• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Oyak Renault’tan 100 milyon Euro’luk hibrit motor yatırımı

04 Ekim 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Oyak Renault’tan 100 milyon Euro’luk hibrit motor yatırımı

           SEDA GÖK/  ANKARA     
     Proje bazlı teşvik sistemi kapsamında yeni nesil hibrit araçlar için Türkiye’nin ilk alüminyum motor bloğu üretilecek. Projenin en önemli aşaması olan alüminyum enjeksiyon fabrikasının temeli, 19 Ekim’de Bursa’da atılacak.
     Oyak Renault’un sabit yatırım tutarı 100 milyon Euro’yu aşan projesiyle fabrikadan çıkacak ürünlerin büyük bölümü ihraç edilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, motor bloklarının yüksek teknoloji ile üretileceğini belirterek, “Otomotiv sanayimiz için çok büyük bir atılım olan bu yatırım; katma değerli üretime, istihdama ve ihracata ciddi katkılar sunacak. Ayrıca cari açığın azaltılmasına yıllık 2.3 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor” dedi.

     Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Antoine Aoun’u makamında kabul eden ve sonrasında açıklama yapan Bakan Varank, bu çerçevede, sabit yatırım tutarı 100 milyon Euro’yu aşan bu yatırım ile Türkiye’de ilk kez alüminyum motor üretileceğini bildirdi. Varank, “Bu motor bloklarının üretiminde dünyada sadece birkaç yerde bulunan yüksek teknoloji kullanılacak. Otomotiv sanayimiz için çok büyük bir atılım olan bu yatırım; katma değerli üretime, istihdama ve ihracata ciddi katkılar sunacak. Ayrıca cari açığın azaltılmasına yıllık 2.3 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor” dedi.
     Üretimde kullanılacak alüminyumun yerli temini için Türk şirketleri ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Varank, “yerli kaynaklarımızdan mümkün olan en iyi şekilde yararlanılacak” dedi.

     Bakanlık olarak, yüksek katma değerli yatırımları Türkiye’ye çekerek, büyüme ve istihdamı desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Varank, bu konuda şunları söyledi:
     “Yatırımcılarımız için son derece cazip teşvikler sunuyor, yerli ve yabancılar arasında hiçbir ayrım gözetmiyoruz. Türkiye’nin çok ciddi bir potansiyeli var, bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirecek ve ekonomideki yapısal dönüşüme hizmet edeceğiz. Ticaret savaşlarının konuşulduğu mevcut dünya konjonktüründe emin adımlarla daha da güçlenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yeni işbirliği her iki taraf için önemli kazanımları beraberinde getirecek. Firmanın ilk model hibrit otomobillerini de Türkiye’de üretmesini arzu ediyoruz.”

“TÜRKİYE’YE GÜVENİYORUZ”
     Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Antoine Aoun ise ziyarette yaptığı konuşmada Oyak Renault’un dünyanın 70 ülkesine ihracat yapan Türkiye’nin lider otomobil üreticisi olduğunu belirterek, “Tüm modellerimizde üretimimize, yaptığımız planlamalar doğrultusunda 3 vardiya olarak devam ediyoruz. Türkiye, Renault Grubu için çok önemli bir ülke . Renault Grubu, Türkiye’ye güveniyor ve bu güven üzerine yatırım planlarını oluşturuyor.  Oyak Renault bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de yatırımlarına devam edecektir.  Yeni projeleri gerçekleştirmek üzere çalışmalarını sürdürecek ve Türkiye’nin ihracatına katkı sağlamaya devam edecek” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İşitme engellilerin ‘engelsiz’ meleği
» Palandöken, “Turizm sadece deniz ve güneşten ibaret değil”
» Skysens’ten ABD’ye modül ihracatı
» Türkiye Finans’tan ihracat destek finansmanı
» 12. Kösedere Üzüm Şenliği’ne yoğun ilgi
» Evdeki açık kapı: Akıllı televizyonlar
» Venezüela ve Türkiye İzmir’in duvarında
» Torbalı İncir festivaliyle şenlendi; üretici ikinci bayramı yaşadı
» ABD pazarında ısrar eden İHKİB’in hedefi bu yıl 700 milyon dolar ihracatı yakalamak
» Bayraklı’da Taekwondo şöleni


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni