• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Öncelikli hedefimiz, girişimcilik ve melek yatırımcı ekosistemini İzmir ve Ege Bölgesi’nde geliştirmek”

26 Mart 2016 Cumartesi 21:00
12
14
16
18

EGİAD Melekleri İcra Komitesi Başkanı Aydın Buğra İlter, “İzmir ve Ege Bölgesi’nin ilk melek yatırımcı ağıyız” diyor

           SEDA GÖK     
     EGİAD Melekleri; İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki Hazine’ye akredite ilk melek yatırımcı ağı olmak ile birlikte Türkiye’de işadamı derneği olarak bir STK bünyesinde kurulan ilk akredite melek yatırım ağı.
     Ekim 2015 içinde Hazine Müsteşarlığı’ndan akreditasyon onayı alan EGİAD Melekleri Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı İcra Komitesi Başkanı Aydın Buğra İlter, öncelikli hedeflerinin girişimcilik ve girişimcilerin erken aşama finansmanı için önemli olan melek yatırımcılık ekosistemini İzmir ve Ege Bölgesi’nde geliştirmek olduğunu söyledi.

     Türkiye’de melek yatırımcı ekosistemine yönelik yasal altyapı olmasının ve yatırımcılara sağlanan teşviklerin büyük bir avantaj olduğunu, ancak teşvikler için uygulanan prosedürlerin azaltılması ve teşvik sağlanan sektörlerin genişletilmesi gerektiğini ifade eden İlter, “Dünyada örneği olmayan bir destek alıyor olsak da; bazen bunların kullanılması sırasında prosedürler ve bürokrasi yatırımcınınşikâyet etmesine neden olabiliyor. Bunun yanı sıra girişimcilik anlamında yasal altyapı dahilinde bizim insanımız melek yatırımcı kavramıyla yeni tanışıyor. Bu konuda biz sadece kendi üyelerimizi değil, toplumun tamamını bilinçlendirmek istiyoruz” diyor.

     EGİAD bu işe nasıl başladı? İlk fikir nasıl ortaya çıktı?
     EGİAD; girişimcilik ve girişimcilik ile ilgili 2011 yılından beri çalışıyor.
    - Neler yapıyor?
     Girişimcilik olgusu uzun yıllardan bu yana Ege Genç İşadamları Derneği’nin aktif olarak gündeminde yer almıştır. Bu bağlamda, EGİAD İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin girişimcilik şirketi Embriyoniks A.Ş. nin ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki İZTEKGEB A.Ş’nin kurucu ortağı olarak yer almıştır.
     Katma değerli üretim ve girişimciliğin önemine inanan EGİAD bu alanda daha fazla inisiyatif üstlenmek ve somut adımlar atmak amacıyla 2011 yılında girişimcilik ortamının geliştirilmesi ve desteklenmesi için çalışmalar yapmaya başlamış, farkındalık yaratılması sureti ile konunun bölgedeki bayraktarı olmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda geçen dönem içerisinde çeşitli yarışma, seminer ve toplantılar organize edilmiş, KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programları kapsamında Girişimcilik Akademisi adı altında eğitimler düzenlenmiş, İzmir’de faaliyet gösteren dokuz üniversite ile birlikte işbirliği protokolü imzalamıştır.
     Geçilen süreçte, farkındalığın belirli bir noktaya ulaştırılması ve konumunun önemine istinaden EGİAD çalışmalarını bir adım öteye taşımak, genç girişimcileri desteklemek, katma değerli üretimi teşvik etmek, girişim fikirlerini yatırımcı ile bir araya getirmek, üyeleri ve paydaşlarını iş fikirleri ile öncelikli olarak buluşturmak, konu ile ilgili alt yapıyı oluşturmak ve yasal desteklerden faydalandırmak için T.C Hazine Müşteşarlığı’na akredite bir Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı kurmak üzere harekete geçmiştir.

     Ağ içerisinde kaç yatırımcı var?
     Ağımız sadece EGİAD üyelerine mahsus değil, EGİAD üyesi olmak da EGİAD Melekleri ağına üye olmak için otomatik bir sebep değil.
     Biz üyelerimizden ve üyelerimiz harici, iş hayatının içinde yer alan, tecrübelerini ve birikimlerini girişimciler ile paylaşmak, girişim fikirlerine erken aşama finansman sağlamak ve kendilerine alternatif yatırım imkânları arayan kişilere açık.
     Şu anda 24 üyemiz var. Ağ üyesi yatırımcı sayısı açısından çok agresif bir büyüme hedefi koymuyoruz. Diğer melek yatırımcı ağlarını incelediğimizde sistemin efektif işlemesi açısından sayıların 30 civarı olduğunu görüyoruz. Ama tabii ki kıymetli ve tecrübeli yatırımcıları da ekosisteme dahil etmek için gerekenleri yapacağız.

     Sizin gibi dernek olup ağ modelini uygulayan başka bir kurum var mı? EGİAD bu konuda bir ilk mi?
     Dernek olup ağ kuranlar var. Ama genç işadamları olarak ve bir stk olarak bu adımı atan ilk ağ biziz. Ayrıca İzmir ve Ege’deki ilk akredite melek yatırımcı ağı yine biziz.

     24 yatırımcı ne kadar bir fonu yönetiyor?
     Bu şekilde bir ifade kullanmak doğru değil çünkü biz bir şirket, privateequity, venturecapital veya bir fon kuruluşu değiliz.
     Bir fonun yönetilmesi için herkesin belli bir miktar parayı havuza koyması, o havuz üzerinden ortak yatırımlaryapılıyor olması lazım. Bizim modelimiz bu değil. Daha doğrusu hiçbir melek yatırımcı ağının modeli bu değil.
     Biz girişimciye destek ve mentorluk sağlayan, girişim fikirlerinin belli bir olgunluğa ulaşmasını hedefleyen ve girişimci ile yatırımcıyı buluşturan bir ağız.
     Bizim modelimizde girişimci geliyor, ön elemeden geçiyor. Geliştirilmesi gereken taraflar varsa mentorlar yardımıyla geliştiriliyor. Daha sonra proje geliştirilip ön kabulü yapıldıktan sonra ağımızdaki üyelere açık çağrı yapılıyor ve fikirler yatırımcılar ile buluşturuluyor.

     EGİAD Melekleri olarak girişimciler ile melek yatırımcıları ne zaman buluşturacaksınız?
     Buluşturmaya başladık aslında. Girişim fikirleri gelmeye başladı, girişimci sunumları yapılıyor. Bir proje içinde yatırım görüşmeleri devam ediyor.

     Başvuruların son tarihi var mı?
    Son tarih diye bir şey söz konusu değil. Biz girişim fikirlerini sürekli olarak kabul edeceğiz. Bu sürekli bir iş ve sürekli bir proje.

     Sektörel anlamda uzmanlaşmaya gidecek misiniz?
     Bu işin doğası gereği dünyada girişimcilik mikrokliması hep ICT denilen bilişim üzerinden gitti. Bunun sebeplerinin birincisi; gelişen pazar, ikincisi; geri dönüş hızının hızlı ve yüksek olabilmesi. Trend gereği bize de bu tarz projeler geliyor ama biz herhangi bir uzmanlık ve konsantrasyon alanı belirtmiyoruz. Bunun sebebi; bizim ağ olarak temelimiz bir işadamları örgütü olduğu için her sektörden yatırımcımız var.
     Bütün sektörlerdeki yatırımcılarımızı ağa dahil edip fayda sağlamak için sektör kısıtlaması yapmayacağız. Bir diğer nedeni de; biz sanayi kökenli iş adamları olarak katma değerli üretime katkı sağlayacak yatırımlar yapmak istiyoruz.
     Bu açıdan da avantajımız var. Hem EGİAD üyelerinin hem de yatırımcılarımızın sanayi tesisleri üretim alanları var. Fikirlerin ve ürünlerin sanayiye uygulanabilirliği, prototip üretimi, Ar-Ge ve Ür-Ge açısında farklı kapılar açabiliriz. Bizim ağırlıklı olarak tercihimiz katma değerli üretim yapılacak işlere yatırım yapmak ama biraz da konu bize ulaşan fikirlere ve girişimlere göre şekillenecek.

     Melek ağınızdaki üyeleriniz size en çok hangi başlıklarla geliyor?
     Melek yatırımcı olmak için herhangi bir sertifikaya ihtiyaç yok. Bir ağa da üye olmaya gerek yok ama bir ağa üye olmak organize bir şekilde projelerden bilgi sahibi olmanız anlamına gelir. Ağlara gelen fikirler ön elemeden geçer, sektörüne göre mentorlar ile geliştirilir. Ağ içerisinde üyeler arasında sinerji ve ortak yatırımlar söz konusu. Hatta farklı ağların ve farklı ağların üyelerinin beraber sendikasyon yaparak ortak şekilde yatırımlar yapması söz konusu dolayısı ile bir ağa üye olmak bu açıdan fırsatlar yaratmakta.
     Bir de tabiki, devlet teşviklerinden yararlanmak için lisanslanmak istiyorsanız bunu bir ağ vasıtası ile yapmanız gerekiyor. İnsanlarda “Lisanslanma için kriterlere uygun değilim, melek yatırımcı olamam” algısı var ama lisans sahibi olmak melek yatırımcı olmak için ön şart değil.

     İzmir’deki 9 üniversite ile işbirliği protokolü imzaladınız. Üniversitelerdeki girişim hikâyelerini ne ölçüde güçlü buluyorsunuz? EGİAD Meleklerini besleyebilir mi?
     Üniversitelerde ve teknoloji geliştirme bölgelerinden çok iyi bilimsel çalışmalar yapılıyor ama çalışmaların sanayiye uygulanabilirliği ve sanayinin bilim ile adaptasyonu konusunda ülke olarak eksikliklerimiz var.
     İzmir bu konuda daha avantajlı olacak. Belli stratejiler çerçevesinde bazı sektörler İzmir’de toplanmaya çalışılıyor. Biz de bu iş birliği çerçevesinde üniversitelerle olup patentlenebilir ya da patentlenmemiş fikirleringeliştirilmesi ve sanayiye uygulanması konusunda rol almak istiyoruz.

     EGİAD Melek Yatırımcı Ağı’nın diğer ağlara göre avantajı nedir?
     EGİAD’ın diğer ağlara göre en büyük rekabetçi tarafı şu; melek yatırımcılık ağ üyesi olsun olmasın burada melek yatırımcı olmasa da mentorluk yapabilir. Mesela ben melek yatırımcıyım, bir fikir var, bana çok şey ifade etti ama uzmanlık alanım değil, o zaman EGİAD’tan bir arkadaşımızı arayıp konuyla ilgili bilgi alabiliriz. Bu, çapraz satışı da sağlıyor. Melek yatırımcılıkla çok ilgilenmeyen biri bile bu tarz yönlendirmelerle camiaya girebilirler.

     Önümüzdeki 5 yılda nasıl bir hedef belirlediniz?
     Bu konuda Hazine’den 5,5milyon TL’lik yatırım için teşvik başvurusu yapılmış. Aslında baktığınız zaman 2013’ten bugüne tüm Türkiye için çok az bir rakam. Az ama bu kadar az rakamın içinde İzmir’in payı kaç derseniz ‘sıfır’.
     Lisanslı olan olmayan 700 melek yatırımcı var demiştik. Şuan 320 civarında lisanslı melek yatırımcı var. İzmir’de sadece 11 tane lisanslı melek yatırımcı var. Bizim birinci hedefimiz; bölgemizde bunu geliştirmek. Ticarinin yanında biraz da sosyalmisyon ile hareket ediyoruz.
     İkincisi; bir işadamı örgütü olarak EGİAD’ın ve EGİAD Meleklerinin üyelerine yatırım imkânları sağlaması doğrudan misyon ve vizyonuyla bağdaşan bir konu olduğu için hem bölgemize hem üyelerimize fayda sağlayacağız.
     Dolayısıyla hedef koyacaksak biraz vizyoner bir hedef olabilmesi için Türkiye’den yapılan yatırımların en azından yüzde 20’sinin, yüzde 30’unun İzmir’den yapılmasını hedefleyeceğiz. Girişimcilik ve melek yatırımcılık dendiğinde İzmir’e akıllara getireceğiz.

     EGİAD olarak baktığınızda genç girişimcilere vermek istediğiniz mesajlar neler? Size nasıl ulaşsınlar?
     Biz zaten dernek olarak melek yatırımcılık ağı kurmadan önce de önce hep üniversiteler ile içe içe ve temas halindeydik. Bu kanalları daha da geliştireceğiz, zaten ulaşılması zor bir dernek değiliz. E-Mail yoluyla, telefon veya ziyaret yoluyla genç arkadaşları kabul ediyoruz.
     İş fikirleriyle ilgili olarak profesyonel kadromuzu da geliştiriyoruz. Bu iş fikirlerinin kabulü ve değerlendirilmesi mentorlarla iletişimi için profosyonel bir ekip kuruyoruz.
     ‘Bir fikrin varsa EGİAD’A gel’ diyoruz. İzmir’de ve bölgemizde girişimcilik ile ilgili referans noktası olmak istiyoruz. Fikri olan da, geliştirmek isteyen de bize gelsin.
     - Eklemek istedikleriniz…
     Geniş bir üye portföyümüz var. 600 işadamı ve hepsi farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Hem yatırım yapma hem de mentorluk alanında bu bize güç veriyor. Ege Bölgesi’nin ve İzmir’in ilk ağıyız.
     Bölgemizde girişimcilik ve melek yatırımcılığın bakir olduğunun farkındayız. İnsanların ilham alması için iyi örnekler ve hikâyeler yaratacağız. İş insanları için melek yatırımcılığı da bir hayat tarzı haline getireceğiz.

 


+ Benzer Haberler
» “Türkiye’nin dinamiklerine ve kültürüne göre hareket etmeliyiz"
» “2018’den sonra eko sistemde taşlar yerine oturmaya başlayacak”
» “Melek yatırım eko sisteminde değişim dönemi yaşanıyor”
» “Her sektörün melek yatırımcıya ihtiyacı var”
» “Ekosistemin büyüme hızı artacak”
» “Melek yatırımcı sayısı ve yatırım hacminde ilerleyen yıllarda önemli bir artış olacak”
» Girişimciyi ‘melek’ yatırımcılar kanatlandırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni