• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pakdemirli: Lisanslı depo şirketi sayısı 126’ya ulaştı

26 Ocak 2021 Salı 16:00
12
14
16
18

Pakdemirli: Lisanslı depo şirketi sayısı 126’ya ulaştı

   ► Bakan Pakdemirli: Lisanslı depo kapasitesi ise 1,8 milyon tondan, bugün itibarıyla 4 kat artışla 177 noktada toplam 7 milyon tona ulaştı

           KÜBRA TOPAL      
     Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantıya video konferans yöntemi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Son 3 yılda hem lisanslı depo şirketi sayısında, hem de kapasitede büyük artışlar olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Lisanslı depo şirketi sayısı 38’den bugün 3,3 kat artarak 126’ya ulaşırken, lisanslı depo kapasitesi ise 1,8 milyon tondan, bugün itibarıyla 4 kat artışla 177 noktada toplam 7 milyon tona ulaştı” dedi.
Toplam kuruluş izni alan firma sayısının 232’ye yükseldiğini belirten Pakdemirli, “Kuruluş izni verilen kapasite 15,7 milyon tonun üzerine çıktı. Lisanslı depoculukta; ürün bazında hububat ile başlayan bu süreç, baklagiller ve yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin-zeytinyağı, kuru kayısı ve antep fıstığının dâhil olmasıyla giderek genişledi” diye konuştu.

“Bugüne kadar 323 milyon destek sağladık”
     Lisanslı depoculuk sisteminde birçok destek ve muafiyetler uyguladıklarını ifade eden Pakdemirli, “Lisanslı depolarda ürünü muhafaza eden üretici, üretici birliği, kooperatiflere ürün çeşidine göre kilogram başına depo kira desteği veriyoruz. Ayrıca, kira desteği alan üreticilere 750 liraya kadar nakliye desteği ve 25 lira analiz desteği ödüyoruz. 2015 yılında başlayan lisanslı depoculuk destekleri kapsamında; bugüne kadar 5 yılda toplam 323 milyon lira destek sağladık. Bu desteğin yüzde 78’ini, yani 252 milyon lirasını ise son 2 yılda ödedik. Ayrıca üreticilerimizin lisanslı depolarda ürün teslimlerinde yüzde 2 zirai stopaj, yüzde 20 gelir ve kurumlar vergisi ile yüzde 2 SGK prim kesintisinden muaf olduğunu da özellikle belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.
     Lisanslı depo yatırımlarına da önemli teşvik ve kredi imkânları sunduklarını dile getiren Pakdemirli, “Lisanslı depoculuk yatırımlarına; Ziraat Bankası tarafından 50 milyon liraya kadar yüzde 50 faiz indirimli kredi sağlanıyor. Yatırım teşvik sistemi kapsamında ise lisanslı depoculuk öncelikli yatırımlar kapsamında. Bu kapsamda lisanslı depo yatırımcıları; vergi indirimleri, faiz ve kar payı desteği, sigorta primi destekleri, yatırım yeri tahsisi gibi çok sayıda destek kaleminden faydalanabilmektedir” diye konuştu.

“Özel sektöre öncülük etmek adına Lidaş’ı kurduk”
     Yaklaşık 16 sen önce Türkiye’de kimse lisanslı depoculuk nedir bilmez ve konuşmazken TOBB olarak 2005 yılında lisanslı depoculuk sistemini oluşturan ‘Lisanslı Depoculuk Kanunu’nu hazırladıklarını söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, “2005-2010 yılları arasında kanun çıktıktan sonra özel sektör buraya yatırım yapsın diye bekledik. Türkiye’yi gezerken lisanslı depoculuk konusunda yatırım yapılmasını istedik ama kimse yatırım yapmadı. Özel sektöre öncülük etmek adına 2010 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve TOBB ortak olarak Lidaş’ı kurduk. TMO ve TOBB, Lidaş bugün 336 bin ton lisans almış durumdadır. İnşaatların tamamlanması ile birlikte 8 ayrı bölgede 406 bin tonluk kapasiteye ulaşacak. Lisanslı depoculuk için attığımız bu adımların neticesinde özel sektörümüzde bu alana yönelmiştir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye coğrafi konumunu kullanarak tarımda merkez üssü haline gelebilir”
     Bugün Türkiye’de lisanslı depo kapasitesinin 7 milyon tonu geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Lisans alıp faaliyet gösteren 126 işletmemiz bulunuyor. Kuruluş izni alan işletme sayısı da 235’e ulaştı. Öte yandan Ticaret Borsalarında bu alanda ellerini taşın altına koymuştur. Akredite laboratuvarlar, canlı hayvan borsaları lisanslı depoları ile Ticaret Borsalarımız, tarım ve hayvancılık sektörünün sağlıklı işlemesine yardımcı olmaktadır. Lisanslı depoculuk sisteminde ürün kalitesinin analizinde belirleyici olan 21 yetkili sınıflandırıcı laboratuvarın 17’si yine Ticaret Borsalarına aittir. Lisanslı depoculukta bir sonraki adım Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) oldu. Böylece fiziki yer değişimine gerekmeksizin elektronik ortamda tek bir platformda ürün ticaretinin yapılması artık mümkün oldu. Lisanslı depoculuk sistemi girişimi için devletimiz tarafından verilen teşviklerin devam etmesi yüzde 100 gerekli. 2020’de TÜRİB 11.4 milyar lira işlem hacmine 7.2 milyon ton işlem miktarına ulaşmıştır. Kayıtlı yatırımcı sayısı ise 80 bine yaklaştı. Lisanslı depoculuk ve TÜRİB sayesinde tarımsal ürünlerin fiyatları 3-5 kişi tarafından speküle edilemeyecek ve tarımsal ürünlerin fiyatları daha şeffaf bir şekilde belirlenir hale gelmiştir. Hedefimiz tarım piyasalarının etkinliğini artırarak, gelişmiş bir tarım piyasasına sahip olur hale gelmek. Çevremizde büyük tahıl ithalatçısı ülkeler bulunuyor. Tarım ve gıdanın öneminin arttığı bu zamanda gelişmiş bir tarım piyasası ile Türkiye coğrafi konum avantajını kullanarak tarımda merkez üssü haline gelebilir.


+ Benzer Haberler
» Gürer: Tarım ülkesiyiz ama dünya markası olan bir ürünümüz yok
» “Dayanışma için en güçlü ortak payda kültür ve sanat”
» 2021 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası başlıyor
» Manavgat Belediyesi gıda malzemesi satın alacak
» Yeşilay ve Kızılay, İzmir için iş birliği yaptı
» EÜ, Türkiye’de Ziraat’te 1’inci Tıpta 3’üncü
» Karşıyaka’da bebekler çok mutlu
» Güngören Caddesi yeni yüzüne kavuşuyor
» TAV’dan Capital One yolcusuna Washington’da Primeclass hizmet
» Başkan Soyer İzmir’in döngüsel kent yaklaşımını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.03.2021
  Ticaret 04.03.2021
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni