• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Otomotiv devi Mercedes’de bir Türk mühendis

08 Ağustos 2018 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Otomotiv devi Mercedes’de bir Türk mühendis

           HABER MERKEZİ     
     Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Ferhat Karaağaç, dünya otomotiv devi Mercedes’in başarılı mühendislerinden biri olmayı başardı. Genç mühendis, Almanya Stuttgart’taki Daimler AG’de, dünyanın bütün ülkelerindeki Mercedes Benz satış merkezlerine, yeni teknolojiler ile sistemler üreten merkezde çalışıyor.
     Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 2008 yılında mezun olan Ferhat Karaağaç, 2010 yılında ağ ve sistem yöneticisi olarak başladığı Mercedes Benz Türk firmasında geçen 7 yılın ardından; geliştirdiği projeler ve gösterdiği başarı sayesinde, Daimler AG - IT yöneticileri tarafından Mercedes’in ana merkezi Almanya Stuttgart’taki IT Center’da çalışması için teklif aldı. Bu yılın ilk ayından itibaren, bu Merkezde, dünya ülkeleri için yeni teknoloji satış sistemi projesinde, bilgi teknolojileri çözüm mimarı olarak çalışmaya başlayan Ferhat Karaağaç, İzmir’den başlayıp Almanya’ya uzanan başarı öyküsünü anlattı.

     Ferhat Karaağaç, “Orta Anadolu’nun küçük bir şehri olan Aksaray’da doğup büyümeme rağmen hayallerimi ve yapabileceklerimi her zaman büyültmeye çalıştım. Geleceğin mesleği olarak gördüğüm bilgisayar mühendisliği seçimimle Yaşar Üniversitesi ve İzmir ile tanışmış oldum. Bölümün ilk öğrencilerinden olmamızın bizim için avantajları fazlaydı. Akademisyenlerin bizimle bire bir ilgilenmesi sayesinde, mühendislik hayatına farkındalığımız da gün geçtikçe arttı. Üniversitemin bana sağladığı yurtdışı olanağı ile eğitimimin son yılını Erasmus programı kapsamında Belçika Xios Üniversitesinde geçirmem, evrensel bir bakış açısına sahip olmamda büyük fayda sağladı. 2008 yılında mezun olduktan sonra dünyada iz bırakan küresel krizi fırsata çevirip, askerliğimi tamamladım. 2010 yılında Mercedes Benz Türk firmasına ağ ve sistem yöneticisi olarak işe başladım” dedi.

Yeni teknolojiler ve sistemler üretmek için çalışıyor
     Bir yıl aradan sonra Mercedes Benz Türk Kamyon Fabrikasında IT sistem analisti olarak çalışmaya devam ettiğini belirten Karaağaç, “Yaptığım işten ve bu sektörde olmaktan büyük keyif alıyorum. İşimi daha iyi yapmak için Almanca öğrenmeyi hedefledim ve kendi çabalarımla iyi bir seviyeye getirebilmeyi başardım. Bu süre zarfında çeşitli SAP ve IoT projelerini üstlendim. Aradan geçen 7 yılın ardından, geliştirdiğim projeler ve işimde gösterdiğim başarı sayesinde Daimler AG - IT yöneticileri tarafından, Stuttgart’taki IT Merkezinde, dünya ülkeleri için yeni teknoloji satış sistemi projesinde, bilgi teknolojileri çözüm mimarı olarak çalışmam için teklifte bulunuldu. Ocak 2018 itibari ile dünyanın bütün ülkelerindeki Mercedes Benz satış merkezlerine yeni teknolojiler ve sistemler üreten bu Merkezde çalışıyorum. Farklı kültürler, farklı iş anlayışları ve her gün yeni bir şeyler öğrenmek, bu işin güzel bir parçası. Burada edindiğim tecrübe ve farkındalığın, benim için geleceğe ve hayata dair güzel bir fırsat olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Hedeflerinizi belirlerken büyük düşünün
     Genç yaşında başarılı bir kariyerin sahibi olan yetenekli mühendis, üniversiteye yeni başlayacak ve eğitimini sürdüren öğrencilere tavsiyelerde de bulundu. Ferhat Karaağaç, “Gelecek hayatlarına dair hedeflerini belirlemelerini, bunları belirlerken de büyük düşünmelerini ve asla vazgeçmemelerini öneririm. İnsan hayatının her döneminde kendini geliştirmeyi ve öğrenmeyi devam ettirmeli. Sadece ulusal bazda değil, uluslararası rekabetçi hayatta ayakta kalabilmek için farkında olmalarını ve dünya vatandaşı olmak için çok çalışmalarını öneririm. Sonrasında başarı ve kariyer kendiliğinden gelecektir” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Market markalı ürünlere sınırlama enflasyonu artırır”
» İzmir-İstanbul Otoyol ücretleri açıklandı
» İngiltere’de iş kuran Türkler Dünya arenasında
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %1,79 düştü
» Tarım ve gıda etiği İzmir’de konuşulacak
» İhracatçı mobilyacıya teşvik var
» Türkiye Otomotiv Endüstrisi gücünü evinde gösterecek
» Soyer: İTB, belediyenin partneri olmalı
» “Değişim kültürünü EFQM Modeli ile yönettik”
» “Kayıt dışı istihdam 10 kat maliyetli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni