• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamukta ‘kısıtlama’ tedirginliği

31 Mayıs 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Pamukta ‘kısıtlama’ tedirginliği

   ► Sektör temsilcileri, pamuk ve pamuk döküntülerinin ihracının Kayda Bağlı Mallar Listesi’ne ilave edilmesinin zarar getireceğinden endişe duyuyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
           SEDA GÖK                                 
     Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle pamuk ve pamuk döküntülerinin İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesi’ne ilave edilmesi üreticiyi ve sektör temsilcilerini tedirgin etti.

“Kararlar yerli pamuk üretimine zarar vermemeli”
     Tebliğe göre pamuğun da ihracatının kayda bağlı ürünler listesine dahil edildiğini belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, ithalatın tamamen serbest olduğu bir ortamda pamuk ihracatını kısıtlayacak bir uygulamaya gidilmesi durumunda zaten zorda olan sektörün olumsuz etkileneceğini aktardı. Uçak, bu kapsamda alınan kararların da yerli ve milli pamuk üretimine zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

“Atılan yanlış adımdan geri dönülmeli”
     Üreticilerin kuraklık ve yüksek maliyetler nedeni ile zor durumda olduğunu hatırlatan İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Pamuk ihracatımız ithalata oranla çok az seviyede, böyle bir durumda ihracat kanallarının açık olmasının hem ülkeye döviz kazandırılması hem de alternatif pazarlama imkanları nedeniyle büyük önem taşıyor. İhracatın açık olması suni aşağı dalgalanmalarda emniyet sübabı görevi gördüğü için üreticinin fiyat anlamında ileride zarar görmemesi için önemli. Böyle bir uygulamanın neden nasıl ve niçin yapıldığını anlamış değiliz. Atılan bu yanlış adımdan bir an evvel geri dönülmesini umuyoruz” dedi.

“İhracatta kural koymak gibi bir lüksümüz yok”
     Pamuk ürünleri ihracatının kayda alınması kararının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Pamuk Üreticisi Birol Celep, “10’uncu ayda borsada 138 cent olan pamuğun o gün ki üretim maliyeti 160 cent idi. Biz bunu defalarca üreticiler olarak söyledik. Üretmezsek ayakta kalamayız. Globalleşmeden uzaklaşamayız. Hem ihracatımız hem ithalatımız olacak ama ihracatta kural koymak gibi bir lüksümüz yok. Bunu yaparsak taraf tutmuş oluruz” dedi. Türkiye’nin yılda 1 milyon ton pamuk ithalatı yaptığına dikkat çeken Celep, “Üretmek zorundayız. Dünya standartlarında üretim değer zinciri yarattığımız ürün gruplarımız arasındadır. Bu kararlar alınırken özel sektör ile daha fazla temas halinde olunması gerekiyor. Emtia fiyatları patlamış durumda. Eğer ürettiğin hammaddeni doğru fiyat ve değer zinciri katarak ülke markası haline getirebiliyorsan başarılısın. Türk organik pamuğunu marka olarak güçlendirmek, organik pamuk üretiminde elimize geçer fırsatları doğru değerlendirmek zorundayız ülke olarak” dedi.

“Sözleşmeli üretime odaklanılmalı”
     Sanayicinin üretici ile iş birliği yapması gerektiğini belirten Celep, “Sözleşmeli üretime odaklanılmalı. Üzüm, incir ve kayısıda yaptığımız ortak değer yaratma sürecini pamukta da yapmamız gerekiyor. Değer zinciri yaratmak zorundayız. İklim değişiklik, Yeşil Mutabakat ve çevrecilik başlıkları özelinde ilgili paydaşlar bir araya gelip ortak akıl ile güç birliği oluşturmak zorundayız. Çiftçi olmaz ise sanayici olmaz. Sanayici sahaya inmeli. 1 milyon ton pamuk ithalatının ülke ekonomisine yarattığı dış ticarete ek yükünün ne kadar olduğunu hatırlamak gerekiyor” diye konuştu.

UTK: Karar sektöre yarar sağlamayacak

Ulusal Pamuk Konseyi (UTK) Başkanı Bertan Balçık, pamuk ürünleri ihracatının kayda alınması kararının sektöre herhangi bir yarar sağlayamayacağını söyledi. Yapılması gerekenin ülkemiz pamuk sektörünün geleceği için büyük önem arz eden sürdürülebilir özellikli pamuk üretiminin teşvik edilmesi olduğunu belirten Balçık, bu üretime dayalı ticaret ve sanayilerimizin ilgili bakanlıklarımızın iş birliğinde oluşturularak uygulanacak yatırım ve teşvik politikalarıyla geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Kararın faydadan çok bazı zararlara neden olacağından endişe ettiklerini belirten Balçık, “Kayda almanın, ihracatın kısıtlanması veya yasaklanması anlamına gelmediği bilinmekle birlikte, bunun özellikle yerli üretici ve tüccar kesiminde, gelecekteki benzeri bir karara zemin oluşturacağı ve sektörde bugüne kadar başarıyla uygulanmış olan ‘dünya piyasalarına entegre olma’ senaryosundan vazgeçilmekte olduğunun bir işareti olarak algılanacağına dair tedirginliklere yol açtığını görmekteyiz. Yurt içi talebin yerli üretimle karşılanamadığı, bu amaçla yerli üretimin de üstünde ithalatın yapıldığı bir ortamda söz konusu bu karara akla uygun bir açıklama yapamamaktayız. Bu durum yerli yersiz endişelenmelere neden olmaktadır” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar stabil bir görünüm arzediyor
» Müsilaj balıkçılık sektörünü vurdu
» “Türkiye’yi enerji teknolojilerinde merkez yapacağız”
» 5G teknolojisinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek
» Europap Tezol Kâğıt halka arz için ilk adımı attı
» PttAVM.com’dan tarım tedbirlerine karşı tam destek
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Yapı Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni