• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Online oyunlarda siber kumar tehlikesi

13 Nisan 2018 Cuma 12:00
12
14
16
18

Online oyunlarda siber kumar tehlikesi

   ► İnternette oynanan bazı oyunlarda kullanılan silahların gerçek parayla alındığına dikkat çeken uzmanlar, oyunlarda kullanılan yöntemlerin kumara teşvik ettiğini vurguluyor.

           HABER MERKEZİ     
     İnternet ortamında çevrim içi oynanan bazı oyunlarda kullanılan silahların gerçek parayla alındığına dikkat çeken uzmanlar, oyunlarda kullanılan yöntemlerin kumara teşvik ettiğini vurguluyor. Şans kutusu formatında satılan çeşitli ürünlerin yine internetteki farklı uygulamalarda değerinin çok üstünde satılabildiğini ifade eden uzmanlara göre küçük miktarlarda yapılan alışverişler fark edilemeyebilir. Aileler dikkatli olmalı.
     Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, online yani çevrim içi oynanan bazı oyunlardaki kumar bağımlılığı tehlikesine dikkat çekti.
     Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, özellikle gençlerin son dönemlerde online yani çevrim içi olarak oynadıkları bazı savaş oyunlarında farklı kozmetik ürünler kullanıldığını, bunun da bir çeşit kumar olduğunu belirterek risk oluşturabileceğini kaydetti.

Gerçek para ödenerek alınan silahlar var
     Oyunlarda şans kutusu adı verilen bazı içeriklerin gerçek parayla satıldığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, şu bilgileri verdi:
     “Kişilerin internet ortamında kendi aralarında kimi zaman internet kafelerde çevrim içi olarak başka kişilerle oynadıkları savaş oyunlarında bazı farklı silahlar var. Bu silahlar kozmetik anlamda kullanılabiliyor. İngilizce skin denilen yani kılıf olarak adlandırabileceğimiz farklı renkte bir silah ortaya çıkıyor. Bu nasıl elde ediliyor? Şans kutuları denilen bazı oyun içi içerikler var. Belli miktarlarda alıyorsunuz bunu. Alırken de gerçek para ödüyorsunuz. Örnek veriyorum; kişi bu parayı ödüyor, 3 liralık bir şans kutusu açılıyor ve bu kutunun içinden o esnada oyuncular arasında değeri yüksek olan ejderha figürlü bir kozmetik içerik ortaya çıkıyor.

     Bunun değeri oyuncular arasında 300 lira. Şu da olabiliyor; siz o 300 liralık estetik anlamda daha güzel gözüken size göre içeriği farklı internet sitelerinde bu oyunlarla ilgili farklı internet sitelerinde diğer kişilere satabiliyorsunuz. Bu da şunu ortaya çıkarıyor; 3 liraya 5 liraya o şans kutusunun içinden bazen oyun içinde kullanılan bir bıçak çıkıyor. Oyuncuların hoşuna giden bir bıçak ortayan çıkabiliyor. Siz bunun değerli bir silah olduğunu biliyorsanız, gidip bunu farklı bir internet sitesinde satışa sunabiliyorsunuz. Yani 3 lira koyup aynı kumarda olduğu gibi 3 bin lira da kazanma ihtimaliniz olabiliyor. Yani 3 lira koyduğunuzda çok popüler olmayan bir kozmetik kılıf da çıkabilir, 1 liralık bir bıçak da çıkabilir, bir silah boyası da çıkabilir ama bin liralık değeri olan  başka bir şey de ortaya çıkabilir.”

Kumar oynamaya teşvik ediyor
     Gençlerin ilgi gösterdiği bu oyunların aynı anda çok sayıda kişi tarafından izlendiğini, bir çeşit kumar yöntemi olan uygulamaların kumar bağımlılığı riski oluşturduğunu kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, “İnternette bunların takip edilebildiği farklı siteler var. Bazı oyun yayıncıları bu sitelerde bu şans kutusu açma işlemini yayınlıyorlar. Bunu yayınlarken belki aynı anda 2 bin, 3 bin, 5 bin ya da 10 bin kişi izliyor. Yani kişi o kutuyu açarken, insanlar bunu izliyor. Bu heyecanı beraber yaşıyorlar. O kişi mesela ‘Bugün şansıma silahla ilgili bin liralık bir kozmetik ürün çıktı’ diyor. Bunu kutluyor. Ne oluyor o zaman? Bunu izleyen kişiler farkında olmadan bunun yapılmasına dair teşvik ediliyor” uyarısında bulundu.

     Söz konusu durumla ilgili İngiltere’de yasal düzenlemelerin yapıldığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, “Avrupa’da bazı ülkeler çevrim içi oyunlardaki bu şans kutularına bağlı kumar riskinin farkına vararak, bu oyunlarla ilgili yasal düzenlemelere gitmeye başladı. Bunun başında İngiltere geliyor” diye konuştu.

Küçük miktarlar fark edilemeyebilir
     Söz konusu içerik ve şans kutularının 2 lira gibi, 3 lira gibi, 5 lira gibi çok da dikkat çekmeyecek şekilde alınabildiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, ebeveynleri de dikkat olmaları konusunda uyardı. Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, “Bu şans oyunlarına yapılan harcamalar, ebeveynlerin çok da dikkatini çekmeyecek şekilde düzenleniyor. Yani anne-babalar çocuklarının oynadığı bu oyunlarda yaptıkları bu tarz harcamaları fark edemeyebilirler. Total olarak ayın sonunda 300 – 500 lira harcanmış olabiliyor. Bu paralar çok ciddi miktarlar ne yazık ki ve bu ortamda dönüyor. Bu çocuk ve gençler için büyük bir risk. Dopamin üzerinden kumar bağımlılığıyla ilgili bir risk henüz o yaşlardayken ortaya çıkmış oluyor” uyarısında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar
» İzmirli Omorfo ve Mitra, endüstrideki kötü kokulara son verecek
» Kipa AVM, İbi ile Tosi’yi minik dostlarıyla buluşturuyor
» Kürk sektörünün genç tasarımcıları ödüllendirildi
» “Mülteci trafiğine çözüm bulun”
» ASKON Heyeti Özgener’i ziyaret etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni