• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamuk üreticileri destek primlerini bekliyor

01 Ekim 2019 Salı 17:00
12
14
16
18

Pamuk üreticileri destek primlerini bekliyor

   ► İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, pamuk üreticilerinin beklentilerini aktardı.

           DUYGU GÖKSU     
      İzmir Ticaret Borsası (İTB) eylül ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısında yaptığı konuşmada pamuk üreticilerinin beklentilerini dile getiren İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, destekleme prim miktarlarının yakın zamanda belirlenmesi ve üreticilerin zarar etmemesi için primlerin yeterli miktarda olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Tarımsal üretim ve sanayi ham maddesi olarak pamuğun önemine dikkat çeken Kocagöz, pamuk üreticilerinin beklentilerini aktardı.

“Pamuk fiyatları son 3-4 ayda ciddi düştü”
      Pamuk üreticisinin iki önemli beklentisi olduğunu belirten İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Birincisi, hasat döneminde koşulların hasada elverişli olması. İkincisi ise destekleme prim miktarının açıklanması. Her sektörde olduğu gibi pamuk üretim maliyetlerinde geçen yıla göre çok ciddi bir artış yaşandı. Buna karşın, özellikle küresel piyasaların etkisi ile pamuk fiyatlarında son 3-4 ayda ciddi düşüş yaşadık. Şu anki fiyatlar ile üreticimizin pamuk üretiminden kesinlikle zarar edeceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, tarım bakanlığımızdan pamuk destekleme primini yeterli miktarda ve en kısa sürede açıklamasını bekliyor ve umuyoruz” diye konuştu.

“Tarımsal nüfusun geliri arttırılmalı”
      Türkiye İstatistik Kurumu’nun gelir ve yaşam koşulları araştırmasının sonuçlarını paylaşan Kocagöz, “Araştırma, ülkemizde en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden yüzde 48, en düşük gelirli yüzde 20’lik grubun ise toplam gelirden yüzde 6 pay aldığını gösteriyor. Toplumda yaratılan zenginliğin adil dağılımı ve yoksulluğun azaltılması ekonomik kalkınmanın önemli bir göstergesi, aynı zamanda da toplumsal huzurun kaynağı durumunda. Bu anlamda, toplam istihdamın yüzde 20’sini oluşturan tarım sektörü büyük önem taşıyor. Zira milli gelir hesaplarına göre tarım sektörü hala ortalama kişisel gelirin en düşük olduğu sektörlerden birisi. Bu nedenle, kırsal kalkınma politikalarımızın ve düzenlenecek 3. Tarım Şurası’nın temel hedefinin ülkemizde tarımsal nüfusun gelirini arttırmak olması gerekiyor. Çiftçimizin zenginleşmesi çok daha verimli ve kaliteli tarımsal üretimin de kaynağı olacaktır” açıklamalarında bulundu.
      Kocagöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Basından duyduğumuz kadarıyla tarım bakanlığımız yeni bir destekleme modeli üzerinde çalışıyor. Bugüne dek alışık olmadığımız bir puanlama sistemiyle çalışacak bu sistemin açıkçası ayrıntıları belli değil. Umarız bu yeni destekleme modeli üreticiyi kucaklayan, gerçekten üretimi destekleyen, suistimallere açık olmayacak ve adil bir modeldir.”

“Dünya yeni bir denge arayışında”
      Dünya’nın 2008 küresel krizinden sonra bir denge arayışında olduğunu dile getiren İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli, “Gerileyen küreselleşme ve artan korumacılık, tırmanan ticaret savaşları, artan liderlik açığı, Soğuk savaş dönemini aratmayan jeopolitik ataklar, uçurum haline gelen küresel gelir adaletsizliği ve göç dalgası, dijital devrimle birlikte üretimden tüketime baştan aşağı değişmeye başlayan ekonomi düzeni ve dünyayı hakimiyetine almaya başlayan trilyon dolarlık şirketlerin yarattığı yeni dengeler. Bütün bu gelişmeler artık ‘yeni normal’ sayılıyor ve bu yeni normalde ayakta kalmak için ‘esnek, çevik ve dayanıklı’ olmak bir zorunluluk” diye konuştu.

“Türkiye küresel güç olma vizyonunu hedefine koydu”
     Türkiye’nin 2020’den itibaren yeni bir büyüme patikasına gireceğine inandıklarını belirten Kestelli, “Yüksek kur, yüksek faiz, yüksek enflasyon ve ekonomide küçülmeyi birlikte yaşadığımız bu slumpflasyon halinin, Türkiye’ye özel olumsuz jeopolitik etkenlere ve seçimlere rağmen iyi yönetildiğini söylemek mümkün. Sonuçta bu olumsuz dönemden geride kalan işsizlik, enflasyon, faiz vs. elbette bir maliyet bırakarak geri çekiliyor. Biz, Türkiye’nin 2020’den itibaren yeni bir büyüme patikasına gireceğine inanıyoruz. Ama esasen vermek istediğim mesaj şudur: Türkiye, küresel bir güç olma vizyonunu hedefine koymuştur ve karşılaştığı tüm meydan okumalarla başa çıkıp bu hedefe ulaşma motivasyonuna sahiptir. Bu nedenle, bu ülkenin bugününe omuz vermek, yarının nimetlerine ortak olmak anlamını taşır. Türkiye, bugünün ve yakın geleceğin fırsatlar ülkesidir. Elbette pek çok zorluğumuz, yapmamız gereken pek çok değişim-dönüşüm reformu var, bu kesin. Son bir yılda alınan önlemler ve ortaya konulan irade, gelecek için umutlu olmamızı sağlıyor. Yeter ki reform heyecanını hiç kaybetmeyelim” açıklamalarında bulundu.

“Tarım ülkemiz için stratejik bir sektör”
      Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı başvuru süresinin 14 Kasım’a kadar uzadığını kaydeden Kestelli, “Programın, en önemli amacının, doğal kaynakları koruyarak, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanmak ve kırsalda gelir düzeyini yükseltmek olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak, doğrudan tarımda sürdürülebilirliğe hizmet eden bir program. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde, 27 Eylül’de, New York’taki, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesinde imzalanan 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde, 2. Madde, ‘Açlığı bitirmek, gıda güvenliğini ve iyi beslenmeyi sağlamak ve sürdürülebilir tarımı desteklemek’. Tarımın stratejik sektör olduğu ülkemiz için de, şemsiye başlıklarda biri, ‘sürdürülebilir tarım’ olmalıdır” diye belirtti.
     Açılış konuşmalarının ardından, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel ise soğuk savaşın dünya ülkelerine etkileri ile ilgili bir sunum yaptı.


+ Benzer Haberler
» 4 Temmuz’da 1.152 yeni vak’a
» “Doğal afetlerden en çok üreticiler zarar görüyor”
» Kimya sektörünün ihracatı Haziran ayında yüzde 10,2 arttı
» Bademli Barajı’nda tasarruflu sulama sürüyor
» Toplumsal ve teknolojik riskler için hazır değiliz
» Koronavirüs nakliye ve lojistik sektörünü dünya çapında etkiledi
» Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor
» İzmir Skal Kulubü, dünyanın en iyisi finalinde
» Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konfeksiyon sektörüne soluk aldıracak
» İş dünyasından otoyol çağrısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni