• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

OSB Kanunu’na düzenleme geliyor

26 Şubat 2020 Çarşamba 20:00
12
14
16
18

OSB Kanunu’na düzenleme geliyor

   ► Düzenleme; arsa rantiyesini önlemeyi, yurtdışında OSB açılmasını, doğalgaz altyapısı ve verimliliği arttırmayı içeriyor.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, organize sanayi bölgeleri(OSB) ile ilgili mevzuatta değişiklik yapacaklarını bildirdi. Varank, “OSB’lerin sanayiciler için daha rahat, verimli ve ucuz maliyetli üretim yeri olsun istiyoruz. OSB’lerde arsa spekülasyonlarının önüne geçmek istiyoruz. OSB’leri rantiyeden kurtaracağız. Gerekirse yasal düzenleme yapacağız” dedi.

     Ankara Sanayi Odası’nın meclis toplantısında konuşan Bakan Varank, 2020 yılı Yatırım Programı’na 23 yeni OSB projesi dâhil ettiklerini bildirdi. Varank, “Bunlardan birisi de Ankara’daki Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB projesi. Altyapı çalışmalarının yılsonuna doğru başlaması planlanıyor. Bu projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlamasını bekliyoruz. Bu sene ayrıca 10 bin vatandaşımıza istihdam imkânı oluşturacak Türkiye genelindeki 7 OSB’yi daha tamamlayacağız. Şereflikoçhisar OSB de bunlardan bir tanesi. Bölgede yer alan 56 sanayi parselinin yüzde 20’si tahsis edilmiş durumda. Kalan yüzde 80 de yatırımcıları bekliyor.

     Organize sanayi bölgeleriyle ilgili önemli mevzuat değişiklikleri yapacağız. Dün arkadaşlarımla bu düzenlemelerin üzerinden geçtik. Doğalgaz altyapısını kendisi işletecek OSB’lere ilişkin usul ve esasları, yakın zamanda açıklayacağız. Yurtdışında OSB açılmasına ilişkin uygulama yönetmeliği üzerinde çalışmalarımızı tamamladık. Böylece sanayicimiz dış pazarları daha iyi şekilde değerlendirecek. OSB Kanunu üzerinde de teknik çalışmalara başladık. Genel olarak uygulamada karşılaşılan aksaklıkları gidermek istiyoruz. Bununla birlikte, gündemimizde acaba OSB’lerde üstyapı ile ilgili neler yapabiliriz bunun çalışması var. OSB parsellerindeki emsal artış taleplerini biliyorum. Bunun için de teknik bir çalışma başlattık. Sanayide verimlilik odaklı bir yaklaşımı hâkim kılmak da önceliklerimiz arasında” diye konuştu.

     Sanayide kullanılan elektriğin yaklaşık yüzde 70’i elektrik motorlarına ait olduğunu ve buna karşın sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90’ı maalesef verimsizliğine vurgu yapan Bakan Varank, “Dolayısıyla bu motorların, daha yüksek teknolojili ve daha verimli olan yeni motorlarla değiştirilmesi gerekiyor.  Bakanlık olarak; Organize Sanayi Bölgeleri, OSBÜK ve KOSGEB’in katkılarıyla 7 ildeki 7 farklı OSB’de pilot projemizi başlattık. Ankara Sanayi Odası 1. OSB’de bu pilot proje içinde. Biz burada KOSGEB’in İşletme Geliştirme Desteği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu şemsiyesinde bir finansman mekanizması geliştirdik.  Bu sayede sanayiciler, doğrudan finansal ve teknik desteğe erişebilecekler. 2 senede 1 buçuk milyon dolarlık bir kaynak bu iş için kullanılacak” diye konuştu.

İKİ YENİ PROGRAM GELİYOR
     TÜBİTAK programlarıyla ilgili gelişmeyi de açıklayan Bakan Varank, yurt içindeki bilim insanlarına yönelik Ulusal Lider Araştırmacılar Programı’nı devreye aldıklarını bildirdi. Bakan Varank, programa başvuruların 2 Mart tarihi itibariyle başlayacağını belirterek, “Aynı şekilde AB Ufuk 2020 Programı kapsamında, Türkiye’nin Avrupa’ya ödemeyi taahhüt ettiği 80 milyon Avroluk katkı payının, sadece ülkemizdeki araştırmacıları için kullanılacağını daha önce müjdelemiştik. Şimdi, Ufuk 2020 Programı’nda başarılı olmuş ancak bütçe kısıtı nedeniyle destek imkânı bulamamış ülkemizdeki bireysel araştırmacılar ve KOBİ’lerimize destek sağlamak için bu 80 milyon avroyla yeni bir program tasarladık. İşte bugün bu programın da çağrısını başvuruya açtık” dedi.

2020’Yİ YATIRIM YILI OLARAK GÖRÜYORUZ
     Hedeflerinin yatırım iştahını kalıcı bir hale getirmek olduğunu anlatan Varank, “Hem 2019 yılının Aralık ayında, hem de 2020 Ocak ayında 783 belge düzenledik…
     Bu gelişmeler sonucunda da üst üste 2 ay, aylık bazda verdiğimiz belge sayısında TEŞVİK TARİHİMİZİN rekorunu kırdık. Firmalarımızın yatırım iştahındaki bu artış memnuniyet verici. Hedefimiz bu artışı kalıcı hale getirmek. İnşallah 2020 yılında; hem büyüme hem de istihdam açısından son 2 yılın performansını geride bırakacağız. Tabi bunun için Bakanlık olarak üretimi destekleyici adımlarımız devam edecek” dedi.

İŞ DÜNYASININ GÜNDEMİNDE CORONAVİRÜSÜ SALGINI VAR
     Varank, “Çin’den yapılan ara-malı tedariklerinin bir kısmının ülkemize kayma durumu elbette var. Talep artışlarını zamanla tekstil gibi diğer sektörlerde de görebiliriz. Dolayısıyla; sanayicilerimizin iç piyasa kadar, global piyasa dinamiklerini de yakından takip etmesi gerekiyor” dedi.

İŞ DÜNYASI CORONA’YA KARŞI GARDINI ALMAYA HAZIRLANIYOR

     İş dünyasının gündeminde Corona virüsü salgını ve bunun oluşturmaya başladığı belirsizlikler var.
     Küresel üretimin yüzde 20’sini tek başına gerçekleştiren ve tedarik zincirlerinde stratejik bir pozisyonu olan Çin’de yaşanan gelişmeler, Çin’den yapılan ara-malı tedariklerinin bir kısmının ülkemize yöneleceğine işaret ediyor.
     Önümüzdeki günlerde sanayiciler iç piyasa kadar, global piyasa dinamiklerini de yakından takip etmesi ve bu pazardan pay almanın yollarını arayacak.
     Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir de konuşmasında küresel ekonomide en önemli belirsizlik olan Corona virüsünün etkilerine kendi iş hayatında yaşadığı örnek ile dikkat çekti.

     Fan üretimi yaptığını parçalarını Çin’den temin ettiklerini hatırlatan Özdebir, “Kendi işimden örnek vereyim. Çin’deki firmalara ulaşamıyoruz. Çin’den 5 dolara temin ettiğimiz fan parçasının muadilini Belçika’da 25 Euro’ya bulduk. Olayın önemi ortada. Corona virüsü küresel ekonomi üzerinde yeni bir tehdit unsuru oluşturmakta. Bu tehlike maalesef sınırlarımıza kadar da ulaştı. Bu virüs, ekonomideki kırılganlığı, öngörülemeyen olayların nasıl tehdit olabileceğine dair kesin bir hatırlatma.  Bunun ekonomide etkileri, tedarik zinciri kesintileri, turizm ve seyahat kısıtlamaları yoluyla ortaya çıkacak. Virüs özellikle Çin’in dışına daha fazla yayılırsa, daha ciddi tedarik zinciri kesintileri ve yatırımcı güveninde daha kalıcı bir düşüşe neden olacak. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’le ticari ilişkisi olan ve özellikle ara mal ithalatı yapan firmalar, tedarik konusunda önemli sıkıntılar yaşamakta. Dünya imalat sanayi üretimindeki payı %28,6 olan Çin ekonomisinde yaşanan virüs krizi, küresel üretim hacmi üzerinde önemli kayıplar ortaya çıkaracak.

     Corona krizinin ekonomimize olası etkilerinin süratle ortaya çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Önce bunun ülkemize olumlu yansıyacağını düşündük ancak, birçok üretim alanında hammadde ya da yarı mamul tedariklerini Çin’den sağlıyoruz. Çin’den kaynaklı aksama maalesef bizi de olumsuz etkileyebilir.  Bu nedenle hangi ürünleri Çin’den sağladığımızın ve nasıl etkileneceğimizin süratle tespit edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle önümüzdeki dönemde ortaya çıkacak tedarik zincirindeki aksaklıkları göz önüne alarak, Çin’den alınan ya da farklı ülkelerin taleplerini ülkemizden karşılamak için süratli hareket edersek bir avantaj da yakalayabiliriz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Palandöken, “Destekler tüm esnaf düşünülerek devam etmeli”
» Küresel GSYH 2020 yılında yüzde 0,5 büyüyecek
» “Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilacı geri ödeme listesine aldık”
» COVID-19 perakende tüketicilerini online ticarete taşıdı
» “Üreticilerimizin borçları uygulanan zamlar nedeniyle ödenemez duruma geldi”
» “Sektörümüzün sürdürülebilirliği için desteğe ihtiyaç var”
» Kriz döneminde finansal yönetim tavsiyeleri
» Korona eve kapattı, kart harcamaları bir haftada % 31 düştü
» İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 15 ay sonra ilk kez ocak ayında arttı
» Küresel gıda fiyatları Mart ayında düştü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni