• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamuk ekim alanı 30 yılın en düşük seviyesinde

22 Şubat 2021 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Pamuk ekim alanı 30 yılın en düşük seviyesinde

   ► Balçık, pamuk fiyatlarının önceki sezona göre yüzde 40 kadar daha yüksek seyretmesinin kg kütlü başına 25 kuruşluk brüt kazanç sağladığını belirtti

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye'nin stratejik öneme sahip pamuk hakkında Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, 2020 pamuk sezonunun genel değerlendirmesini ve gelecek sezon beklentileri hakkında durum değerlendirmesi yaptı. 2020 sezonunda pamuk ekim alanları yüzde 40 azalarak, son 30 yılın en düşük değeri olan, 353 bin hektara gerilediğini söyleyen Balçık, 2020 sezonu pamuk bilançosundaki iyileşmelerin üreticilere gelecek için ümit verdiğini belirtti.

“Pamuk bilançosundaki iyileşmeler üreticilere gelecek için ümit veriyor”
2019 pamuk sezonunun birçok konuda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle zararla kapatılan bir sezon olduğunu hatırlatan Balçık, “2020 sezonunda pamuk ekim alanları yüzde 40 azalarak, son 30 yılın en düşük değeri olan, 353 bin hektara geriledi. Bu gerilemede münavebe koşulu nedeniyle desteklemeden yararlanamayacak alanların devre dışı kalması da rol oynadı.

     Pamuk alanlarındaki bu daralmaya karşılık, ortalama tarla veriminin önceki yıla oranla yüzde 23 artması sonucunda rekoltedeki azalma yüzde 27 ile sınırlı kaldı. Geçen sezon yaklaşık değerlerle 1 milyon 600 bin ton kütlü pamuk üretildiği tahmin ediliyor. 2020 sezonunda dekar başına pamuk üretim maliyetleri yüzde 25 oranında arttı, ancak tarla veriminin de yüzde 23 artması sayesinde ürün maliyetindeki artış yüzde 2 ile sınırlı kaldı. Bunun yanı sıra, pamuk fiyatlarının önceki sezona göre yüzde 40 kadar daha yüksek seyretmesi kg kütlü başına 25 kuruşluk brüt kazanç sağladı. Ayrıca 2020 sezonu için, 82 kuruştan 1 lira 10 kuruşa çıkarıldığı açıklanan fark ödemesi desteği ve mazot ve gübre destekleriyle birlikte söz konusu brüt kazancın 1 lira 32 kuruşu bulması imkânı oluştu” diye konuştu.

     2020 sezonu pamuk bilançosundaki iyileşmelerin üreticilere gelecek için ümit verdiğini belirten Balçık, “İklim değişikliği ve kuraklık riskleri ile üretim maliyetlerindeki kuvvetle muhtemel artışlardan kaynaklanan huzursuzluklar da var. Ayrıca küresel salgın koşullarının pamuk tüketimine ve dolayısıyla pamuk fiyatlarına olumsuz yansımasından endişe ediliyor. Bu anlamda pamuk desteklerinin sürdürüleceğine dair resmi açıklama yapılması büyük önem taşıyor. Miktarı belirlenmiş olmasa bile, fark ödemesi desteklerinin 2021 yılında da devam edeceğinin ilanı bu kararsızlıkları ortadan kaldıracak ve pamuk ekim alanlarının tekrar artma eğilimine girmesi sağlanacaktır” ifadelerinde bulundu.

     2020 yılında tekstil sanayinde 1 milyon 514 bin ton pamuk ihtiyacının ancak yüzde 40 kadarını yerli üretimle karşılanabildiğini ifade eden Balçık, “İhtiyacın karşılanması için 962 bin ton pamuk ithal edildi ve bunun için 1,5 milyar doların üzerinde bir bedel ödendi. Daha da önemlisi yerli üretimle bunun 2,5 katı kadar bir net katma değer yaratılmaktan mahrum kalındı. Küresel salgın nedeniyle pamuk dahil bütün emtia fiyatlarında önemli artışlar söz konusu. 2021 sezonuna yüzde 74 gibi oldukça yüksek bir Stok/Kullanım Oranıyla girmekte olduğumuz için bu durum ülkemize henüz tam olarak yansımış değil. Ancak pamuk fiyatlarının en azından mevcut düzeylerini uzun süre koruyacağının güçlü bir delili sayılabilir” diye konuştu.

“Salgın tüketicilerin doğal ürünlere olan eğilimini arttırdı”
     Küresel salgının tüketicilerin doğal ürünlere olan eğilimini arttırdığını söyleyen Balçık, “Pamuk insan tenine dokunan kadim elyaf olarak bu anlamda öne çıkıyor. Bu gelişmeler hem üretim hem de tüketimde dünya genelinde söz sahibi bir pamuk ülkesi olarak Türkiye’ye önemli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları faydaya dönüştürmek için tohumdan elyafa, elyaftan giysiye uzanan katma değer zincirinde yer alan bütün kesimleri kapsayan, sürdürülebilir bir kalkınma projesi hazırlanarak uygulamaya konulması gerekiyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı Mart’ın ilk 6 gününde 24 bin kişi arttı
» Sürdürülebilir tarım, pandemide kilit rol oynadı
» Patates ve soğan üretimi 2020’de arttı
» Şubat ayında üst segment araçların ilan sayılarında düşüş yaşandı
» “Türkiye güvenli liman olma yolunda hızla ilerliyor”
» Gürer: Bakanlıklar vekâletle yönetiliyor
» Örnekköy’de ikinci etap için temel atma zamanı
» Hedef 10 milyon kadının işgücüne katılımı
» “Teknolojiyi yaratan girişimlerde kadınların payının artması adına harekete geçiyoruz”
» Başkan Soyer: Çocuklara daha çok sürprizimiz olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
  Ticaret 04.03.2021
  Ticaret 03.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni