• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Oyun geliştiricilere Bambu fırsatı

12 Haziran 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

Oyun geliştiricilere Bambu fırsatı

   ► İzmir’in ilk Oyun Hızlandırma ve Ön Kuluçka Merkezi olan ‘BAMBU’, sektöre yeni aktörler kazandıracak.

           SELDA AK / SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Dünyada yaklaşık 100 milyar dolarlık hacme sahip olan dijital oyun pazarında Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) ile Netmarble Türkiye işbirliğinde açılan ve İzmir’in ilk Oyun Hızlandırma ve Ön Kuluçka Merkezi  olan ‘BAMBU’, sektöre yeni aktörler kazandıracak. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda yapılan protokolle başlatılan çalışmalar, dün atılan adımla yeni bir aşamaya geldi. Oyun geliştirmek ya da fikrini ticarileştirmek isteyenlerin müracaatlarının başladığı BAMBU Hızlandırma Programı, sektöre Türkiye’nin yeni girişimcilerini kazandıracak. Başvuruların 22 Haziran 2018 Cuma gününe kadar devam edeceği program sayesinde Türkiye, katma değeri yüksek bir ürün grubunu daha ihracat kalemine eklemeyi hedefliyor.  Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binasından düzenlenen basın toplantısında konuşan DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, “Küresel oyun pazarının 100 milyar dolara ulaştığı günümüzde; bu sektörden uzak kalmak hiç kimse için artık mümkün değil. Hepimiz, hayatımızın bir noktasında bu gerçekliği kabul etmek zorundayız. Sonuçta, ister konsol ya da pc isterse de mobil platformlar olsun; tüm bunlar arkasındaki geniş bir hizmet ve üretim ağıyla birlikte hemen her yaş grubuna hitap ediyor. Dolayısıyla Türkiye gibi nüfusu genç, internet kullanım alışkanlığı yüksek ve yeniliğe her zaman duyarlı olan bir ülkede, dijital oyun pazarına ilişkin her girişim de önem kazanıyor.” dedi.

     DEÜ ile Netmarble Türkiye arasında yapılan protokolü anımsatan Çelik, “ Bildiğiniz üzere bu gerçeklikten yola çıkan üniversitemiz; bir süre önce Netmarble Türkiye ile bir işbirliği protokolü imzalayarak Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi DEPARK’ta İzmir’in ilk BAMBU Oyun Hızlandırma ve Ön Kuluçka Merkezi’ni hayata geçirmişti. Bu hem kentimiz hem de sektör adına olumlu bir adımdı. Şimdi bu başlangıçta bir sonraki aşamaya geldik. Netmarble Türkiye’nin destekleriyle kurulan bu merkez, şimdi de oyun fikri olan girişimcilerin başvurularını almaya başladı. 22 Haziran 2018 Cuma gününe kadar sürecek bu başvurular sayesinde sektörle ilgili yaratıcı fikirler, iş hayatına kazandırılmaya çalışılacak. 16 Temmuz – 16 Ağustos 2018 tarihleri arasında düzenlenecek bu programda başvurular arasından seçilecek oyunlar, çeşitli aşamalardan geçerek geliştirilmeye, büyütülmeye ve küresel Pazar için ticari bir değer haline getirilmeye çalışılacak.” diye konuştu.

İnovasyona dayalı yerli üretim
     Konuşmasında Türkiye’nin 2023 Vizyonuna vurgu yapan Çelik, “Buradaki temel hedef, inovasyona dayalı yerli üretimi artırmak; buna bağlı bütün argümanları bilimsel bakış açısıyla geliştirmek ve ihracatta ile daha fazla katma değer sağlamak. Şunu unutmayalım ki; ne dünya ne de Türkiye, artık eski günlerini yaşamıyor. Bunun farkında olmamız şart. Geçmişte teknoloji transferine ve ithal ikameye dayalı ekonomiler kendi kendini döndürüyordu ancak şimdi bu yetmiyor. Şimdi bilişim ve iletişim teknolojilerini yakalamak; Endüstri 4.0’ın getirilerini ekonominin gerçeklerini uygulamak gerekiyor. Bugün Çin’in Tianjin kentinde yapay zekanın geliştirilmesi için 16 milyar dolarlık bir kaynak ayrılıyorsa; bizim de İzmir’den milyar dolarlık küresel oyun pazarı için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili ülkemizde umut verici girişimlerin olduğunu biliyoruz; özellikle de mobil oyun pazarında. Belki de Türkiye’nin gelecekte domine edeceği platformlardan birisi de burası olacaktır. Bunu yaşayıp göreceğiz ancak gidişat oldukça güzel. Sonuçta cep telefonu ve tablet kullanımı noktasında neredeyse aile boyu bir ilgi söz konusu. Bu nedenle de mobil oyunlara sadece çocuk ve gençler değil; aynı zamanda ebeveynler de ilgi gösteriyor. Demek ki, ülkemizde ciddi bir iç Pazar var; bu durumun da sektörün derinliğini artırması açısından oldukça avantajlı olduğunu düşünüyorum.” ifadesinde bulundu.

     Toplantıda konuşan Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, 9 Eylül Üniversitesi ile birlikte BAMBU Hızlandırma Programı’nın hayata geçirilmesi için büyük bir heyecanla ve tutkuyla çalışmalarını sürdüklerini söyledi. Ocak 2018 tarihinde imzalanan protokol anlaşmasının ardından hızlı bir şekilde üniversite yönetiminin de önemli katkıları ve desteğiyle kısa sürede BAMBU Hızlandırma Programı’nı hayata geçirmek için artık son aşamaya geldiklerine dikkat çeken Özistek şöyle devam etti: “BAMBU artık yeni oyun fikirlerine sahip girişimcilerle buluşmaya ve onların yaratıcı fikirlerini iş hayatına sunmaya hazır duruma geldi. Bu süreçte emek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum. Özellikle Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik’e değerli katkıları ve BAMBU Hızlandırma Programı’nın gelişmesi için gösterdiği gayretler için şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonraki amacımız başvurular arasından seçilecek oyunları geliştirmek, büyütmek ve küresel değer haline getirerek, ülke ekonomisine katkı yapacak bir ihracat değeri haline getirerek global başarılara ulaşabilecek oyun projeleri çıkarmak.”

     Türkiye’den bugüne kadar büyük ölçekte başarılara imza atmış oyun firmaları çıktığını söyleyen Özistek, şunları ekledi: “Türkiye’de özellikle küçük ve orta büyüklükteki oyun firmalarının sayısı ve yetkinlikleri anlamında bir ihtiyaç var. Dolayısıyla bu tip projeler buna büyük katkı sağlayacak ve Türkiye’nin önünü açacaktır. Sadece sanayi ve üniversite işbirliği değil aslında siyaset de burada önemli bir rol oynuyor. 2023 bilişim ihracatı hedefimiz 1 milyar dolar. Oyun desteklenmesi gereken 4 ana sektörden biri. Oyun tek başına Türkiye’nin 2023 bilişim ihracatı hedefini tutturabilir. Vakit henüz geç değil. Çok iyi bir oyunu bir-bir buçuk senede geliştirip, dünya pazarlarıyla buluşturup, tek başına 1 milyar dolar ihracat yapabiliriz. Onun için bu tip önemli işbirliklerinin önümüzü açacağını, İzmir’e de coğrafi anlamda çok katkısı olacağını düşünüyorum.”

Başvurular başladı
     Dokuz Eylül Üniversitesi Alsancak Rektörlük Yerleşkesinde, 16 Temmuz - 16 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek programa, 22 Haziran 2018 Cuma, saat 17.30’a kadar başvuru yapmak mümkün. Başvurular için kayıt linkini https://bit.ly/2IymQwX ziyaret ederek başvuru formunu doldurmak yeterli. Detaylı bilgi için www.depark.com adresini ziyaret edilebilir.

BAMBU hızlandırma programı nedir?
     BAMBU Hızlandırma Programı, iş fikirlerinin hızla olgunlaşabilmesi ve pazara çıkabilmesi için hazırlanan, yoğun bir şekilde eğitim, workshop ve mentorluk faaliyetleri içeren 10 haftalık programdır. Hızlandırma Programı, iş modeli oluşturma ve doğrulama, müşteri geliştirme, ürün-pazar uyumu, pazara çıkış, finansmana erişim ve çözüm ortakları oluşturma gibi kritik alanlarda girişimcilere profesyonel destekler sunar.

 


+ Benzer Haberler
» İhracat işlemlerinde ‘elektronik’ dönem
» Maxion İnci’den 5’inci jant fabrikası
» Hayvanlığın kurtuluş mera hayvancılığında
» Zeynep Aslı Köstepen’den anaokulu öğrencilerine Uluslararası Başarı Sertifikası
» İzmir’in girişimci gençlerine İZKA’dan büyük destek
» Yeni İstanbul Havalimanı satışa mı çıkıyor?
» SOCAR Türkiye ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Dersimiz: Girişimcilik’ projesinin ilk dönemi tamamlandı
» Palandöken, “119 meslek keybolmak üzere”
» Yunanistan’dan yeni vergi
» Sağlık turizminde İzmir ve Ege’nin geleceği parlak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni