• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özel yurtlar da KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini istiyor

05 Eylül 2020 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Özel yurtlar da KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini istiyor

   ► Kayıt süreçlerinin de belirsiz durumda olduğunu söyleyen Gökgöl, “Şu an ön araştırma yapanlar var ama kayıt olan yok” dedi

           KÜBRA TOPAL     
     Yeni eğitim-öğretim döneminin gelmesiyle birlikte okulların açılışının ileri bir tarihe ertelenmesi, üniversitelerin ise yüz yüze ve uzaktan eğitim belirsizlikleri yurt işletmecilerini de endişelendiriyor. Bunun yanı sıra diğer sektörlerde KDV oranları yüzde 8’den yüzde 1’e indirilirken, ‘Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetleri kapsamadı. Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Tüm Özel Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) Basın Sözcüsü ve Alya Kız Yurdu Kurucu Müdürü Funda Gökgöl, “Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetleri kapsamadığı gerekçesiyle, bu hizmetler için yüzde 8 KDV uygulaması maalesef devam ediyor. Uygulamada olan KDV’nin bizler için de yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

     Özel öğrenci yurtlarının üniversite öğrencilerine barınma, bir akademik yıl boyunca geceleme imkanı sunduğunu vurgulayan Gökgöl, “Bunun yanı sıra kahvaltı hizmeti veriyor ve akşam yemeği ile yemek hizmetini tamamlıyor. Yeme içme hizmetleri, kahvehane, kır kahvesi, pastane vb. veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri 01/08/2020 tarihinden beri KDV oranı yüzde 1 düşürüldü. Fakat özel yurtlar bu indirim kapsamına alınmadı. Sendika olarak o an için zor günlerde gözden kaçmış olabileceğini düşündük. Fakat 29/08/2020 tarihli ve 2913 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile üniversite ve yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında 1 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında (bu tarihler dâhil) verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için yüzde 8 olarak uygulanmakta olan KDV oranı yüzde 1’e indirildi.  ‘Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetleri kapsamadığı gerekçesiyle, bu hizmetler için yüzde 8 KDV uygulaması maalesef devam ediyor. Uygulamada olan KDV’nin bizler için de yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Yurtlar için ön araştırma yapanlar var ama kayıt olan yok”
     Bu süreçte Ekim ayında özel üniversitelerin açılacak olmasının fakat devlet üniversitelerinin bir kısmının uzaktan, bir kısmının yüz yüze eğitim verecek olmasının tamamen bir kaos ve eğitimde eşitsizlik yarattığını belirten Gökgöl, “Kaldı ki gençleri evde tutmak mümkün değil. Arkadaşlarıyla sık sık dışarda buluşan gençlerimizi eğitimden uzaklaştırmak birçok gencin üniversite okuma düşüncesini değiştirecektir. Ekonomik olarak zor şartlarda okuyan devlet üniversitesi öğrencileri özel sektörde barındıkları kiralık ev, apart ve yurtları boşalttı. Ayrıca üniversitelerin bu durumu yurtları olumsuz etkiledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yurtlarda Mart ayından beri kimse konaklamıyor ve 1 Ekim’e kadar da konaklamasına müsaade edilmiyor. Böylece ekonomik olarak sektördeki işletmelerin gelir kaybı olduğu gibi istihdam kaybı da yaşanıyor” ifadelerini kullandı.
     Kayıt süreçlerinin de belirsiz durumda olduğunu söyleyen Gökgöl,  “Veliler online kayıt yaptırıyor. Ama son dakika üniversiteler açılacak denirse insanlar panik halinde yine evlatları için barınma imkânları arayacaklar. Şu an ön araştırma yapanlar var ama kayıt olan yok. Gelen olur diye işletmelerimizi açık tutmaya çalışıyoruz fakat her açılan gün olmayan kazancın yanında cebimizden gider demek oluyor” dedi.

“Bu süreçte küçük yurt işletmelerinin hizmet vermeme olasılığı var”
     Yurtların bu süreçte yarı kapasite açıldığı takdirde personel sayısını düşürmenin mümkün olmayacağından bahseden Gökgöl, “Öğrenci sayısı azalsa da verilen hizmet iş yükü artıyor. Hatta personel sayısını artmak zorunda bile kalabiliriz.  Bu sebep ile küçük yurt işletmelerinin barınma hizmeti vermeme kararını alma olasılığı yüksek. Çünkü maliyetler kurtarmayacak” dedi. Bu süreçte ayakta kalmak adına planlama yapılmasının çok zor olduğunu belirten Gökgöl, “Bazı işletmelerimiz Haziran’da KGF can suyu kredisi kullandı. Birçoğunun Kasım itibaren geri ödemesi başlayacak ve tedbir almazsak can suyu dediğimiz KGF işletmelerin boğulduğu bir kaşık su olacak. Öncelikle bu kredilerin geri ödemesi kesinlikle üniversitelerin açılış tarihine kadar ötelenmeli. Kaldı ki sorun bununla da bitmiyor. Kira da olan işletmelerin, mülk sahibi-kiracı arasında kira ödemelerine tedbir konulmalı. Sosyal devlet bu konuda çözüm odaklı çalışmalar sunmalı” ifadelerini kullandı.

“Yurtlarımızda ve yemekhanelerde bütün önlemleri aldık”
     Covid-19 salgını sürecinde alınması gereken önlemlere değinen Gökgöl, “Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan  “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” 17 Haziran 2020 tarihinde yayınlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı özel barınma hizmeti veren kurumlarca yürütülecek iş ve işlemlerde rehberde belirtilen önlem ve tedbirlere titizlikle uyuluyor.  Örneğin; yemekhane girişlerinde el antiseptiği bulunduruyoruz. Yemek sırasında sosyal mesafe kuralı uyarı bantlarımızı hazırladık. Yemek masalarımızı düzenledik. Yemek sonrası tüm araç gereçlerin 60 derecede yıkanması gerektiğinin eğitimini personellerimize verdik. Ortak kullanım olan yağ, limon sosu, nar ekşisi bu yıl olmayacak. Tuz karabiber tek kullanımlık sunulacak. Ekmekler tek kullanımlık paketli rol ekmek şeklinde planlamamıza alındı” diye konuştu.

“Eğitim sektöründeki işletmelerin akıbetleri belli değil”
     Belirsizlik içerisinde aylardır kontak açmadan otoparklarda bekleyen servisçi esnafının unutulmaması gerektiğine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde ilk Covid-19 vakası açıklandıktan sonra okulların kapanması ile kontak kapatan servis ve personel servisçisi esnafımız aylardır çalışmıyor. Servis aracı ile başka herhangi bir iş yapamayan şoför esnafımız çok zor günler geçiriyor. Okulların açılıp açılmayacağı, yüz yüze eğitim olup olmayacağı gibi sürüncemede kalan bu konu nedeniyle belirsizlik esnafımızı zora sokuyor. Aylardır çalışmamalarına rağmen, ev kirası, faturalar, sosyal güvenlik primleri, vergiler, vs. ödemeler devam etti. Dolayısıyla servisçi esnafımızın desteğe ihtiyacı var” diye konuştu. Okul araç ve gereçleri satanların, kantincilerin Covit-19 hastalığında yaşanan artışlar sebebiyle akıbetinin belirsiz olduğunu söyleyen Palandöken, “Sezonluk olarak iş yaparak geçimini idame ettirmeye çalışan çok sayıda iş yerinin akıbeti okulların açılmasına bağlı. Uzaktan eğitimde dersler online olarak sürdürüldüğü için okul kıyafetlerine ve birçok araç gerece eskisi kadar ihtiyaç duyulmuyor. Aylardır iş yapamayan kırtasiyeci esnafımız maddi imkansızlıklar ve piyasadaki belirsizlik nedeniyle ne yapacağını bilemez durumdalar. Eğitim sektöründeki işletmelerin akıbetleri belli değil” dedi.


+ Benzer Haberler
» Ağır hasta sayısı ilk kez geriledi
» Ağır hasta sayısındaki artış devam ediyor
» İhracat şampiyonlarının 160’ı Egeli
» Tekstil sektörü e-ticaret ile ayakta kaldı
» “Gümrük Birliği elimizdeki önemli kozlardan biri”
» Tüpraş, Online Staj Programı ile öğrencileri desteklemeye devam ediyor
» Türk Telekom’dan ‘hayat kurtaran’ yerli teknoloji
» PepsiCo, tüm dünyada %100 yenilenebilir elektrik kullanmayı hedefliyor
» İzmirsporlu kadın voleybolcular sağlık kontrolünden geçti
» Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi sağlık turizmi için umut verici


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni