• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ölçü aleti kullanan esnafa fırsat tanındı

23 Mayıs 2019 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Ölçü aleti kullanan esnafa fırsat tanındı

           HABER MERKEZİ     
     3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan değişikliklerle ölçü aletlerinde damgası bozulmuş veya damga süresi geçmiş, cezai duruma düşmüş esnaf sanatkarlara fırsat tanındı.
     Buna göre, faaliyetlerinde ölçü aleti kullanan ve 01.12.2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş işletmeler, 28 Mayıs 2019’a kadar ölçü aletlerinin muayenesi için başvuruda bulundukları takdirde, herhangi bir ceza ödemeksizin muayene ve damgalarını yaptırabilecekler. 28 Mayıs’tan sonra yapılacak denetimlerde uygun olmayan ölçü aletlerini kullanan işletmeler ise, ağır para cezaları ile karşı karşıya kalabilecekler.

Esnafı bilgilendirecekler
     İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), ilgili esnaf sanatkarları uyarmak ve bilgilendirmek amacıyla, faaliyetlerinde ölçü aleti kullanan meslekleri temsil eden oda başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.
     İzmir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin BİŞAR, şube müdürü Yücel Yavuz  ve il müdürlüğü yetkililerin de katıldığı toplantıda, ilgili oda yöneticileri aracılığıyla esnaf sanatkarların bilgilendirilmesi amaçlandı. Ayrıca ölçü aleti kullanan bir kısım esnaf sanatkarlar da işyerlerinde ziyaret edilerek aydınlatıldı ve uyarıcı broşürler dağıtıldı.

     Oda başkanlarından üyelerini mesaj ve internet aracılığıyla bilgilendirmelerini isteyen İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Faaliyetlerinde ölçü aleti kullanan işletmelerin, iki yılda bir Şubat ayı sonuna kadar ölçü aletlerinin fenni muayenelerini yaptırmaları bir gerekliliktir. 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan düzenlemeye göre ölçü aletlerindeki uygunsuzluklar nedeniyle cezai duruma düşen işletmeler,  28 Mayıs 2019’a kadar aletlerinin muayenesi için başvuruda bulundukları takdirde, herhangi bir ceza ödemeksizin muayene ve damgalarını yaptırabilecekler. Üyelerimizin tanınan imkandan yararlanmaları, 28 Mayıs’a kadar muayenelerini yaptırarak  idari para cezasından muaf tutulma şansını kullanmaları menfaatleri icabı olacaktır.’ dedi.
 
     İzmir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar ise, düzenlemeyle ölçü aletlerini kullanan işletmelere kesilen cezalardaki orantısızlığın giderildiğini söyledi. Bişar, ‘Ölçü aletinin türüne, kullanıldığı alana göre daha adil bir sistem getirilmiştir. Bugüne kadar ölçü aletlerini kullanan işletmelerin çeşitli sebeplerle muayene sürelerini geçirip yüksek oranlı cezalarla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Bu gibi durumlarda bazen kesilen cezalar, ölçü aletinin değerini aştığı için işletmeler tartı aletini kullanmayıp yeni bir ölçü aleti alma yoluna gidiyordu. Yeni sistem ile orantısızlıklar giderilecek, hem milli servetin israf edilmesinin hem de esnafın yeni maliyetler altına girmesinin önüne geçilecektir. Ayrıca, muayenesi yapılmamış ölçü aletleri kayıt altına alınabilecektir.’ diye konuştu.

Ne getiriyor?
     3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanun’un 15 inci maddesine göre;
     - Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullananlara, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre 500 liradan 10 bin liraya kadar idari para cezası verilecek, ölçü aletine de el konulacak,
     - Ayarı doğru olmayan ölçü aletlerini kullananlara aletin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre 200 liradan 10 bin liraya kadar para cezası verilecek, ölçü aletine de el konulacak.


+ Benzer Haberler
» KOBİ’ler geleceklerini ’karne’ ile belirleyecek
» Ağustos’ta kurulan şirket sayısı % 26,34 azaldı
» Finans dünyasının yıldızları Sardis için toplandı
» Kruvaziyer gemiler İzmir’e geri dönüyor
» Çinliler, Türk kuru meyvelerini çok sevdi
» İzmir’de bulunan sürücü kurslarına eğitim
» Temizlik ve hijyen rekabette fark yaratıyor
» Tedavide ‘ameliyathane’ muamması
» ZES sıfır emisyon için yatırımlarını sürdürüyor
» Kışın artan faturaların çözümü Multipor’da


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni