• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Pamuk üretiminde 1 milyon ton hedefi hayal değil

05 Ağustos 2017 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Pamuk üretiminde 1 milyon ton hedefi hayal değil

   ► UPK Yönetim Kurulu Başkanı ve İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Ege Bölgesindeki pamuğa küsen üreticilerin tekrar pamuk ekimine geri dönmesi bu artışın en önemli etkenlerin başında geliyor.

           KENAN YEŞİL     
     Yaklaşık 3 yıldır devam eden pamuk artış trendi hem ekili alan sayısını hem de pamuk üretimini artırdı. Ege Bölgesindeki pamuğa küsen üreticilerin tekrar pamuk ekimine geri dönmesi bu artışın en önemli etkenlerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 425 bin hektar ekili alanda 700 bin ton civarında pamuk üretilen bir yılı gerçekleştirdikten sonra şimdi de pamuk ekili alanlarda yüzde 20’ye yakın bir artış bekleniyor. Haziran ayında yaşanılan olumsuz hava koşulların pamuğa olumsuz etkilese de ardından gelen aşırı sıcaklarla beraber olumsuzluklar giderildi ve pamukta önemli aşamalar kaydedildi. UPK Yönetim Kurulu Başkanı ve İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Bu iyiye gitme rekolteye de yansırsa ekili alanlara paralel olarak yüzde 20 oranında rekolte artışı yaşayabiliriz. Rekolte artışı da olursa Türkiye’nin önümüzdeki yıl 850-900 bin ton arası bir pamuk rekoltesine kavuşması mümkün. Ayrıca, TÜİK rakamlarına baktığımızda 2001 yılı Türkiye’de pamuk ekili alan büyüklüğü 721 bin hektar. Geçen yılki alanımız ise 425 bin hektar. Ama 2001 yılındaki verim rakamları ile geçtiğimiz yılki verim rakamlarını karşılaştırdığımızda verimde ciddi bir artış var. Hal böyle olunca geçtiğimiz yıl TÜİK’in ortalama verim rakamı 476 kilo olduğunu hatırlarsak, eğer Türkiye’de 721 bin hektar ekili alanlara ulaşabilirsek o zaman yaptığımız hesapta Türkiye 1 milyon 400 bin ton pamuk üretir. Konsey olarak her zaman tarım bakanlığına yaptığımız önerilerde hep 1 milyon ton üretim hedefi olması gerektiğini savunduk. Bu çerçevede pamuk üretiminde 1 milyon ton hedefi hayal değil” diye konuştu.

Hem ekili alanda hem de rekoltede artış bekleniyor
     Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, pamuk üretimindeki artışlarla ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 yıldır süren bir pamuk artış trendi olduğuna değinen Kocagöz, geçtiğimiz yıl pamuk ekili alanlardaki artış trendi devam ettiğini belirtti. Bu artış trendin yanı sıra pamuk fiyatların da iyi gittiğini söyleyen Kocagöz, “Fiyatların iyi gitmesinde hem kurun hem de dünya piyasasının etkisi oldu. Hükümetin ve dolayısıyla tarım bakanlığın uygun attığı adımlar ve destekleme politikalar sayesinde üretici bu yıl pamuk sezonunun sonundan memnun ayrıldı. Geçtiğimiz yıl 700 bin ton civarında pamuk ürettiğimiz bir yılı gerçekleştirdikten sonra şimdi de pamuk ekili alanlarda yüzde 20’ye yakın bir artış bekliyoruz. Çok olumlu gelişme bunlar. Sonuçta bu yıl havalarda Haziran ayında kötü bir başlangıç yaşadık. Küresel ısınmanın etkisiyle beklenmeyen yağmur ve dolu ile gelen o kötü havanın pamuklar üstünde negatif bir etkisi olmuştu. Ama sonradan çok sıcakların gelmesi bu arayı kapattırdı ve pamuklarda düzelme var.  Şu anda iyiye gidiyor. Bunu söylemek için biraz erken olabilir. Önümüzde bir Ağustos ayı var. Ancak hava koşulları uygun olması ve bu iyiye gitme rekolteye de yansırsa ekili alanlara paralel olarak yüzde 20 de rekolte artışı yaşayabiliriz. Rekolte artışı da olursa Türkiye’nin önümüzdeki yıl 850-900 bin ton arası bir pamuk rekoltesine kavuşması mümkün” diye konuştu.

Destekleme politikaları 1 milyon ton üretim hedefi üstüne kurgulanmalı
     Konsey olarak her zaman tarım bakanlığına yaptıkları önerilerde hep 1 milyon ton üretim hedefi olması gerektiğini savunduklarını ve önerilerde bulunduklarını belirten Kocagöz, “Destekleme politikalarının bu 1 milyon tonluk hedef üstüne kurgulanması gerektiğini düşünüyoruz. O üretimi yakalayana kadar da desteklemede agresif bir politika üretilmesini öneriyoruz. Bu sayede Türk tekstil sanayi 1 milyon 450 ile 1 milyon 500 bin ton arasında olan tüketim ihtiyacından 500 bin tonunu ithalat yapabilir ama geri kalan 1 milyon tonunu yerli üretimden karşılayabilir. Ciddi anlamda bir avantaj yakalayabilir. Bu anlamda hem stratejik olarak kendimizi korumuş oluruz hem de kendi sanayimize güvenli bir üretim yapmış oluruz. O noktaya geldiğimizde de yeni üretim alanları için yeni planlar yapılabilir” diye konuştu.

1 milyon ton üretim hedefi gerçekleştirmek mümkün
     TÜİK rakamlarıyla örnekler veren Barış Kocagöz şöyle konuştu: “2001 yılı Türkiye ekili alan büyüklüğü 721 bin hektar. Geçen yılki alanımız ise 425 bin hektar. Ama 2001 yılındaki verim rakamları ile geçtiğimiz yılki verim rakamlarını karşılaştırdığımızda verimde ciddi bir artış var. Türkiye bilindiği gibi verimde dünya ikincisi. Pamuk üreticimiz bu üretimde çok yetenekli. Hem modern tarımı ve en modern teknolojik aletleri kullanıyor hem de pamuk üretmeyi gerçekten iyi biliyor ve beceriyor. Türk pamuk üreticisi GDO’suz pamuk üretmesine rağmen GDO’lu lig’de Avustralya’dan sonra ikinci durumda. Hal böyle olunca geçtiğimiz yıl TÜİK’in ortalama verim rakamı 476 kilo olduğunu hatırlarsak, eğer Türkiye’de 721 bin hektar ekili alanlara ulaşabilirsek o zaman yaptığımız hesapta Türkiye 1 milyon 400 bin ton pamuk üretir. Böylece 1 milyon barajını rahatlıkla geçtiği gibi tükettiğini de üretebilen bir ülke konumuna gelir. Dolayısıyla bu mümkün ve bu bir hayal değil, gerçek. Onun için bu anlamda hareket etmeliyiz.”

     Bu yıl kendilerini en çok memnun eden durumlardan bir tanesinin Ege Bölgesindeki pamuğa küsen üreticilerin pamuk ekimine geri dönmesi olduğuna değinen Kocagöz, “Geçtiğimiz yıldan bu yana artan yüzde 20 artışta özellikle Ege Bölgesi’nde pamuktan küsmüş olan bölgelerin pamuğa geri dönmesi etkili oldu. Manisa, Bergama, İncirliova, Köşk, Nazilli, Denizli ve Torbalı bölgelerinin pamuğa geri dönmüş olması, uzun yıllardır pamuk üretip de pamuğa küsüp, 4-5 yıldır hiç pamuk ekmeyen bölgelerin tekrar pamuğa geri dönmesi bizi çok mutlu etti. Bu kısa vadeli bir mutluluk olmamalı. Eski küskünleri 3 yıl daha pamuk ektirebilirsek bu kalıcı bir politika olur, devamlılık haline gelir. İşte o nedenle de tarım bakanlığımıza hep ikinci sırada en önemli olarak önerdiğimiz konu, destekleme politikaların ve üretim politikaların 5 yıllık planlar dahilinde yapılmasını öneriyoruz. Bu 5 yıl neden önemli olduğuna gelince ise çünkü 5 yılda üreticiye ne destekler alacağını söylerseniz o zaman kararlılıkla pamuk üretimini şu noktaya getirmek istiyorum demektir bu. Üretici de o zaman arkasında devletin desteğine güvenir, kararlılıkla üretimini yapar” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye’de 2018 Haziran ayında 119 bin 413 konut satıldı
» Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 büyüdü
» “Esnaf ve sanatkar ekonominin can damarı”
» Türkiye’de kağıt ambalaj dönüşüm oranı yüzde 52, 2020’de hedef; yüzde 60
» İncirde file sistemi ile yüksek kalite hedefleniyor
» Elmas: Konut satışlarında rekor artışla kampanya hedefine ulaşıldı
» “Cezayir’in koyduğu kotalar kaldırılmalı”
» ‘Telekomünikasyon Fuarı’ ve ‘Bilişim Zirvesi’ düzenlenecek
» Banvit, yeniden Migros raflarında
» SunExpress 2018/19 kış uçuş programını açıkladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni