• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Önerdiğim projeye karşı çıkmam mümkün değil”

11 Ocak 2018 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“Önerdiğim projeye karşı çıkmam mümkün değil”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşiminde İzmir Ulaşım Master Planı meclis üyelerine tanıtıldı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşiminde İzmir Ulaşım Master Planı meclis üyelerine tanıtıldı. Ulaşım Master Planı’nda İzmir Körfez Geçişi Projesi’nin, yer almamasını eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan’nın eleştirilerine yanıt veren Başkan Kocaoğlu ise İzmir kendisinin önerdiği Körfez Geçişi Projesi’ne karşı çıkmamasının mümkün olmadığını belirterek “Merkezi hükümetin tüp geçit yapması için Ulaşım Master Planı’na tüp geçidi işlemek gibi bir şart yoktur” dedi. İzmir’in Türkiye’nin üçüncü büyük kenti ve kişi başına en fazla vergiyi veren bir kent olduğunu da dile getiren Kocaoğlu, Ege Bölgesi’nden tek bütçeye artı katkı koyan kente, bir büyükşehir belediyesinden daha az yatırım yapan bir merkezi hükümet... İzmir Büyükşehir Belediye Başkanını eleştirmek için rakam gösterin. Lafa gelince 45 milyar yatırım yapılmış. Ne yapılmış 45 milyar? 13 milyar kusur yatırım yapmıştır. Ben garip bir belediyeyim. Koskoca devlet 14 senede İzmir halkına Büyükşehir Belediyesi’nden daha az yatırım yapmayı reva görmüştür” ifadelerini kullandı.

     İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşimi Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleştirildi. Meclis oturumunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı Ağustos ayında çalışmalarını başlattığı ve geçtiğimiz günlerde tamamlanan İzmir Ulaşım Master Planı, Ulaşım Dairesi Başkanı Kader Sertpoyraz ile Ulaşım Planlama Şube Müdürü Mert Yaygel tarafından yapılan sunumlarla meclis üyelerine tanıtıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen İzmir Körfez Geçişi Projesi’nin planda yer almamasına tepki gösteren AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun, “Birilerinin gönlü olsun diye bu projeyi plana koyamayız” sözlerini hatırlattı. Doğan, “Körfez Geçişi Projesi’ne de karşı çıkanlar ilerde üzülecekler. Başbakanımızın gönlünde bu projeyi İzmir’e kazandırmak yatıyor. Bu proje İzmir’e çok önemli katkılar koyacaktır. Projenin İzmir’e neler kazandıracağını çok iyi biliyorsunuz ama AK Parti Hükümeti döneminde yapılmasın diye ideolojik yaklaşıyorsunuz. Bence bu yanlıştan biran önce dönün” ifadelerini kullandı. Başkanvekili Sırrı Aydoğan ve meclis üyelerinin Doğan’ın sözlerine tepki göstermesi üzerine mecliste kısa süreli gerginlik yaşadı.

“Yer almaması eksikliktir”
     İzmir Körfez Geçişi Projesi’nin, Ulaşım Master Planı’nda yer almamasını eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, “Ulaşım Master Planı yapılırken Ulaştırma Bakanlığı’nın birimleri ile de görüşülmüş olsaydı bu çalışmalar daha verimli olurdu ve zaman kaybına yol açmazdı. Körfez Geçişi Projesi’nin bu planda yer almaması bir eksikliktir. Eğer bu çalışma objektif bir şekilde yapılsaydı Körfez Geçişi Projesi’nin hakkı verilirdi. İzmir trafiğinde nasıl rahatlama yapacağı ve ekonomiye katkı konacağı görülürdü. İzmir’e verdiği değer dolayısıyla Başbakanımız Binali Yıldırım, bakan olduğu dönemde Türkiye’de ilk kez uygulanan bir sistem hayata geçti. Büyükşehir ile TCDD, ortaklaşa İzmir’e bir raylı sistem kazandırdı. Geçen günkü açıklamalarınızda neden bundan bahsetmediniz?” diye sordu. Bunun üzerine Başkan Kocaoğlu, “Sayın Doğan, bu süreçte 200’ün üzerinde kurumla toplantılar yapıldı. Siz de bunu sunumda görüyorsunuz ama oltaya getirmeye çalışıyorsunuz. Bu size yakışmıyor” diye yanıt verdi.

“İdeolojik yaklaşıyorsunuz”
     Eleştirilerini sürdüren Doğan, “14 yıllık süreçte Konak ve Karşıyaka Tramvayı’ndan başka yaptığınız bir şey var mı? İskele konusunda samimi olsaydınız Bayraklı İskelesi’ni kapatmazdınız. Neden ulaşımı kolaylaştırmak istemiyorsunuz? İzmir’e hükümetimizin yapmış projelerin kentin trafiğine olumlu katkıları ortadadır. Körfez Geçişi Projesi’ne de karşı çıkanlar ilerde üzülecekler. Kimsenin gönlü olsun diye plana koymayız diyorsunuz. Başbakanımızın gönlünde bu projeyi İzmir’e kazandırmak yatıyor. Bu proje İzmir’e çok önemli katkılar koyacaktır. Bir yandan bu projeye karşı değilmiş gibi görünüyorsunuz, bu planı hazırlayan ekip sizinle konuşmuştur. Projenin İzmir’e neler kazandıracağını çok iyi biliyorsunuz ama AK Parti Hükümeti döneminde yapılmasın diye ideolojik yaklaşıyorsunuz. Bence bu yanlıştan biran önce dönün Sayın Başkan” ifadelerini kullandı.

“Master Planı’na tüp geçidi işlemek gibi bir şart yok”
     Doğan’ın eleştirilerine yanıt veren Başkan Kocaoğlu, Körfez Geçiş Projesi’ni desteklediğini hemen her ortamda dile getirdiğini söyleyerek, “Körfez Geçişi Projesi ortada yokken; Kordon’dan yol geçirilmeye çalışılırken Bayındırlık eski Bakanı Zeki Ergezen ve Binali Yıldırım ile bir konuşma yaptık. Dediler ki; tünel yapacağız, Pier’in oradan çıkacağız. Hiç değilse Karataş’a gidin dedim. İzin verir misin dediler. Veririm dedim. Binali Bey ve Zeki Bey de şahit. Yalnız bir şartım var; Pasaport ile Pier arasını nasıl geçeceğinizi anlatın, projeyi yapın dedim. Ayrıca bu kente iyilik yapacaksanız Körfez’i boydan boya tüp geçit ile geçin dedim. Alsancak ölü noktadır; Bornova’dan, Karşıyaka’dan çıkan adam Alsancak’a uğramaz dedim. Ana transit yeri değil dedim. Binali Bey, 45 gün sonra geldi. Bir ulaşım sohbeti yaptı gençlerle. Orada bu projeyi söyledi. O zaman önerdiğim projeye benim karşı çıkmam mümkün değil. Merkezi hükümetin tüp geçit yapması için Ulaşım Master Planı’na tüp geçidi işlemek gibi bir şart yoktur. İstediğini yapar. Bu plana bunun işlenip işlenmemesi politik malzemeden ileri gidemez. Biz 3 yıl önce bu plan için yola çıktık, hazırladık. Eleştirilebilir, yanlış denebilir. Bu istikamet üzerinde biz yürüyeceğiz.  Bunun içerisinde birçok değişiklik olacaktır ve yoluna devam edecektir” diye konuştu.

“Koskoca devlet Büyükşehir’den daha az yatırım yapmayı reva gördü”
     Ulaşım Master Planının, İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir çalışması olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, son olarak şunları söyledi: “Merkezi hükümet, Körfez Geçişi’ni yapacaksa burada hızlı tren de, Ankara-İstanbul Otoyolu da, Antalya Otoyolu da yok. Çevre yolları da yok. Bu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşım Master Planı. Körfez Geçişi’ni kim yapacaksa, zaten ÇED raporu çıkmış… Yapar, yürür, gider! Bunu polemik konusu yapmanın kimseye faydası yoktur. Ben karşı değilim sık sık da Körfez Geçişi’ne karşı olmadığımı söylüyorum. Master planını ben yazmadım. Bilim insanları yazdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir garip belediyedir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve devleti de bir dev devlettir. İzmir gibi Türkiye’nin üçüncü büyük kentine ve kişi başına en fazla vergiyi veren bir kente, Ege Bölgesi’nden tek bütçeye artı katkı koyan kente, bir büyükşehir belediyesinden daha az yatırım yapan bir merkezi hükümet... İzmir Büyükşehir Belediye Başkanını eleştirmek için rakam gösterin. Lafa gelince 45 milyar yatırım yapılmış. Ne yapılmış 45 milyar? 13 milyar kusur yatırım yapmıştır. Ben garip bir belediyeyim. Koskoca devlet 14 senede İzmir halkına Büyükşehir Belediyesi’nden daha az yatırım yapmayı reva görmüştür.”

 


+ Benzer Haberler
» TROY, 2018’de 8 kat büyüdü
» Son 1 yılda 105milyon metrekare mağaza kapandı
» Tahtalı’da 21 yılın rekoru kırıldı; Bir günde 2,5 aylık su geldi
» Karşıyakalı çocuklardan coşkulu final
» İstanbul Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı 34 milyonu geçti
» VakıfBank’tan 3 büyük müjde: “Yanındaki Güç Paketi”
» Tekstilcilerin hedefi dünyada ilk beş
» “Poşet düzenlemesi kullanılarak yapılan algı oyunlarını görüyoruz”
» Palandöken, “E-ticaret yapan ve kadınlarına müjde”
» Birleşme ve satın alma işlemleri azalırken, hacimdeki artış dikkat çekti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni