş etkinliklerimizi yüz yüze yapacağız” dedi.
     Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’tan oluşan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 2017’den beri D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları (TSO) Dönem Başkanlığı görevini yürüten Hisarcıklıoğlu, başkanlığı Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu’na (FBBCI) devretti.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranları iki gündür inişte
» Mart ayında kartlarla yapılan ödemeler yüzde 48 arttı
» Nüfusun % 27,2’sini çocuklar oluşturuyor
» Bilgin: Kısa çalışma süresi 3 ay uzatıldı
» Global Yatırım Holding, bedelli sermaye artırımına gidiyor
» Gelir İdaresi bazı beyannamelerin sürelerini uzattı
» Kadınlar meslek edinip, işlerine kavuşacaklar
» İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet’in 100’üncü yılını marşla taçlandıracak
» Apsiyon, 1 milyon konutun yönetimini dijitalleştiriyor
» Başkan Sengel: Gıda egemenliği için meşale yakacağız


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2021
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni