• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pandemi insan sermayesini tehdit ediyor

17 Eylül 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Pandemi insan sermayesini tehdit ediyor

   ► Dünya Bankası’nın yeni çalışmasına göre pandemi geçtiğimiz on yılda edinilen insan sermayesi kazanımlarını tüketiyor

           SEDA GÖK     
     Dünya Bankası Grubu tarafından gerçekleştirilen yeni bir analiz, COVID-19 pandemisinin özellikle en yoksul ülkelerde olmak üzere geçtiğimiz on yıllık dönemde sağlık ve eğitim alanlarında zorluklarla elde edilen kazanımları tehdit ettiğini ortaya koyuyor. İnsan sermayesine yapılan yatırımlar insanların yaşamları boyunca biriktirdikleri bilgi, beceri ve sağlık- bir çocuğun potansiyelini ortaya çıkarmada ve her ülkede ekonomik büyümeyi arttırmada kilit önem taşıyor.

     Dünya Bankası Grubu’nun 2020 İnsan Sermayesi Endeksi pandemi öncesinde birçok ülkenin çocuklar arasında insan sermayesi oluşturmada istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydettiğini ve düşük gelirli ülkelerin bu alanda en fazla atılımı yapan ülkeler olduklarını gösterdi. Bu ilerlemeye rağmen, hatta pandeminin etkilerinden önce dahi, tipik bir ülkede doğan bir çocuk, tam eğitim ve tam sağlık ölçütüne göre potansiyel insan sermayesinin sadece yüzde 56’sına ulaşmayı bekleyebiliyordu.
     Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass “Pandemi ortamında, insanları korumak ve onlara yatırım yapmak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir çünkü bu sürdürülebilir ve kapsayıcı toparlanma performanslarının ve gelecekteki büyümenin temelini oluşturabilir. Pandemi, güçlü sağlık sistemlerinin, dayanıklı ve esnek eğitim sistemlerinin ve ihtiyacı olanlara yardım sağlayan sosyal koruma programlarının önemini açıkça ortaya koymuştur” dedi.

     Pandemi sebebiyle 1 milyardan fazla çocuğun okula gidemediğini belirten Malpass, “Ortalama olarak yarım yıllık bir eğitim kaybı yaşamaları muhtemeldir. Bu önemli düzeyde parasal kayıplar anlamına da gelmektedir. Veriler aynı zamanda kadınlar ve çocuklar için temel sağlık hizmetlerinde önemli aksaklıklar yaşandığını ve pek çok çocuğun önemli aşılardan mahrum kaldığını göstermektedir. Pandemi özellikle kadınlar ve en dezavantajlı aileler üzerinde derin ekonomik etkilere yol açmıştır ve bu grupların birçoğunu gıda güvencesizliği ve yoksulluğa karşı kırılgan bir durumda bırakmıştır.

     2020 İnsan Sermayesi Endeksi Mart 2020 itibariyle dünya nüfusunun yüzde 98’ini kapsayan 174 ülkeye ait sağlık ve eğitim verileri içermekte, çocukların pandemi öncesi sağlık ve eğitim sonuçları ile ilgili bir başlangıç durumu sunmaktadır. Güncelleme ayrıca, 2010’dan 2020’ye kadar insan sermayesi sonuçlarının gelişiminin on yıllık bir görünümünü sunmakta ve verilerin mevcut olduğu tüm bölgelerde ve tüm gelir seviyelerinde iyileştirmeler tespit etmektedir. Bunlar büyük ölçüde sağlık alanında kaydedilen daha iyi çocuk ve yetişkin yaşam süreleri, büyüme geriliklerindeki azalmalar ve okullaşma oranlarındaki artışlar şeklinde yansıyan iyileşmelerden kaynaklanmıştır. Bu ilerleme şu anda küresel salgın nedeniyle risk altındadır” dedi.

     Analiz kız çocukları için insan sermayesi sonuçlarının ortalama olarak erkek çocuklara göre daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Malpass, bu konuda ise “Ancak bu işgücü piyasasında insan sermayesinin kullanılmasına yönelik benzer fırsatlara dönüşmemiştir: ortalama olarak, istihdam oranları kadınlar için erkeklere göre 20 puan daha düşüktür ve birçok ülkede ve bölgede daha da büyük farklar mevcuttur. Öte yandan, pandemi cinsiyete dayalı şiddet, çocuk evliliği ve adölesan hamileliği gibi kadınlar ve kız çocukları için öğrenme ve yetkinleştirme fırsatlarını daha da azaltan riskleri daha fazla arttırabilir.

     Bugün birçok ülkede zorluklarla elde edilen insan sermayesi kazanımları risk altındadır. Ancak ülkeler sadece kaybedilen zemini geri kazanmak için çalışmanın ötesinde daha fazla şey yapabilir. Daha önce elde edilmiş olan insan sermayesi kazanımlarını korumak ve yaygınlaştırmak için,  ülkelerin marjinalleştirilmiş topluluklarda sağlık hizmetlerinin kapsama oranlarını ve kalitesini artırmaları, okullaşmayı arttırmakla ile birlikte öğrenme sonuçlarını iyileştirmeleri ve kırılgan durumdaki aileleri COVID-19 krizinin ölçeğine göre uyarlanmış sosyal koruma önlemleri ile desteklemeleri gerekmekte” dedi.

     Dünya Bankası Grubu, pandemi sırasında ve sonrasında insanları korumaya ve insanlara yatırım yapmaya yönelik uzun soluklu çözümlerin geliştirilebilmesi için hükümetler ile yakın bir şekilde çalışıyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar şöyle: “Etiyopya, Haiti ve Moğolistan’da, Banka yaşamsal tıbbi ekipmanların tedarikini desteklemektedir.
     Bangladeş, Burkina Faso ve Nepal’de, Banka bir yandan okul güvenliği ve hijyeni protokollerinin geliştirilmesini desteklerken, aynı zamanda temel temizlik ve hijyen malzemelerinin temini için WASH (su, temizlik, hijyen) ekipleri ile birlikte çalışmaktadır.

     Ürdün ve Türkiye’de, Banka kısa süre önce onaylanan yeni operasyonlar ile, okullar yeniden açıldığında uygulanacak karma eğitim ve öğretime yönelik televizyon ve dijital içeriklerin geliştirilmesini ve psiko-sosyal danışmanlık ve telafi kurslarının geliştirilmesini desteklemektedir. Afrika’nın Sahil bölgesinde, Banka kadınların ve adölesan kızların güçlendirilmesini ve kaliteli üreme, çocuk ve anne sağlığı hizmetlerine erişimin artırılmasını ve bu hizmetlerin kalitesini n yükseltilmesini amaçlayan Sahil Kadınları Ekonomik Güçlendirme ve Demografik Getiri Projesini (SWEDD) desteklemektedir.

     Banka ayrıca Hindistan’ın COVID-19 yardım çabalarında görev alan temel işçilere sosyal koruma sağlamak ve özellikle yüksek dışlanma riskiyle karşı karşıya olan göçmen ve kayıt dışı işçiler olmak üzere kırılgan gruplara yardım etmek amacıyla daha önceden mevcut olan bir dizi ulusal platform ve program yoluyla nakit transferi ve gıda yardımı uygulamalarını hızlı bir şekilde yaygınlaştırılmasına yardımcı olmaktadır.
     Sağlık, eğitim ve sosyal korumada iddialı, kanıta dayalı politika önlemleri, yaşanan kayıpları telafi edebilir ve bugünün çocuklarının kendilerinden önceki nesillerin insan sermayesi başarılarını ve yaşam kalitesi düzeylerini aşmanın yolunu açabilir. Her çocuğun sahip olduğu yaratıcılık potansiyelini tam olarak gerçekleştirmek şimdiye kadar hiç bu derecede önemli olmamıştır.”


+ Benzer Haberler
» İzmir’de 6,6 büyüklüğünde deprem
» Nestle’den Bursa’ya 250 milyon liralık yatırım
» Anadolu’da sanayinin güneş panelleri HT Solar’dan
» Bornova’ya yeni bağlantı yolu
» İzmir’e Dünya Turizmi’nden çifte ödül
» İnci Akü’ye Social Media Awards Turkey’den altın ödül
» GSYİH’nin % 70’i aile şirketlerinden
» Evde kalan vatandaşlara ‘Canlı’ konser
» Araç izin süresi uzatıldı
» Turizm gelirlerinde yüzde 71’lik düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni