• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pandemi, evcil hayvan ürünleri sektörüne yaradı

24 Eylül 2021 Cuma 11:00
12
14
16
18

Bu yıl beşincisi düzenlenen Pet İzmir Fuarı’na katılan firmaların temsilcileri pandemi sürecinin evcil hayvan ürünleri sektörüne olumlu yansıdığını ifade etti.

Pandemi, evcil hayvan ürünleri sektörüne yaradı


   ► Sektör temsilcileri, insanların pandemi döneminde daha çok evcil hayvan sahiplenmelerinin firmaların satışlarını artırdığı yönünde görüş bildirdi.

           DİLAY SARKİLER      
     Evcil hayvan ürünleri sektörünün temsilcilerini bir araya getiren Pet İzmir Fuarı’nda yer alan firmaların yetkilileri, pandeminin diğer sektörlerde yarattığı olumsuz seyirden etkilenmediklerini belirtti. İnsanların kısıtlamalar nedeniyle evlere kapanmasının, evcil hayvan sahiplenme sayısını artırdığını ifade eden sektör temsilcileri, bunun kedi ve köpek maması başta olmak üzere satışlara yansıdığını söyledi.
     Firma yetkilileri, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin evcil hayvan ürünleri ihracatında söz sahibi olan bir pazar olacağı öngörüsünde birleşirken, bunun kaliteli üretim sayesinde olacağını ifade ettiler.

PANDEMİYLE BİRLİKTE ÜRÜNLERE TALEP ARTTI
     Lider Pet Ege Bölge Distribütörü Tavas Pet Ltd. Şti. Aydın Bölge Sorumlusu Gökçen Mete Öztekin, ihracata ağırlık verdiklerini belirtti. Öztekin, “Yaklaşık elli ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere ihracat yaptığımız ciddi pazarlar var. Üretim kapasitemizin yüzde 20’sini ihracat kalemine ayırıyoruz, bu oranı artırmak için de çalışmalarımız devam ediyor. Birçok ülke ile de iş ilişkilerimize yeni başladık, potansiyelimizi büyütüyoruz. İç pazarda ise ciddi bir hacmimiz var” diye konuştu.
     Pandemi döneminde satışlarda ciddi bir artış yaşandığını söyleyen Öztekin, “Hayvansever sayısı da arttı. İnsanlar eve kapanınca eşler, çocuklar birbirleri ile çok zaman geçirince sıkılmaya başlayıp evcil hayvan sahiplenmeye yöneldiler. Evlerdeki kedi, köpek sayısıyla birlikte mama, kum, ödül maması, yaş mama gibi kalemlerde talep de yükseldi. Bazı petshop sahipleri ‘Pandemi bitmesin’ bile diyebiliyorlar. Pandemi öncesi günlük bin lira olan ciroları, pandemi ile birlikte 4 bin liraya kadar çıktı. Pandemi öncesinde bizim işlerimiz zaten iyiydi ama tabii pandemi döneminde yüzde 20 oranında artış yaşadık” ifadelerini kullandı.
     “Türkiye pet pazarında büyük bir potansiyel barındırıyor”
     Öztekin, sektörün yurtdışı pazarlarında geleceğinin umut vaat ediğini söyleyerek, “Türkiye’de evcil hayvan ürünleri sektörü emekleme döneminde ama çok büyük bir potansiyel barındırıyoruz. Yeni yeni yürümeye başladık, yakın zamanda da koşacağız diyebilirim. Yurtdışında sözü geçen bir pazar olacağız. Boş iddiada bulunmuyoruz, sağlam ve güvenli bir şekilde, akıllı bir büyüme yakalanacağını ve bunun sürdürebilir olmasının sağlanacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

“FİRMALARIN CİROSU BİR BUÇUK-İKİ KATINA ÇIKTI”
     TİSERT Evcil Hayvan Ltd. Şti. İhracat Müdürü Erdi Ilık, şirket bünyesinde biri iç pazara hitap eden, diğeri tamamen ihracat üzerine olan iki firmaları olduğunu söyledi. Ilık, “Yurtdışında 40’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz” dedi.
     Sektörün pandemi sürecinde olumsuz yönde çok etkilenmediğini ifade eden Ilık, “Hatta birçok firmanın cirosu arttı. İnsanlar pandemi süresince de baktıkları hayvanların mamalarını almak zorundaydı. Evlerde yalnız kalınınca da hayvan sahiplenenlerin sayısı arttı, bu da satışlara yansıdı. İletişimde olduğumuz diğer firmalar da aynı şeyi söylüyor, işlerimiz pandemi ile birlikte açıldı diyebiliriz. Bu süreçte biz de dahil olmak üzere birçok firmanın cirosu bir buçuk-iki katına çıktı” diye konuştu.
     Ürün kalitesi yurtdışındaki öncü firmalarla yarışıyor
     Türkiye’de üretim yapan birçok firmanın gerçekten kaliteli ürünleri olduğunu söyleyen Ilık, “Zaten birçoğu yurtdışına ihracat yapıyor. Sektörün öncü firmalarının çoğu 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Ülkemiz evcil hayvan ürünleri sektöründe gerçekten iyi bir konuma ulaştı. Ürün kalitesi de yurtdışındaki öncü firmalarla kafa kafaya gidiyor, hatta daha kaliteli üretim yapılıyor. Türkiye’nin yurtdışında bu alanda geleceği parlak olacak” dedi.
     Ilık, fuardan beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyerek, “Geçen sene fuar tam da pandeminin başlangıç dönemine denk geldi. Bu yüzden geçen sene yeterli ilgi olmamıştı. Bu sene daha çok ziyaretçi bekliyoruz, yurt dışından gelen birçok firma da var” açıklamasında bulundu.

“İŞLERİMİZ PANDEMİ SÜRECİNDE YOĞUNLAŞTI”
     Kedi ve köpekler için sağlık ve bakım ürünleri üreten Mar Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. Bio Petactive Markası Satış Müdürü Hulusi Öcal, “Kedi ve köpekler için şampuan, gıda takviyeleri, kozmetik ürünleri, parfümleri, vitaminleri ürün kalemlerimizi oluşturuyor. Türkiye pazarında lider bir markayız. Başta Arap Yarımadası ülkeleri olmak üzere, Balkan Ülkeleri, Afrika Ülkeleri ve Amerika ihracat yaptığımız ülkeler arasında. Üretim kapasitemizin yüzde 30’u ihracat ayağımızı oluşturuyor” dedi.
      Öcal, pandeminin insanlar kadar hayvanları da etkilediğini ve bunun da satışlarına yansığını ifade ederek, “Pandemi süreci bizim sektörümüzü olumlu yönde etkiledi. Pet sektörünün işleri pandemi sürecinde yoğundu. İnsanlar bu dönemde daha fazla evcil hayvan beslemeye, sahiplenmeye başladı. Bu da tüm sektörün işlerine artış olarak yansıdı” diye konuştu.

“SATIŞLARDA %30 – 40 CİVARI ARTIŞ YAŞANDI”
     Kedi ve köpek mamaları, aksesuarları, ödül mamaları, temizlik ve tıraş için kullanılan çeşitli grooming malzemelerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan Smyrna Pet Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Firma Ortağı Haktan Çevik, ithalatın yanı sıra kendi ürettikleri bir mama markası da olduğunu ifade etti. Çevik, “Pandemi sürecinin diğer sektörlere yaşattığı sıkıntıları yaşamadık. Bu dönem içerisinde birçok insan evde can sıkıntısı çektiği için hem hayvan sahiplenmeye hem de mevcut evcil hayvanları için daha fazla alışveriş yapmaya eğilim gösterdi. Bu durum da ürün satışında yüzde 30- yüzde 40 civarı artış yaşandı. Pandemi evcil hayvan sektörüne zarar vermedi, aksine yararlı oldu diyebiliriz” dedi.  

 

     Beşler Group bünyesinde faaliyet gösteren Repetfood Marka Koordinatörü Erdem Demir, sektörde yeni bir firma olarak 2021 yılının Nisan ayından beri üretim yaptıklarını söyledi. Demir, “Yıllık 36 buçuk ton üretim kapasitemiz var. Kedi ve köpek maması üretiyoruz. Üretim süreçlerinin hepsi fabrikamız bünyesinde gerçekleştiriliyor. Laboratuvardan kalite kontrole, hammadde analizinden son ürün analizine kadar hepsini kendimiz yapıyoruz. Yerli üretim olarak Türkiye’nin en iyi hammaddelerini kullanarak en kaliteli mamasını yapmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki süreçte ihracata da başlayarak Kıbrıs, Azerbaycan, Malezya, Bulgaristan başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştireceğiz” dedi.
     Pandemi öncesinde Beşler Group olarak beşeri gıda üzerine üretim yaptıklarını ifade eden Demir, “Amacımız hayvanların da insanlar gibi iyi gıdaya ulaşmasına aracı olmaya karar verdik. İnsanlara sunduğumuz kaliteyi hayvanlar için de koruyarak aynı standartta üretim yapıyoruz. Yeni bir marka olarak İzmir Pet Fuarı’na ilk kez katılıyoruz. Fuardan beklentimiz öncelikle insanların markamızı tanıması. Tanınırlığımızı artırmak, ürünlerimizi tanıtmak, insanlara ürünlerimizin yurtiçi pazarındaki diğer ürünlerden farkını anlatabilmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni