• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pedikür yaptırırken parmağınızdan olmayın

08 Haziran 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

Pedikür yaptırırken parmağınızdan olmayın

   ► Doç. Dr. Levent Küçük, “Diyabet hastalarının pedikür yaptırırken çok dikkatli olması hatta hiç risk almayarak pedikür yaptırmaması gerekir.”

           HABER MERKEZİ      
     Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sadece kadınlar değil erkekler de ayak bakımlarına özen göstermeye başladı. Ancak hijyenik, güvenilir olmayan yerlerde yaptırılan pedikür yani ayak tırnağı bakımının geri dönüşsüz hasarlara neden olabileceği konusunda uyarıda bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, “Pedikür sonrası ayağında akıntı başlayan, tırnak batması sorunları yaşayan kişilerin sayısında artış var. Bu durumun bir adım sonrası ayakta başlayan enfeksiyondur. Bu nedenle özellikle diyabeti olan kişilerin pedikür yaptırmaması daha uygun olur. Sonu parmak kayıplarına kadar gidebilir” dedi.

     Ayak sağlığını hafife almamak gerektiği bir gerçek. Özellikle tırnak batmalarının yarattığı sıkıntılı durum, kişinin sosyal ve iş hayatını etkileyen, ciddi rahatsızlığa neden olan bir rahatsızlık. Havaarın ısınmasıyla birlikte terlik ve açık ayakkabı giyilmeye başlandığını bu nedenle gerek kadınların ve gerekse erkeklerin el tırnağı bakımı kadar ayak tırnaklarının da bakımına önem verdiğini belirten Medicana International İzmir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, uyarılarda bulundu.

AKINTI VE ENFEKSİYONA SEBEP OLABİLİYOR
     Pedikürü çok bilinçli ve hijyenik yerlerde yaptırmak gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Küçük, “Pedikürden çıktıktan sonra, ‘ayağımda akıntı başladı, çorabım kirleniyor, tırnak batması oluyor, ayakkabı giyemiyorum’ diye şikayetlerle gelen hastalarla karşılaşıyoruz. Burada en önemli konu enfeksiyon. Tırnak enfekte olursa, özellikle de mantar enfeksiyonlarının olduğu tırnağa dışarıdan müdahale ile bakteriyel enfeksiyonlar da eklenirse çok sıkıntılı durumlarla karşılaşabiliriz. Kızarık, şiş, akıntılı, tedavisi güç olan parmak problemlerine neden olabilir” dedi.

TIRNAK ETLERİNİ KESMEYİN
     Ayak tırnaklarında özellikle baş parmak tırnağını çok kavisli kesmemek gerektiğini belirten Doç. Dr. Levent Küçük, “gömülmesine izin vermemek gerekiyor. Kenar köşedeki tırnak dokusu gözden kaybolmamalı. Kişinin tırnağında mantar varsa bu durumda da tırnak içeri doğru kavis alıyor ve tırnağın batmasını engellemek güçleşiyor. Ayrıca tırnağın etrafında bir cilt dokusu vardır. Genelde bu cilt dokusu alınmaya çalışılır. Bu çok tehlikeli çünkü enfeksiyona giriş kapısı açılmış olur. Ayrıca altındaki tırnağın beslenmesini bozarak deformeye neden olabilir. Çok ellenmemesi gerekiyor” diye konuştu.

DİYABETİ OLANLAR DİKKAT
     Kişinin altta yatan başka bir hastalığı yoksa tırnak bölgesindeki rahatsızlığın enfeksiyonla kalabileceğini ya da apse yaparak cerrahi müdahale gerektirebileceğini söyleyen Doç. Dr. Levent Küçük, “Ancak kişinin altta yatan diyabeti ya da sinirsel bir rahatsızlığı varsa tırnak bölgesindeki enfeksiyon kemiğe kadar ulaşıp geri dönüşümsüz hasarlara yol açabilir. Hatta parmak kayıplarına bile neden olabilir. O nedenle diyabeti olan bir insanın pedikür yaptırırken çok dikkatli olması gerektiğini söyleyebilirim. Hatta bana soracak olursanız, hiç risk almayarak pedikür yaptırmamasında fayda var. Diyabette vücut enfeksiyonla çok iyi mücadele edemez. Diyabetin uzun döneminde ayağı besleyen kan damarlarında bozulmalar meydana gelir. Bu da yarayla mücadeleyi çok güç hale getirir. Ufacık bir yara ayağa yayılır ve riske sokar” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı tekrar 6 bini geçti
» İncirde mutluluk, üzüm ve kayısıda hüsran
» Iraklı yatırımcılar İzmir’e direk uçuş istiyor
» Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi yenilendi
» En yüksek gelir eşitsizliği İstanbul’da
» Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri fiyat endeksi 38
» İZTO Zücaciye Grubun’da seçim yapılacak
» Tüketici Güven Endeksi Haziran’da yüzde 5,8 arttı
» TEB’den KOBİ’lere özel kredi kampanyası
» “Kaybolduğu iddia edilen NBŞ, ihracatta kullanılıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni