• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özgener: Alt hizmet sektörlerinde, hasar kalıcı olabilir

25 Haziran 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Özgener: Alt hizmet sektörlerinde, hasar kalıcı olabilir

   ► İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger: İzmir, hem sanayi hem hizmet sektörün-de ve diğer inovatif alanlarda çok ciddi potansiyele sahip.

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Olağan Haziran ayı meclis toplantısı, ZOOM uygulaması üzerinden online olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Valiler Kararnamesi’yle İzmir’de göreve başlayan Vali Yavuz Selim Köş-ger de toplantıya katılım sağladı.
     2020 başından bu yana dünya ekonomisini etkileyen Covid-19 pandemisinde yeni bir sürece girildiğini anlatan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Virüsü sert müdahalelerle kontrol etme ile hane halkları ve şirketlere doğrudan destek olma sü-recinin ardından, şu anda pandeminin yarattığı ilk hasarı tamir ederek, sosyal ve ekono-mik hayata geri dönüş aşamasındayız. Çünkü, bir yandan virüsü kontrol etme, hane halkının refahını ve şirketleri ayakta tutma ve faaliyetlerini sürdürme çabaları devam ederken, iş yapış biçimlerimizi ve ekonomi politikalarını ‘yeniden keşfetme, modelleme’ dönemi içinde olacağız” diye konuştu.

     Mevcut problemlere kapsayıcı ve inovatif çözüm üretme süreçleri yaratanların avantajlı olacağını aktaran Başkan Mahmut Özgener, “Bu dönemi yeniden yapılanma ve reform sürecini hızlandırarak değerlendirenler fark yaratacak. Türkiye gibi gelişmekte olan ül-kelerde, değişen global ekonomik ortamı, iş yapış şekillerini anlamak ve kendi özgün çözümlerimizi üretmek kritik olurken, yeni ekonomik, sosyal ve çevresel koşullara göre yapılanan ülkeler ve şirketler gelecek 10 yılda artan bir ağırlığa sahip olacak. Bu kriz bölgesel veya sektörel bir kriz değil; bütün ülkeleri ve sektörleri kapsıyor. Büyüklük ve yaygınlık açısından daha önce yaşadığımız global krizlere benzemiyor. Şu anda 2020 için %3 civarında olan global ekonomik daralma tahminlerinin bir miktar daha kötüleşti-ğini göreceğiz.

     Bu krizle global ekonomide arz ve talep daralması aynı anda yaşanıyor. Haziran ayı ile birlikte birçok ülkede ertelenen talebin toparlanması görülse de, diğer krizlere göre bu sefer talepte çok hızlı bir artış olacağı öngörülmüyor. Bu da gıda hariç, enflasyonist bir baskı yaşanmayacağı tahminlerini destekliyor. Daha önceki krizlerde imalat sektörü hizmet sektörüne göre daha önce ve daha fazla etkilenirdi. Bu sefer, sos-yal izolasyonla birlikte hizmet sektöründe turizm örneğindeki gibi çok daha sert daral-malar görüyoruz. Birçok alt hizmet sektörlerinde, hasar kalıcı olabilir. Hizmet sektörü öncelikli ve ağırlıklı bir kriz olmasından dolayı dünya çapında işsizlik oranları hızla artı-yor. Bu durumdan en fazla niteliksiz işgücü etkileniyor. Sektörler arasında işgücü trans-feri hızlanırken, işgücünün yeniden eğitimi önem kazanacak” dedi.

“İzmir’de ciddi bir uyum var”
     Özgener’in ardından konuşma yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise, göreve yeni başladığını ifade ederek; “Aranızdaki en yeni İzmirli benim. Bundan dolayı mutluluğu-mu ifade etmek sterim. Görev ve makamlar ülkemize daha iyi hizmet etmekle anlam bulmakta. İzmir hizmetin en güzeline layık, sizlerle birlikte bu şehri bulunduğundan daha iyi bir noktaya taşımayı Allah nasip etsin diyorum. ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’, insanı yaşatmanın en iyi yolu da iş, aş, ekmek vermek. Dolayısıyla iş insanlarının bu anlamda yürüttüğü hizmet oldukça önemli. Biz de devlet olarak, bu felsefenin birinci eşiğiyiz. İş dünyasının önünün açılması ve onların yatırım yapmasını kolaylaştırma, bu yatırımların da teşvik edilmeli diyoruz. Bu anlamda da sürdürdüğümüz görevlerde ön açıcı olmaya gayret ettik” diye konuştu.

     Ege illeri ve lokomotifin başı İzmir’in her anlamda avantaja sahip olduğunu belirten Köşger, “Sadece bir alanda değil; hem tarımda hem sanayi de hem hizmet sektöründe ve diğer inovatif alanlarda çok ciddi potansiyele sahip. Bizlerin vazifesi, bayrağı aldığımız noktadan daha ileri taşımak. Daha ileri gitmek için sürekli pedalı çevirmek zorundasınız. Bunun içinde güzel gayretler göstereceğiz. Şu ana kadar ki bana yansıyan, iş insanları-nın ve gelen dostların bana yansıttığı şey, burada ciddi bir uyum var. Hem STK’lar ara-sında hem de diğer insanlar arasında güzel bir sinerji oluşmuş durumda” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a 1.086, iyileşen ise 2.315 oldu
» “Haziran satışlarında son 10 yıllık ortalama seviyeye yaklaşıldı”
» “Haziran’daki yüzde 25’lik artış sektöre moral oldu”
» Orta Asya ülkeleri Türk ürünlerini bekliyor
» Taklit ve tağşişe ceza meslekten mene kadar gidebilir
» MB: Petrol fiyatları artıyor, gıda enflasyonu yatay seyirde
» Eximbank’tan yabancı ihracat destek kuruluşuna ilk “garanti”
» Yangınların yüzde 42’si sigara izmaritinden
» İzmir’de sokak hayvanları için Avrupa standartlarında merkez
» Ytong, sağlıklı ve konforlu binaların yapıtaşı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni