• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özel okullar telafi eğitimine hazır

11 Ağustos 2020 Salı 13:00
12
14
16
18

     Koronavirüs önlemleri kapsamında mart ayında başlayan uzaktan eğitimin ardından haziran ayında yaz tatili başladı. Yeni eğitim-öğretim yılı için ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uzaktan eğitim sistemi dolayısıyla ağustos ayında telafi eğitimi yapılacağını ve özel okulların devlet okullarından 15 gün erken açılacağını belirtti. 17 Ağustos’ta eğitim-öğretime başlaması planlanan özel okullar ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, telafi eğitimine başlamak üzere bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve özel okullar için farklı senaryoların olmadığını, normal şartlarda eğitime hazır olduklarını dile getirdi.

“Yayınlanan kılavuzlar doğrultusunda sistemimizi oluşturduk”
     Özel okulların 17 Ağustos’ta telafi eğitimine başlamak üzere hazır olduklarını söyleyen Dal, “Bütün çalışmalarımızı tamamladık. Okullarımızın büyük çoğunluğu 17 bir kısmı ise 24 Ağustos’ta başlayacak şekilde planlamamız yapıldı. MEB, Sağlık Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) belirlediği kurallar doğrultusunda hazırlıklarımızı gerçekleştirdik” dedi. Sınıflardaki öğrencilerin az sayıda olmasının çok büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Dal, “Sınıflarımızda ortalama 20 maksimum 24 öğrenci yer alıyor. Fiili durumda ortalama ise öğrenci sayımız 18-19 oluyor bu yüzden sınıflarımızda sosyal mesafeli olarak hazırlıklarımızı yaptık. Sınıfların dışındaki toplu alanlarda da yine kılavuzlardaki standartlara göre çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Hijyen, mesafe, maske ve girişlerde ateş ölçme konularına öncem veriyoruz. Ayrıca velilerimizin de mümkün olduğunca evde de ateş ölçümü yapması gerektiğini belirtiyoruz. Sonuç olarak yayınlanan kılavuzlar doğrultusunda sistemimizi oluşturduk” diye konuştu.

“Öğrenci kayıtlarında geçen yıla oranla sadece yüzde 10 gerideyiz”
     Öğrenci kayıtlarının çoğunu gerçekleştirdiklerini belirten Dal, “Şu an yaşanan kriz ortamına rağmen geçen seneye göre sadece yüzde 10 oranında geriden geliyoruz. Hem kriz hem pandemi hem de ortalıkta yayılan süreç ile ilgili konuşmalar velilerdeki yüzde 10’luk kesimin çekinmesine neden oldu. Benim düşünceme göre yüzde 10’luk kısımda okulların açılmasıyla birlikte 1-2 hafta içerisinde kayıtlarını yaptırarak tekrardan devam edecek. Yani bu konuda bazı velilerde çekingenlik olması doğal bir durum. Ama sonuç olarak tarihleri bakanlık belirledi. Ekstra bir durum olursa yani günlük vaka sayılarında 5 bin-6 bin civarında vaka görülmeye başlarsa süreç tekrar değerlendirilmeye alınır. Fakat günlük vaka sayıları bin civarında çok fazla artış olmadan devam ederse herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.
     Öğrencilerin, özel okulların eğitim kalitesi için bu okulları tercih ettiğini söyleyen Dal, “Bizi tercih eden kişiler özellikle eğitimimiz, öğretmenlerimiz ve uygulamalarımız için kayıt yaptırdıklarını belirtiyor.  Pandemi döneminde 3 ay uzaktan eğitim yaptık. Fakat biz bu eğitimi tercih etmiyoruz ama şartlardan dolayı mecbur kaldık. Tüm öğretmenlerimizle bu sisteme katkı sağladık ve velilerimizden de olumlu dönüşler aldık. İçlerinden bazı veliler süreç böyle devam ederse kayıt yaptırmak istemediklerini söyledi zaten böyle bir durumda kayıt almıyoruz” diye konuştu. 

     Bu süreçte velilere pandemi olacak ya da olmayacak diye garanti veremediklerini aktaran Dal, “Buradaki sıkıntımız şu; pandemi olursa para iadesi yapacak mısınız diye sorular alıyoruz. Fakat biz bir sistem kurup, öğretmen istihdamı yapıp, sınıf ayarladık yani maliyetlerimiz oldu. Bizim de bu süreçte maliyetlerimiz düşerse bunu velilere yansıtırız fakat düşmezse iade nasıl yapabiliriz? Ayrıca velilerin yüzde 1’lik bir kısmı elektrik ve su faturalarından bahsediyor ki bu maliyetimizin yüzde 1’lik bir kısmı sadece. Eğer bir veli yüzde 1 iadeyi düşünüyorsa zaten o kuruma olan güveni tartışılır. Orada karşılıklı bir sıkıntı var demektir. Okul bazında bu oran değişiyor, yani bazı yerlerde bazı veli kitlesi buradan nasıl tasarruf ederiz diye düşünüyor. Bunların bir kısmını haklı görüyorum, belki bir ekonomik kriz yaşamış belki işini kaybetmiş 2-3 bin lira iade alabilirsem rahatlarım diye düşünüyor olabilir. Ama normal şartlarda bir veli bunu istemez çünkü alternatif devlet okulu var. Yani baştan seçimini devlet okulundan yana kullanabilir” ifadelerini kullandı.

“Uzaktan eğitim fırsat eşitliğini ortadan kaldırıyor”
     Uzaktan eğitimi öngörmediklerini söyleyen Dal, “Biz yüz yüze yapılan eğitim modelini öngörüyoruz. Ama alternatif olarak uzaktan eğitim sistemine de yer veriliyor. Ben böyle bir şeyin olacağı kanaatinde değilim. Süreç iyi gidiyor zaten 3-5 ay sonra aşının başlaması gündemde. İnsanlar sokakta biraz daha temkinli davranırlarsa buna gerek kalmaz. Okullarda öğrencilerin başında zaten öğretmenleri var ve okul, çocuğun sokaktaki halinden çok daha kontrollü bir mekan. Ayrıca böyle bir durum olursa anca sokağa çıkma yasağı getirmeleri gerekir ki o zaman okulları da kapatma durumu olur. Bunun haricinde okulların kapanacağını öngörmüyorum” diye konuştu. Uzaktan eğitimin fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığını vurgulayan Dal, “Uzaktan eğitime geçildiği an dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim alma imkânları iyice yok oluyor. Ama varlıklı aileler bir şekilde eğitimleri devam ettirebiliyor. Örneğin, interneti sağlıyor, bilgisayarı sağlıyor, evinde özel ders aldırıyor. Bundan dolayı aradaki denge bozulup adaletsizlik ortaya çıkıyor. O yüzden uzaktan eğitim değil yüz yüze eğitimin ciddi olarak başlaması gerekiyor” dedi.

“Eğitim Bilim Kurulu kurulmalı”
     Bilim Kurulu üyelerinin eğitimin nasıl yapılması gerektiği konusunda karara varmasının yanlış olduğunu belirten Dal, “Bilim Kurulu üyeleri sağlıkçı ve bu süreçte bizi gerçekten iyi yönettiler. Çocuklarımız adına koruyucu sağlık konusunda tavsiyelerde bulunmaları daha doğru olur. Eğitim işleyişi konusunda ise ‘Eğitim Bilim Kurulu’ olması gerekiyor. Bu kurulun içerisinde ise pedagog, toplum psikoloğu, sosyolog tarzında toplumun saygınlığını kazanmış kişiler yer almalı ve karar mekanizması olmalıdır” diye konuştu. Devlet okullarının açılması ile ilgili değişik senaryolar olduğunu söyleyen Dal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı devlet okullarında çok kalabalık sınıflar olması nedeniyle değişik senaryolarda eğitim yapılmasına mecbur kalınabilir. Ama özel okullarda böyle bir plan yok ve biz planımızı okullarımızın normal şartlarda aynı şekilde açılması üzerine yaptık. Bizim için fazla bir senaryo yok, ya okullar normal şartlarıyla açılacak ya da online olarak devam edecek.”


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni