• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Oteller ve restoranlar eleman sorunun çözülmesini istiyor

13 Ekim 2021 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Oteller ve restoranlar eleman sorunun çözülmesini istiyor


   ► Salihli TSO’da bir araya gelen Salihli ve Kula’daki konaklama ve restoran işletmelerinin yetkilileri, pandeminin olumsuz etkilerinden daha da önemli sorunun eleman ihtiyacını karşılayamamak olduğu görüşünde birleşti.

           HABER MERKEZİ      
     Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın üç ayda bir farklı bir sektörü mercek altına alan çalışmalarından biri daha konaklama tesisleri ve restoranlara yönelik olarak gerçekleştirildi. Salihli ve Kula’daki otel ve restoranlara gidilerek uygulanan anketlerin sonucunda derlenen rapor, Salihli TSO’da sektör yetkililerinin katılımıyla düzenlenen ortak toplantıda ele alındı. Ankete katılan üyelerin tamamına yakını, en büyük sorunlarını kalifiye eleman bulamama olarak dile getirdi.
     Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, 2013 yılından bu yana yapılan sektör analizlerinin hem üyelerin sorunlarını yakından takip etmek, hem de tespit edilen sorunların takipçisi olmak açısından büyük yararlar sağladığını anlattı. Bu dönemde 28 sektörde bire bir üye ziyareti şeklinde anket uygulandığını, pandemi döneminde ise telefon ve elektronik posta vasıtasıyla 12 sektörde daha dar kapsamlı çalışmalar yapıldığını kaydeden Yüksel, bu çalışmanın büyük yararlarını gördüklerini ifade etti.

     Kalifiye eleman sorununun, eğitim sistemine bağlı olarak özellikle son 10 yıldır bütün sektörlerin en önemli sorunu haline geldiğine dikkat çeken Yüksel, şunları söyledi:
     “Eğitim politikasının yanlışlığının yansımalarını hep birlikte görüyoruz. Milyonlarca üniversiteli var ama çoğu işsiz. Öte yandan sanayiciler, zanaatkarlar ve esnaf yanında çalıştıracak ve işi öğretecek çırak ve kalfa bulamıyor. Biz TSO olarak, üyelerimizin bu eksikliğini yakından görerek, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin proje yürütme kurulunda yer aldık. Atölyelerin yenilenmesini sağladık. CNC tezgahlarını öğrenciler hiç kullanamıyordu, çünkü bozuktu. Var olanı tamir ettirdik ve Zafer Kalkınma Ajansı’na proje teklifi vererek yenisinin alınmasını sağladık. Bundan sonra bu okuldaki öğrenciler daha donanımlı yetişecek.
Şu anda size hitap edebilecek Salihli’de iki okulda uygun bölüm var. Ama onlar da çok yetersiz. Bu konuda Kaymakamlığa ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurup, istediğimiz bölümü açtırabiliriz. Bu sorunun takipçisi olacağız.”

PANDEMİDEN ÇOK ETKİLENDİ
     Konaklama tesisleri, restoranlar ve düğün mekanları, pandemi döneminde işletmelere yönelik uygulanan kısıtlamalar nedeniyle en olumsuz etkilenen sektörlerin başında geldi. Ankete katılan Salihli TSO üyelerinin yarısından çoğu cirolarının ve karlılıklarının pandemi döneminde yüzde 50’nin üzerinde azaldığını ifade etti. İşletmelerden üçte biri bu dönemde eleman çıkardığı, yarısı da kredi kullandığı bilgisini verdi. Sektör temsilcileri pandeminin en az bir yıl daha devam edeceği konusunda tahminde bulundu.
     Sektör toplantısına katılan restoran işletmecisi Doğan Aksoy, servis elemanlarına okullarda yeterli tecrübe kazandırılmadan mezun edildiğini iddia ederek, “Bizim sektördeki eleman sorunu acilen çözülmelidir” dedi.
     Otel işletmecisi Burhan Erdem, devlette birikmiş KDV alacaklarının bulunduğunu ve bunu bir türlü tahsil edemediklerini dile getirerek, mahsuplaşma yapılması gerektiği görüşünü savundu.


+ Benzer Haberler
» Bursa Büyükşehir Belediyesi köprü ve bağlantı yolları inşa ettirecek
» Batur: Kentsel dönüşümde kararlıyız
» Depremin yıl dönümünde 30 Ekim Deprem Anıtı açılıyor
» JCI İzmir’den 29 Ekim Kutlaması
» Karşıyaka’da coşku dolu Cumhuriyet kutlaması
» Senfoniden ‘29 Ekim Özel Konseri’
» Avrupa’daki başarılarıyla dikkatleri çeken May Piar, Türkiye ofisini açtı
» Başkan Arda: Asla başaramayacaklar
» Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü taşıma hizmeti alacak
» Robotik kodlama dersleri başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni