• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Oruç Reis’in ilk sismik okumaları başladı”

14 Ekim 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“Oruç Reis’in ilk sismik okumaları başladı”

   ► Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyet göstereceği lokasyona vardığını açıkladı

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Koronavirüs önlemleri nedeniyle bu yıl dijital ortamda 14-16 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 26. ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI Digital), enerji sektörünün tüm oyuncularını pandemi sonrası ilk kez bir araya getirdi. Konferansın açılışında konuşan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyet göstereceği lokasyona vardığını açıkladı. Oruç Reis gemiyle yaklaşık 10 km uzunluğundaki sismik kabloları denize serdiklerini söyleyen Bakan Dönmez, bugün ilk sismik okumaları almaya başladıklarının müjdesini verdi.

“Salgına rağmen denizlerimizdeki faaliyetlerimizi sürdürdük”
     Ana stratejileri daha verimli temiz ve yerli enerji sistemi için sürekli güncellediklerini söyleyen Bakan Dönmez, “Bunun en belirgin özelliklerinde biri de denizlerimizdeki petrol ve gaz aramacılığı olduğunu belirtti. Her türlü tehdide rağmen yola devam ettiklerini aktaran Bakan Dönmez, “Kanuni sondaj gemimiz Mersin Taşucu Limanından ayrıldı ve Haydarpaşa Limanına doğru yol alıyor. Burada kule söküm işlemlerini yapacağız. 3 tane boğaz köprüsünün altından geçeceği için kulelerin yüksekliği bu geçişe mani. Kasım sonu gibi Zonguldak’taki Filyos Limanına intikal edecek. Burada tekrar kulenin montajı ve diğer bakımların ardından Karadeniz’de Fatih’le birlikte sondaja başlayacak. Oruç Reis araştırma gemimize gelince o da faaliyet göstereceği lokasyona vardı. Yaklaşık 10 km uzunluğundaki sismik kabloları denize sermeye başladık dün de testler başladı. Bugün ilk sismik okumaları almaya başladık. İlk etapta 10 günlük bir çalışma programımız var. Covid-19 ile birlikte çoğu şirket doğu Akdeniz’de havlu attı. Özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin verdiği gayri hukuki verdiği ruhsatlarla çalışan şirketler salgının etkisiyle salgının etkisiyle sahadan çekildiklerini açıkladılar. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi kaynaklarını kendi imkanlarıyla çıkarmaktan aciz bir devletin yaptığı ilk şey başka ülkelerin korumacılığa sığınmak oldu. Biz salgına rağmen denizlerimizdeki faaliyetlerimizi iş planımıza göre sürdürdük” ifadelerinde bulundu.

     Türkiye’nin pandemiye rağmen faaliyetlerine devam ettiğinin altını çizen Dönmez, “Pandemiye rağmen denizlerimizdeki faaliyetlerimizi iş planımıza göre sürdürdük. Çünkü değişen dünyanın dinamiklerini öngörerek adımlarımızı ona göre attık. Türkiye’nin İHA ve SİHA tecrübesi de bu şekilde çıktı aslında. Araştırma ve sondaj gemilerimizin envantere katılması da benzer bir hikâyeye sahip. Eğer uzun vadeli stratejilerimizi oluşturmasaydık ya da başka ülkeler gibi stratejilerimizi onların çıkarlarına göre kurgulasaydık bugün bu geldiğimiz noktaya gelemezdik. Şimdi bunun da bir adım ötesine gitme zamanı geliyor. ‘Yerli derin deniz sondaj ekibimiz ve becerilerimizle küresel bir oyuncu olacak mıyız’ sorusunda sıra. Bunun cevabı şüphesiz ‘Evet’. Ancak bugünden yarına olacak bir iş değil bu. Bunun için daha fazla teknoloji geliştirmemiz ve kalifiye insan kaynağı gücümüzü artırmamız gerekiyor” dedi.

“Türkiye bugün enerjide sessiz bir devrim yaşıyor”
     Güneşin etrafında şekillenecek bir piyasa yapısına gidildiğini dile getiren Bakan Dönmez, “Milli enerji ve maden politikamızı uygulamaya başladığımız 2017’den bu yana yenilenebilir enerji kapasite artışında dünyada 9’uncu Avrupa’da 3’üncü sıradayız. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı Aralık 2018’den bu yana aralıksız olarak 19 aydır aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor. 2019’da yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisi miktarında Avrupa’da 2’nci sırada yer aldık. 2020’nin ilk 9 ayında yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretim oranı yüzde 62’ler seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamlar yenilenebilir enerjide önemli yol aldığımızı gösteriyor. Türkiye bugün enerjide sessiz bir devrim yaşıyor. Yerli güneş panellerimizi üretiyoruz, yerli lityum üretimine başladık. Rüzgar tribünlerini artık Türkiye’de inşa etmeye başlıyoruz. Türkiye’nin yeni otomotiv sektörü temiz enerji sektörüdür. Buradaki adımlarımızı artıracağız, bölgemizdeki temiz enerji merkezi olmakla kalmayıp en önemli ihracat kalemlerimizin de bu teknolojiler olmasını hedeflemekteyiz” diye konuştu.
     Yeni dönemde enerji gündeminin 4 husustan oluşacağını belirten Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir, yerli kaynak olarak denizlerimiz enerji politikamızda daha fazla yer alacak. İki, teknoloji inovasyon Ar-ge ve girişimcilik enerji politikamızın DNA’sı haline gelecek. Üç, kurallı serbest piyasa amacımızdan vazgeçmeyeceğiz. Dört, enerji maliyetlerinin kur ile ilişkisinin koparılması için daha fazla yerli ve yenilebilir kaynağa yöneleceğiz.”

“Yatırımcının önünü açmaya çalışıyoruz”
     Covid-19 salgınının enerji sektörünü durdurmadığını, sadece yöntemleri değiştirmeye neden olduğunu belirten T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Yeni çözümler üretme açısından yeni bir yetenek kazandırıyor. Mevcut pandemi şartlarında EPDK olarak piyasaya karamsarlık ve umutsuzluk pompalamayacağız. Bunun tam tersine tüm şartları zorlayarak yatırımcının önünü açmaya çalışıyoruz. EPDK olarak Türkiye’nin hala yatırım için fırsat ülkesine inanıyoruz. Tüm yatırımcılar buradan ne götürüyor diye bakmıyoruz. Yapılan her yatırımda yapmış olduğumuz her katkıda aşa dökülen yağ boşa gitmez prensibiyle hareket ediyoruz ve yatırımcının her daim önünü açmaya çalışıyoruz. Türkiye’ye yatırım yapılacak ortamı hep birlikte tesisi etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bugün yapacağımız bir katkı yarın ülkemizde sanayide dönen bir çarkın enerjisi oluyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İkinci el’de fiyat artışı devam edebilir
» MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni