• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pandemide klima tedbirli kullanılıyor

22 Temmuz 2020 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

   ► Korun, klima filtrelerinin temizliği, taze hava sistemlerinin maksimumda devreye alınması, UV-C lambalarla dezenfeksiyon sistemlerinin mevcut sistemlere entegre edilmesi konularında talep artışı olduğunu aktardı.

     Normalleşme sürecinde hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte klima kullanımı arttı. Uzmanlar havalandırılmayan kalabalık ortamlarda kullanılan ve temizlenmeyen klimaların Covid-19 virüsün yayılmasına neden olduğunu belirtiyor. Bireysel kullanımda klimaların riski artırma olasılığı olmadığını söyleyen Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Güray Korun, klima sistemlerinin ortama taze hava beslemesi, filtrelerin periyodik ve iklimlendirme ünitelerinin tipine göre temizlikleri, hijyenik hale getirilmelerinin önemli olduğunu belirtti. Korun, klima filtrelerinin temizliği, taze hava sistemlerinin maksimumda devreye alınması, UV-C lambalarla dezenfeksiyon sistemlerinin mevcut sistemlere entegre edilmesi konularında talep artışı olduğunu ifade etti.

“Bireysel kullanımda klima riskli değil”
     Virüsün bulaş riskinin hiçbir zaman sıfıra indiremediğini hatırlatan Korun, “Alınan tüm önlemler olası riskleri düşürmek üzerine alınır. Bireysel kullanımda klimaların riski artırma olasılığı yoktur. Toplu yaşanan yerlerde en büyük risk sosyal mesafenin korunmaması, 15 dakikadan daha fazla hasta kişilerle bulunmamaya dikkat etmemek ve maske kullanmamaktır. Bu önlemler öncelikli alındıktan sonra diğer önlemler alınmalı. Bu önlemler içinde klima sistemlerinin ortama taze hava beslemesi, filtrelerin periyodik ve iklimlendirme ünitelerinin tipine göre temizlikleri, hijyenik hale getirilmeleri önemlidir.

     Bu konularda Makina Mühendisleri Odası İklimlendirme Teknik Kurulu’nun çalışmaları yakından takip edilmelidir. Sektör derneklerinden, kurumlarından, doktorlardan oluşan çok geniş bir temsiliyete sahiptir. Gerçek olmayan bilgilerle endişe yaratılmasının ve yanlış uygulamaların önüne geçilmesini sağlayan, doğru önlemlerin alınmasında bilimsel çalışmalar yapan bir komitedir. Bu komite çalışma sonuçlarını her hafta düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmaktadır” ifadelerinde bulundu.

“Klima bakımı ve temizliğine ilgi arttı”
     Klima bakımı ve temizliğine olan ilgi arttığını ifade eden Korun, “Klimasız bir hayat düşünülemez. Klimaları kapatma imkânımız olmadığı ve çalışmasını zorunlu gördüğümüz koşullarda, özellikle filtrelerin temizliği, taze hava sistemlerinin maksimumda devreye alınması, UV-C lambalarla dezenfeksiyon sistemlerinin mevcut sistemlere entegre edilmesi konularında doğal olarak talep artışı var” diye konuştu.
     Yıllık periyodik anlaşmaları olan firmalar için klima bakımı ve temizliğinde fiyat konusunda bir olumsuzluk oluşmadığını söyleyen Korun, artan talebe cevap vermekteki kısıtlar dolayısıyla, yeni hizmet almak isteyenler için fiyatlarda az da olsa yükselme yaşandığını ifade etti.

“Havanın filtrelenmesi önemli”
     Pandemiyle birlikle sağlıklı hava konusunda birçok bilgi edinildiğini aktaran Korun, “Birçok durumda sağlıklı ortam koşulları, konforlu hava koşullarının önüne geçiyor. Pandemi sürecinde, sağlıklı hava konusunda çok şeyler öğrendik. Virüs kendi başına havada seyahat edebilen bir organizma değil, mutlaka partiküller üzerinde taşınması gerekiyor. Şayet biz ortamdaki partikül sayısını azaltırsak, bulaş riskini de azaltmış oluruz. Sonuç olarak gerek mobil hava temizleme cihazları olsun, gerekse büyük iklimlendirme sistemleri olsun havanın filtrelenmesi yani partiküllerden arındırılması önemlidir” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni