• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamukta rekolte tahmini 218 bin ton

14 Ekim 2019 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Pamukta rekolte tahmini 218 bin ton

   ► Ege’de 560 bin ton kütlü pamuk üretiminde çırçır randıman oranının yüzde 39 olacağı tahmin ediliyor.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege İhracatçı Birlikleri, Aydın Ticaret Borsası, Söke Ticaret Borsası, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde yapılan, Ege Bölgesi pamuk rekolte tahmin çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2019-2020 sezonu pamuk rekoltesi sonuçları açıklandı. Yapılan çalışmalara göre mahlıç pamuk üretiminin 218 bin ton, kültlü pamuk üretiminin ise 560 bin ton olacağı bildirildi.
     İTB’de düzenlenen 2019-2020 sezonuna ilişkin Ege Bölgesi pamuk rekolte tahmin çalışmaları sonuçlarının açıklandığı toplantıya İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Uz, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimleri Bölümü Prof. Dr. Mustafa Bolca ve Dr. Fulsen Özen katıldı.

“Fiyatlar üreticinin beklentisini karşılamıyor”
     Toplantının açılışında konuşan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Ege Bölgesi’nde kütlü pamuk veriminin de ilk hasat sonuçlarına göre geçen yıldan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ne yazık ki pamuk fiyatları üreticilerimizin beklentilerini karşılamıyor. Son dönemde Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşları dünyada olduğu gibi Türkiye’deki pamuk fiyatlarını da aşağı yönlü etkilemiştir. Bu durumun önümüzdeki sezonda üreticimizi pamuktan uzaklaştırarak, ekim alanlarının düşmesine neden olmasından endişe ediyoruz” dedi. Öte yandan Kocagöz, “Üreticinin maliyeti 12 lira. Üretici bu fiyattan zarar ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı üreticiyi kara geçirecek destekleme prim fiyatı açıklamazsa rekolte gelecek sene en az yüzde 30 aşağıda olur” diye konuştu.

“Kütlü üretim 560 bin ton olacak”
     Rekolte sonuçlarının açıklanmasından önce sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak da dünya pamuk ticaretinde olağanüstü günler yaşandığına dikkat çekerek “Çiftçimiz pamuk üretmek için adeta direniyor. Buna rağmen 2002 yılında bölgemizde toplam 62 bin olan pamuk üretici sayısı 20 binlere gerilemiş durumda. Hali hazırdaki pamuk üreticilerimizin üretime devam etmelerinin sağlanması ve piyasa koşullarının iyileştirilmesi için acilen önlem alınması gerekmektedir” dedi. Uçak, fark ödemesi desteği kapsamındaki prim desteklerinin biran önce açıklanmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.
     Bir önceki sezona göre bölgemizde pamuk ekim alanlarının yüzde 5.9 oranında azalarak 113 bin hektara düşeceği tahmin edilmiştir. Ortalama kütlü veriminin dekarda 496 kilogram olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 560 bin ton olacağını öngörüyoruz. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 39 olacağı ve bu randıman oranı ile mahlıç pamuk üretiminin 218 bin ton olacağı tahmin edilmektedir.”

“Daha özenli çırçırlama beklentisi içindeyiz”
     Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Uz ise daha özenli çırçırlama beklentisi içinde olduklarını söyleyerek temiz mal ile dünya standartlarına uygun üretimin sağlanması halinde üreticilerin dünyadaki fiyatlara paralel olarak ürün satabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Mustafa Bolca ise konuşmasında 2019 yılının iklim açısından pamuk üretimine uygun olduğunu ifade etti.


+ Benzer Haberler
» KOBİ’ler finansmana daha kolay erişecek
» Karbon izi azalacak, ekonomik, sosyal gelişim artacak
» Türkiye’nin makine yapan makineleri ABD, Rusya, Polonya, Almanya ve Kanada’da
» TSKB’ye cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamına destek için AFD’den 85 milyon euro kredi
» “Kadın girişimci olmak dünyanın her yerinde zorluklar içeriyor”
» Esnafın sesi Konak’ta güçlü çıkacak
» Kadın kooperatifçiliği için 5 milyon Euro’luk proje
» Mercimekte fark ödemesi desteği artırılacak
» Doğa olaylarından kaynaklanan hasar 160 milyar dolar
» İZDENİZ rekor kırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.11.2019
  Ticaret 19.11.2019
  Ticaret 18.11.2019
  Ticaret 16.11.2019
  Ticaret 15.11.2019
  Ticaret 14.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni