• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor

03 Haziran 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor

   ► Sektör temsilcileri, şehirler arası otobüslerde uygulanan yüzde 50 koltuk sınırlamasının firmaları zor durumda bıraktığını belirtti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Pandemi nedeni ile şehirler arası otobüslerde başlayan yüzde 50 koltuk sınırlaması, 1 Haziran itibariyle yeni normalleşmede de devam ediyor. Kademeli normalleşme kapsamında, sokağa çıkma yasağı olan pazar günü ise şehirler arası otobüs yolculuğu yapılamıyor. Yüzde 50 koltuk sınırlaması nedeniyle otobüs firmalarının zor durumda olduğunu belirten sektör temsilcileri, yaz ayında tam kapasite ile çalışmayı talep ettiklerini aktardılar.

“Taban-tavan fiyatları belirlensin”
     Mazot, otoban ve köprü fiyatlarının arttığını dile getiren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, “Otobüs firmaları ve çalışanları mağdur oldular. Kira, sigorta, vergi gibi giderlerinin hiçbirini karşılayamadılar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yönetmelik ve fiyat düzenlemesi için görüşümüzü bildirdik. Rekabeti önlemek için, taban ile tavan fiyatlarının belirlenmesini istiyoruz” diye konuştu.
     Özcan, bilet ücretlerinin yaklaşık yüzde 40’nın otobüs masraflarına gittiğini belirterek, “Bu masraflara terminal servisleri de ekleniyor. Terminal dışında kalan yazıhaneler ise bilet ücretinden komisyon kesiyor. Bu masrafların önüne geçmek için çalışmalarımız var” dedi.
     Kısıtlamada üniversitelerin kapalı olması ve askeri sevkiyatlarının devlet tarafından yapılması nedeniyle yolcunun azaldığını söyleyen Özcan, “Üniversite sınavı sonrası öğrenci ve yaz dönemindeki turistlerin seyahatleri ile bir hareketlenme bekliyoruz. Dolayısıyla, kış aylarındaki zararı yazın tam kapasite ile çalışarak kurtarırsak çok başarı sağlamış oluruz” ifadesinde bulundu.

Otobüsler tesis ve terminalde dezenfekte oluyor
     Koronovirüs aşısında öncelik istediklerini söyleyen Özcan, “Sağlık Bakanlığı’na bu konudaki istediğimizi bildirdik. Konaklama tesislerinde çalışanlar dahil şoför, muavin, hostes ve yazıhanede bilet kesenlerin bir an önce aşı olması gerekir. Çünkü biz titizlikle davranıyoruz. Otobüsler konaklama tesislerinde ve terminallerde her zaman dezenfekte ediliyor. Dolayısıyla yaş sınırlaması olmadan aşı yapılmasını istiyoruz. Ayrıca otogardan çıkışta şoförlerin aşı olup olmadığı kontrol edilmeli. Çünkü çalışanlar ile yolcular temas halinde ve şehirler arasında çalışıyorlar” sözlerine yer verdi.

Otobüs acenteleri zor durumda
     Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği (EBOD) Başkanı Serdar Gerilakan, özellikle F1 belgeye sahip olan acentelerin zor durumda olduğunu ifade etti. Devletten pandemi döneminde hiçbir hibe desteği almadıklarını dile getiren Gerilakan, “2020 yılında otobüs firma sahiplerinden yüzde 8 KDV oranında alınırken, acente çalışanları yüzde 18 KDV oranında ödemesi yaptı. Sektör her gün biraz daha batıyor. Türkiye’de şu anda en büyük sivil toplum örgütüyüz. Hiçbir destekten faydalanamadık. Metro, tramvay, dolmuş ve belediye otobüsleri tam kapasite ile çalışıyor. Ancak şehirlerarası taşımacılık yüzde 50 kapasite ile devam ediyor” diye konuştu.
     Gerilakan, İzmir’in turistik bir şehir olduğunu dile getirerek, “İzmir, bazı şehirler gibi güçlü sanayiye sahip değil. Yaz dönemi itibariyle 5 aylık bir sürede gelen turist sirkülasyonuyla açığımızı kapatıyoruz. İzmir Otogarında 66 tane yazıhane ve yaklaşık 2 bin çalışan var. Dolayısıyla yaz ayında tam kapasite ile çalışmayı talep ediyoruz. Aynı zamanda KDV oranının acente için düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
     Aile üyeleri ve aynı adreste yaşayan kişilerin yan yana oturulmasına izin verilmesiyle otobüslerin yüzde 65 oranında dolduğunu söylen Gerilakan, “Bayramdan önce de şehirlerarası yoluculuk yapılamadı. Otogar çıkışlarına ise zam geldi. Artık 5 araç kaldıran firma ya da acenteler 2 araç kaldırmaya başladı. Giden araç yolcu olmadığı için geri İzmir’e gelemiyor. Hafta sonu Pazar günlerinin olmaması bile büyük zarar” sözlerine yer verdi.

Pandemide yolcu sayısı 20 bine düştü
     İzmir Şehirler arası Otobüs Terminali’nin (İZOTAŞ) paylaştığı verilere göre, 2019 yılının Haziran ayında yaklaşık bin 200 otobüs, yaklaşık 500 bin yolcuya hizmet veriyordu. Pandemiyle birlikte bu oran düştü. Paylaşılan verilere göre, 2021 yılının Haziran ayında 700 otobüs, 20 bin yolcuya hizmet veriyor.


+ Benzer Haberler
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Kirli klima filtresi hastalıkları tetikliyor
» Rap toplumsal sorunların sesi oluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
  Ticaret 12.06.2021
  Ticaret 11.06.2021
  Ticaret 10.06.2021
  Ticaret 09.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni