• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy

02 Ocak 2019 Çarşamba 07:00
12
14
16
18

Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliyor

   ► 2018 yılını kurdaki dalgalanma ve kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle araç satışlarında ciddi bir düşüş yaşayan otomotiv sektörü 2019 yılında sektörün ayakta kalabilmesi ve canlanması için kredi faizlerinin düşürülmesini istiyor.

     Ege Otomotiv Derneği(EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay ve Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir otomotiv sektörünün 2018 yılındaki durumunu değerlendirip 2019 yılı öngörülerini paylaştı. Kredi faizlerinin yüksek olmasından ötürü insanların kredi kullanamadığını belirten sektör temsilcileri sıfır ve ikinci el araç satışlarının hareketlenmesi için kredi faizlerinin düşürülmesini ve sektörün desteklenmesini istedi.

Otomotiv satışları yüzde 50 düştü
     2018 yılının ikinci yarısında kurdaki dalgalama dolayısıyla sıfır otomotiv satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını kaydeden EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay, “2018 yılının son altı ayında ikinci yarıdan sonra döviz krizinden kaynaklı iç piyasada bir düşüş yaşadık. Yüzde 50’ye varan otomotiv satışlarında bir düşüş oldu. 2017 yılında piyasa 950 bin civarında araç satışı kapandı. Bu yıl ise piyasa 550-600 bin civarı araç satışı ile kapanacak. Bu tabi ciddi bir düşüş. Araç satışlarında yaşanan düşüş nedeniyle bazı yetkili otomotiv satış firmaları kapanırken bazı firmalar ise marka bayiliklerini bıraktı” dedi.

2019’da satışlar düşecek
     Sektörle ilgili 2019 yılı öngörülerini de paylaşan Akkalay, “2019 yılında otomotiv sektörü açısından iç açıcı bir görüntü yok. 2019 yılında otomotiv satışlarının daha da düşmesini bekliyoruz. Yeni yılda 450 bin civarında bir otomotiv satışı bekliyoruz. Yeni yılda destekler devam etmez ve daha da artırılmazsa böyle bir düşüş söz konusu. Tüketiciler yüksek faizden dolayı kredi alamıyor. Bu nedenle kredi faizlerinin de belirli bir seviyeye inmesi lazım.  Satışlarımızın yüzde 80’e yakını kredili satışlar. Faizlerde mutlaka bir düşüş olması lazım. Piyasanın hareketlenmesi için bunun yapılması lazım. Otomotiv sektörü lokomotif sektörlerden bir tanesi. İmalatla ilgili son dönemde ciddi bir kayıp var. İşçi çıkarmaları var. Bunların engellenmesi için firmaların desteklenmesi lazım ki sektör zarar görmesin. Otomotiv ihracatta lokomotif bir sektör. İhracatta birinci sırayı 2018 de yine otomotiv aldı. Bu sektörün devamlılığı açısından sanayinin de desteklenmesi icap ediyor. Desteklerin sürmesinde fayda var” diye konuştu.

“2018 çok kötü geçti”
     Otomotiv sektörünü ikinci el piyasası üzerinden değerlendiren Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir ise 2018 yılının çok kötü geçtiğini belirterek “Yılın son 3 ayında esnafımız kötü geçirdi. 38 senedir ikinci el otomotiv satışı yapıyorum, 2018 yılı kadar kötü geçen bir sene görmedim. Kurdaki artış, faizlerin yüksek olması ikinci el piyasasında durgunluğa neden oldu. Kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle insanlar araç alamıyor, esnafımız satış yapamıyor. Faizlerde bir düşüş olmadığı takdirde esnafımızın işi kötüye gidecek” şeklinde konuştu.

İkinci el piyasası canlanacak
     İkinci el otomotiv satışları açısından 2019 yılından umutlu olduklarını dile getiren Demir, “2019 yılının ikinci el piyasası adına çok iyi olacağını düşünüyorum. 31 Mart yerel seçimleri geçtikten sonra piyasa rahatlayacak, hareket başlayacak. Faizler de geri çekilirse piyasada canlanma başlar. İnsanlar kredi faizlerini ödemekte zorlanıyor. Banka müdürleri ile görüşüyorum bırakın bizim sektörümüzü bankalarda bile hareketlilik yok, yüksek faizlerden dolayı insanlar kredi kullanamıyor” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”
» Seracılıkta 136 milyon dolarlık büyüme hedefi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni