• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak

22 Eylül 2021 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak


   ► Universal Robot Dünya Otomotiv Konferansı 2021’e damga vurdu

           HABER MERKEZİ      
     Bu yıl çevrim içi olarak 8’incisi gerçekleşecek Dünya Otomotiv Konferansı, otomotiv sektörü profesyonellerini bir araya getirdi. Diamond Sponsor olarak konferansa destek veren Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, konferansta yaptığı açıklamada, pandemide yaşanan en büyük problemlerden bir tanesinin üretimde yaşanan aksaklıklar olduğunu belirterek “Bu süreçte üretimde esnekliğin ancak yapay zekâ, insanın bilişsel yetenekleri ve otomasyonla sağlanabileceği bir kez daha kabu edildi. Bu gelişmelerin ışığında otomotiv endüstrisinin geleceğinde cobot kullanımının daha da artacağını düşünüyorum” dedi.
     Türkiye’den ve dünyadan otomotiv sektörüyle ilgili en güncel gelişmelerin masaya yatırıldığı Dünya Otomotiv Konferansı 2021 (World Automotive Conference 2021 (WAC 2021)) 21-22 Eylül 2021 tarihlerinde pandemi koşulları nedeniyle online olarak gerçekleşti. Konferansta, dünya devi otomotiv markaları, sektöre yön veren ana üretici ve tedarikçi firmalar, kamu kuruluşları ve STK’lar bir araya geldi. Konferansın destekçileri arasında olan Universal Robots, Diomand Sponsor olarak etkinlikte yer aldı.

GÖK: “İŞ BİRLİĞİNE DAYALI ROBOTLAR, YANİ COBOT’LAR KLASİK ÜRETİM YÖNTEMLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR VE SAYISIZ AVANTAJ SAĞLIYOR”
     Konferansın ilk günü düzenlenen çevrim içi panelde cobot’ların otomotiv sektöründeki yaygın kullanımı ile birlikte sunduğu avantajları anlatan Universal Robots’un Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) tarafından sunulan 2020 Dünya Robot Raporu’na göre, yeni robotların sektörel bazlı kurulumunda yüzde 28’lik pay ile otomotiv sektörü birinci sıradaki yerini koruyor. Türkiye ise otomotiv sektöründe 10 bin çalışan başına düşen 210 robot ile çok iyi bir konumda. Dünya ortalamasında ise bu rakam 110 civarında.” diye konuştu.

     Kapladığı az alan, kolay kurulumu ve kolay programlanması ile otomotiv üretim hattına esneklik katan cobot’ların farklı taşıma kapasiteleriyle, montaj hattındaki üretim süresini azaltarak üretim avantajı sağladığını belirten Gök, “Son derece hafif, kompakt olan cobot’lar, klasik üretim yöntemlerini değiştiriyor. Mevcut düzende kapsamlı değişiklikler yapmadan birden çok üretim hattına kolayca tekrar konumlandırılabiliyor. Otomotiv sektöründe de kısa sürelerde kurulan cobot’lar, toplam sahip olma ve düşük işletme maliyetiyle, üretimde sağladığı verimlilikle hızlı yatırım geri dönüşü sağlıyor. Sektörde kullanım alanı belli bir alanda sınırlı kalmayan cobot’lar; kalite kontrol, montaj, polisaj, paketleme, paletleme, etiketleme, lazer kesim, enjeksiyon, boyama, çapak alma, makine besleme, yapıştırma ve lehim, ark, punta gibi kaynak süreçlerinde de risk analizlerine bağlı olarak hiçbir güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan insanlarla yan yana çalışıyor” ifadelerini kullandı.

COBOT’LAR REKABETTE AVANTAJ, ÜRETİMDE ESNEKLİK SAĞLARKEN, ÇALIŞANLAR İÇİN DE ERGONOMİ SORUNLARINI ORTADAN KALDIRIYOR
     Gök, konuşmasında otomotiv firmalarının pandemi sürecinde üretimdeki aksaklıklar sebebiyle sorun yaşadıklarını kaydederek “Pandemiyle birlikte üretimde devamlılığın, esnekliğin ve verimliliğin cobot’lar ile sağlanabileceği bir kez daha kabul gördü. Cobot’lar üreticilerin karşılaştıkları sorunlara yenilikçi çözüm arayışlarında kanıtlanmış bir yol sundu. Bu verilerden yola çıkarak otomotiv endüstrisinin geleceğinde cobot’ların daha da yaygın şekilde yer alacağını öngörüyorum.” açıklamasında bulundu.


UNİVERSAL ROBOTS HAKKINDA
Merkezi Danimarka’da olan 2005’te kurulan Universal Robots; kolaboratif robot ya da cobot olarak adlandırılan, hafif ve esnek robot kollarıyla endüstriyel robotiği yeniden keşfetmiştir. UR3, UR3e, UR5, UR5e ve UR10, UR10e, UR16e olarak farklı erişim ve taşıma kapasitesiyle CB ve e-Series olarak 2 seri mevcuttur. Universal Robots, dünyanın 50’den fazla ülkesinde kurulu 55.000 cobot ile %60 pazar payına sahiptir. Teradyne Inc.’in bir parçası olan şirketin merkezi Danimarka, Odense’de olup Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Romanya, Rusya, Türkiye, Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Meksika’da bulunan bölge ofisleri, dünya çapında yaklaşık 700+ distribütör ve sistem entegratörü ile faaliyet göstermektedir. Universal Robots’un 2019 yılı cirosu 248 milyon dolardır. Universal Robots cobot’ları metal, makine, otomotiv, gıda ve tarım, mobilya, ilaç ve kimya, plastik ve polimer vb. birçok sektörde kullanılmaktadır. Yenilikçi UR+ ‘Tak ve Çalıştır’ uygulamasıyla kolay ve hızlı kurulum sağlayabilen Universal Robots, ücretsiz online eğitim sunulan Universal Robots Akademi ile iş birliğine dayalı robot kavramlarını ve programlanmasını öğrenmek isteyenler için bir platform sunmaktadır. Kolay programlama, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve uygulama, iş birliğine dayalı, herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan insan ile beraber çalışmaya uygun yapısıyla (risk değerlendirmesine bağlıdır) kullanıcılara avantaj sağlayan Universal Robots, enerji verimliliği ve dar alanda çalışabilme özellikleriyle işletmelerin maliyetlerini azaltmaktır. Kolaboratif robotlarda standartları belirleyen Universal Robots, robot teknolojisinin Nobel’i sayılan Engelberger Ödülü’nün de sahibi olmuştur.


 


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı azaldı ama aktif vak’a sayısı artıyor
» OSB’ler ‘4562’ye çözüm bekliyor
» Dünya Gıda Günü: Tek yol gıdamıza sahip çıkmak
» İZTO’dan üyelerine fuar teşviği
» TSKB’den İzmir Demir Çelik’e 75 milyon dolar kredi
» SGK’ya kayıtlı çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 geriledi
» Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği değişti
» İzmir Körfez Festivali açılış kokteyli yapıldı
» Nohut, sülfürik asit ve saf amonyak ihracatında kayıt uygulaması
» Denizciler pandemide rotasını simülatörle çizdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2021
  Ticaret 15.10.2021
  Ticaret 14.10.2021
  Ticaret 13.10.2021
  Ticaret 12.10.2021
  Ticaret 11.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni