• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

OSB’ler daha ucuza limanlara bağlanacak

29 Ocak 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

OSB’ler daha ucuza limanlara bağlanacak

   ► Ağbal, 2020 yatırım planı kapsamında OSB’lerin lojistik yapısına yönelik yatırım hamlesi başlatacaklarını söyledi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, organize sanayi bölgelerinin(OSB) ulaşım altyapılarını güçlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Her OSB’nin daha ucuza limanlara ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde 2020 Yatırım Planı’nı açıklayacağız. Orada da OSB’lerin lojistik yapısına yönelik yatırımlar için önemli bir hamle başlatacağız” dedi.
     Ankara Sanayi Odası’nın aylık olağan meclis toplantısında konuşan Ağbal, Özel Sektör Yatırımları Kanunu’nun çıkarılmasını istediklerini söyledi. Yatırımcıların güvence altına alınmasının önemine vurgu yapan Ağbal, ayrıca Sanayi İcra Kurulu’nun kurulacağını kaydetti. Ağbal, “Sanayinin ekonominin içindeki payını arttıracağız” dedi.

     2020 Yatırım Planı kapsamında yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Ağbal, “Kimya, ilaç, makine, otomotiv ve raylı sistemler sektörlerine odaklanacağız. Bunlara odaklanırsak istihdam katma değer ve ihracatta sıçrama yapabiliriz. Ayrıca turizm, savunma ve tarımda da gelişme olan alanlar olarak belirledik. Sanayide dijital dönüşüm önemli. Lojistik merkezlere gerekli altyapıyı yapma konusunda kararlıyız” dedi.
     2020 yılında tüm dünyada “bol likidite-düşük maliyet” senaryosunun devam edeceğini ifade eden Ağbal, “Bu Türkiye için olumlu bir süreç. 2020 yılında piyasa beklentileri ile ekonomi politikaları birbirine yaklaştıkça yatırım iştahı artar” dedi.

     2020 yılında Türkiye ekonomisinin büyümesinde özel sektör yatırımlarının önemli belirleyici bir faktör olacağının altını çizen Ağbal, bu yıla ilişkin beklentilerini ise şöyle dile getirdi:
     “Enflasyon tek hanelere inecek. Dezenflasyon politikalarının devamı ve risk oluşturan yapısal sorunların çözümü önem kazanıyor. Finansman maliyetleri uzun dönem ortalamasının altında seyredecek. Yatırım iştahı ve güven artışı önemini koruyor. İstihdamda yukarı yönlü eğilim güçlenecek. Büyüme istihdam ilişkisi özellikle sanayide belirleyici olacak. Cari açık ılımlı düşük seviyelerde seyredecek. Doğrudan sermaye yatırımlarının düzeyi finansman kalitesini belirleyecek. Kamu maliyesi göstergelerinde yatay bir seyir bekleniyor. Ekonomik büyümenin düzeyi ve artan kamu ihtiyaçları bütçe dengesi üzerinde belirleyici olacak.”

TÜRKİYE SANAYİSİZLEŞME EĞİLİMİNDE
     Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir de meclis konuşmasında imalat sanayisinin hem toplam hasıladaki payında hem de istihdam içindeki payında kaydedilen bu daralmaların Türkiye’nin sanayisizleşme eğiliminde olduğuna işaret ettiğini söyledi.
     Özdebir, “Sanayisizleşme, ekonominin büyüme potansiyeli, istihdamın artırılması ve kaynakların etkin kullanımı hedeflerine ket vurduğu zaman, ekonomi açısından patolojik bir durum ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde sanayisizleşme eğiliminin nedenlerinin tespit edilmesi, finansal kesiminin reel kesimi finanse etmesi için gerekli ekonomi politikalarının uygulanması ve sanayi üretiminin teşvik edilmesi gereğini beraberinde getirmekte” dedi.

KDV, ÜRETMEME VERGİSİ HALİNE GELDİ
     KDV’nin üreticinin üstünde büyük bir yük oluşturduğuna da değinen Özdebir, bu konuda şunları söyledi: “Türkiye’de piyasa düzeninden kaynaklı olarak katma değer vergisi (KDV) yükü tamamen üreticinin sırtındadır, bunu ABD’deki gibi satış vergisi haline getirmek gerektiğini düşünüyorum. Mevcut piyasa düzeninde KDV imalatçı için “üretmeme vergisi” haline dönüşmüştür. KDV’nin nihai sorumlusu tüketici iken, ne yazık ki üreticinin sırtında kalmaktadır. İmalatçıya vergi tahsildarlığı ve finansmanı yaptırılmakta, bu yapılırken de büyük bir yükü sırtlaması beklenmektedir. Eğer özel sektörün bu alacakları ödenmiş olsaydı, 2018 yılının ikinci yarısında başlayan ve 2019 da etkileri devam eden ekonomik sıkıntılardan daha kolay ve erken çıkabilecektik.”

Piyasalardaki muhtemel iyileşmeleri 2020’nin ikinci yarısından itibaren görebilecekleri öngörüsünde de bulunan Özdebir, “Ankara’da yeniden yatırım şevki oluşmaya başladığını görüyoruz.  Ancak tüm bu görece ılımlı tespitlere rağmen belirtmek gerekir ki işsizlik Türkiye’nin en acil çözüm gerektiren ve en ağır yapısal iktisadi problemi olarak karşımızda durmaktadır. Bu noktada, sanayi istihdamını önemli ölçüde artıracak acil politika uygulamalarının gerekliliğini vurgulamak yerinde olacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2.257 TL, yoksulluk sınırı 7.353 TL
» Küresel ticarette canlanma yok
» Ege’nin ihracat şampiyonu yine Petkim
» İzmir kışa festivalle veda ediyor
» Gıda denetim seferberliği kapsamında 6 günde 82 bin 623 işletme denetlendi
» Turizm gideri 2019 yılında %10,1 azaldı
» İzmir’de 5.851 işletme denetlendi
» Sabancı Holding, teknoloji ve dijitalleşmeyi odağına aldı, gelirde %10 büyüdü
» “Ege’yi birlikte pazarlayalım”
» Galericiler sınava girdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni