• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özdebir: Maliyet artışına hazırlıklı olunmalı

27 Ekim 2021 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Özdebir: Maliyet artışına hazırlıklı olunmalı


           HABER MERKEZİ      
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda Türkiye’de maliyet artışı ve Merkez Bankası’nın aldığı kararlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Maliyetler konusunda her geçen gün öngörülebilirliğin azaldığını belirten Özdebir, “Özellikle son dönemde gıda, enerji ve lojistik alanlarında maliyet artışı, üretim maliyetlerini ciddi bir biçimde arttırırken, sürdürülebilir büyüme olgusundaki beklentileri olumsuz yönde etkiliyor. Lojistik ve enerji maliyetlerindeki artış, önümüzdeki günlerde, firmaların ya kapasite düşürmelerine ya da kapanma riski ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilecektir. Pandeminin ilk dönemlerine göre bir iyileşme olsa da bu sürecin IMF verilerine göre küresel ekonomide 65-70 milyon insanı yoksulluğa iteceği tahmin ediliyor. Bunlara şimdiden hazırlıklı olmalıyız. Tüm firmalarımızın 2022 projeksiyonlarında sadece finansal anlamda değil, lojistik ve tedarik zinciri açısından da ciddi planlama yapması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“MERKEZ BANKASI PROAKTİF BİR TERCİH YAPTI”
     Merkez Bankası’nın geçen hafta aldığı faiz indirimi kararının; alışılmış, klişeleşmiş ekonomi görüşlerinin dışında olduğunu söyleyen Özdebir, “Bu kararın Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar içinde tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Merkez Bankası’nın son dönemde hem ülkemizdeki iç dinamikleri hem de küresel gelişmeleri dikkate alıp daha proaktif bir politika tercihi ortaya koyması büyük önem arz etmektedir. Optimum faiz olgusu konusunda İsveçli iktisatçı Wicksell “faiz oranları sektörlerin karlılık oranlarından daha yüksek olmamalı” ifadesini kullanır. İSO 500 karlılık oranlarına baktığımızda bu oran yüzde 10-12 seviyesindedir ve yüzde 16’lık faiz seviyeleri ise ciddi bir risk algısı olarak karşımızda durmaktadır” diye konuştu.

“YÜKSEK FAİZ İLE EKONOMİYİ SÜRDÜRME ANLAMLI DEĞİL”
     Küresel bir enflasyon artış eğiliminin söz konusu olduğu bir ortamda, yüksek faiz ile ekonomik faaliyetleri sürdürmeyi anlamlı bulmadığını belirten Özdebir, “Son dönemde reel sektörde desteklerin azalması ve yüksek faiz seviyesi ile likiditeye ulaşma imkânlarının azalması reel sektör açısından önemli bir risk olarak karşımızda durmaktadır. Birçok sektörde son dönemde finansman kaldıraç oranları yüzde 250 seviyelerinin üzerine kadar çıktı. Pandemiden daha fazla etkilenen turizm, otomotiv ve inşaat sektörlerinde kaldıraç oranın yüzde 500’ler seviyesine kadar yükselmiş olması borcu olan firmaların bu borçlarını ödemesi bu yüksek faiz oranlarında mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle Merkez Bankamızın son faiz indirimi kararını yerinde buluyor, bunun üretimin devamlılığı açısından önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“FAİZ İNDİRİMİ DEMEK PARASAL GENİŞLEME DEMEKTİR”
     Faiz düşüşünün kredi faizlerine yansıyıp yansımayacağının ön plana çıktığını ifade eden Özdebir, “Eylül ayı Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda alınan 100 baz puanlık düşüşün kısmi olarak yansıdığını gördük. Geçen hafta gerçekleşen faiz indiriminin de genele yayılan bir süreçte kredi faizlerine yansımasını bekliyoruz. Bu anlamda dün kamu bankalarının gerçekleştirdikleri kredi faiz indirimlerini de çok doğru ve olumlu buluyor, diğer özel bankaların da hızla bu adımları atmasını bekliyoruz. Faiz indirimi demek parasal genişleme demektir.  Bu parasal genişlemenin üretimi destekleyecek şekilde selektif kredi kanalı ile imalat sanayisine aktarılması önem arz etmektedir.  Aksi takdirde tekrar cari açığı arttırıcı bir etki ortaya çıkacaktır” diye ifade etti.

“AŞILAMA BİRÇOK ÜLKEDE HAYAT KURTARIYOR”
     Küresel bazda aşılamanın birçok ülkede hayat kurtarmaya devam ettiğini dile getiren Özdebir, “Ayrıca ekonomilerin yeniden toparlanma sürecine girmesine de önemli katkı sağladı. Ancak; aşılama faaliyetleri artmasına rağmen hala farklı varyantların varlığı küresel ekonomilerde risk algısını azaltmaya yetmedi Bunun yanı sıra, gelişmekte olan ve az gelişmiş ekonomilerde nüfusun büyük bir bölümünün aşılanma imkânının kısıtlı olması da küresel ekonomideki zorlu sürecin devam etmesine yol açıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» 14 Kasım’dan beri azalan aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Dış ticaret açığı ekimde de azaldı
» İzmir Ticaret Borsası’dan yeni ticaret portalı
» HİM’e başvuru 2 yılda %25 bin arttı
» İzmir’de fırtına ulaşımı aksattı
» “Ekonomi yönetimi anlayışında değişikliğe ihtiyacımız var”
» Efsane Cuma’da online alışveriş rekoru
» İBB’den fırtına raporu
» “Depolama teknoloji sürdürülebilirliği artıracak”
» Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika’da tanıtacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni