• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ölçek problemini birlik ve kooperatiflerle çözeriz”

15 Kasım 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

“Ölçek problemini birlik ve kooperatiflerle çözeriz”

   ► Ege Ekonomik Forum’da ‘Kentsel Dönüşüm’ ve ‘Kooperatifçilik’ tartışıldı.

           SERCAN ENGEREK     
     İzmir’de üçüncüsü düzenlenen Ege Ekonomik Forum’un ‘Ege’de Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm’ oturumu Şehir Plancısı Faruk Göksu moderatörlüğünde gerçekleşti. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’ın katıldığı oturumda kentsel planlama tartışıldı.

“Konak’ı betondan kurtaracağız” 
     Sosyal yapı ve yaşayan doku korunarak kentsel dönüşümün kurgulanması, akıllı şehir yönetimi gibi konuların değerlendirildiği ‘Ege’de Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm’ oturumunda ilçe belediye başkanları konuştu. Konak’ta yapacakları kentsel dönüşüm çalışmalarını anlatan Abdül Batur, “Altı aylık süreçte Konak ilçesinde kentsel dönüşüme yönelik planlama çalışmaları yaptık. Gültepe, Yeşildere, Yenişehir, Beştepeler bölgesinde planlama çalışmaları devam ediyor. Hayal ettiklerimizi planlama anlamında bitirmemiz gerekiyor. Belediyeciliğe böyle bakıyorum. Konak ilçemizi betondan kurtaracağız, yeşil alanı bol, sosyal tesisi bol bir ilçe haline getireceğiz” dedi.

“Kentsel dönüşüm şeffaf yürütülmesi gerekir”
     Oturumda söz alan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu kentsel dönüşümdeki yasal çelişkilere dikkat çekti. İki yasanın tek bir yasa ile Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütülmesi gerektiğini söyleyen Selvitopu, “Kentsel dönüşümlerin şeffaf yürütülmesi gerekir. Kentsel dönüşümde uzlaşı istiyorsanız, katılımcı süreci işletmeniz gerekli. Proje başından sonuçlanıncaya kadar halkın katılımı şarttır. Bölgedeki kültürel zenginlikler kentsel dönüşüm sırasında korunmalı, geleceğe taşınmalı” diye konuştu.

“Yerel yönetimlere daha fazla fon ayrılmalı”
     Bayraklı’da 60 hektarlık bir kentsel dönüşüm alanları olduğunu, ancak herhangi bir adım atamadıklarını söyleyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Yerel yönetimler vatandaş ile sağlıklı bir diyalog ve vatandaşların düşüncesini almakta yetersiz kalıyor. Tatmin olmayan vatandaşın da bu dönüşüme direnmesi de sonuç almamızı engelliyor. Gökdelen bölgesi olarak yüksek katlı binalar bu bölgeye yerleştiği zaman, yeraltı suları, hava akımının kesilmesi gibi bu binaların ne tür tahribatlara neden olacağını kestiremiyoruz. Vatandaşlardan geri dönüşüm alıp planlama yapılmasının daha doğru olduğuna inanıyoruz. Merkezi yönetim yerel yönetimlere daha fazla fon ayırmalı ve destek vermeli” ifadelerini kullandı.

“Kurumlar birbirleriyle konuşmalı”
     Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da “Şehirlerde iyi yönetim sağlayabilmek için kurumların birbirleri ile uyumlu şekilde planlama yapması gerekiyor. Endüstri 4.0’da nasıl ki makinalar birbiri ile konuşuyorsa, akıllı şehirde de kurumlar birbirleri ile konuşmalı. Dönüşüm de iki oyuncu olduğunu, birinin inşaat sektörü, diğerinin yerel yönetimler. Bu iki kesimin birlikte planlama yapması gerekiyor” dedi. 

“Yapıların yüzde 65’i ruhsatız”
     Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ise İzmir’de bulunan yapıların yüzde 65’inin ruhsatız olduğuna değindi. İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinde önemli bir yer kapladığını belirten Sancak, “Kentsel dönüşüm kentsel sorunların çözümünde ekonomik, mekânsal ve toplumsal koşulları dikkate alan kapsamlı bir eylem planlama süreci. Kentsel dönüşüm ülkemizin en önemli konusu. İzmir’in bina yaşı ortalamasının da 25 yıl ve üzeri olduğu gerçeği ile kentsel dönüşüm, İzmir için de en elzem konudur” diye konuştu.

Pakdemirli: Ölçek problemini birlik ve kooperatiflerle çözeriz
     Üçüncü Ege Ekonomik Forum’un onur konuğu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli oldu. Kooperatifçiliğin önemine vurgu yapan Pakdemirli, “Türkiye’de işletme büyüklüğü 6 hektar. Bu çok düşük bir rakam. Ancak tarımsal hasılamız yüksek, ciddi bir performans söz konusu. Ölçek problemini birlik ve kooperatiflerle çözeriz” dedi. Pakdemirli, önümüzdeki 20 yılı kurtarmak için yüzde 50-60 daha fazla gıda üretmek gerektiğini söyledi.

“Kooperatifçiliğin geri kaldığı ülkelerde açlık ve yoksulluk var”
     Ege Ekonomik Forum’un Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın moderatörlüğündeki ikinci oturumunda ‘Küresel Aktörler Olarak Kooperatifler’ konuşuldu. Kooperatiflerde sektörel sorunlar, dijitalleşmenin kooperatifler üzerindeki etkisi, kırsal kalkınma konularının öne çıktığı oturumda Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Türkiye’nin tarımla, tarımın ise kooperatifleşme ile kalkınabileceğine dikkat çekti.
     Çiftçi üretime devam edebilmesi için kazanması gerektiğini söyleyen Eskiyörük, “Üretim maliyetleri düşse, üretim kayıt altına alınsa, planlı üretimle fiyat istikrarı sağlansa, gıda güvenliği sağlansa çiftçilik güvenceli bir meslek olacak, kırsalda kalkınma sağlanıp kente göç önlenecek. Kooperatifçiliğin geri kaldığı ülkelerde açlık ve yoksulluk var. Dünyada Yeni Zelanda, AB ülkeleri ve ABD kooperatifleşmede başı çekiyor. Bizim de kooperatifleşmeyi benzer seviyeye çekmemiz şart” dedi.

“Endüstri 4.0 çağında tarımı teknoloji ile tanıştırmak şart”
     Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı, belediye başkanlarının artık tarıma dahil olmasının olumlu gelişme olduğunu anlattı. Posacı, “Tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi ve tarım desteklerinin arttırılması tarımda öne çıkmanın temel argümanlarıdır. Tarımsal kooperatifler de bu gelişimin temelini oluşturur. Endüstri 4.0 çağında tarımı teknoloji ile tanıştırmak şart. Verimliliği arttıracak bu teknolojik atılımları kooperatif eliyle yapmak mümkündür. Bu anlamda kooperatifçilik Türkiye tarımının teknolojik atılımının temelini oluşturuyor” diye konuştu.

“Artı değer kooperatiflere ve çiftçiye kalmalı”
     Çiftçi örgütlerine söz hakkı tanındığı için mutlu olduklarını ifade eden Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever de bölge bazlı tarımsal kalkınma kooperatifleri oluşturulmasının altını çizdi. Tarımsal amaçlı kooperatifleri kurumsal yapıya kavuşturulması gerektiğini söyleyen Sever, “Sadece tedarikçi değil, sanayici de olabilmeli, artı değer kooperatiflere, dolayısıyla çiftçiye kalmalı. Devletin ilgili kurumları ile beraber üretim planlamasını kooperatiflerin birlikte yapmalı. Mutlaka araştırma geliştirme uygulamaları hayata geçirilmeli. Devletin tüm tarımsal destekleri kooperatifler eliyle yapılmalıdır. Stratejik plan ile ülkenin tüm tarım politikası dizayn edilmeli” ifadelerini kullandı.

“İnsan en değerli sermaye”
     Yeni Asır Gazetesi Ekonomi Yazarı Gonca Elibol ise milli ekonominin en önemli kaynağının tarım olduğuna işaret ederek “İnsan kaynağını ortaya çıkaracak unsurlara önem vermek gerekiyor. Önce katılımcı yönetim modeli geliştirmemiz lazım. Bütün insan kaynağını işin içine katmamız gerekiyor. Türkiye olarak yüksek kapasitemiz insan, insan en değerli sermaye. Ayrıca sistem kurmayı da başarabilirsek, Türkiye dünya ekonomisi içinde ilk 5’e girer” dedi.


+ Benzer Haberler
» Haziranda enflasyon yıllık %12.62
» EİB’den Haziran ayında 1 milyar 30 milyon dolarlık ihracat
» İzmir Vali Yardımcısı’ndan SOCAR Türkiye’ye teşekkür ziyareti
» İhracatçı firmalara iki yeni müjde
» MİB, devletin yerli ve milli üretimi korumacı tavrından memnun
» Çeşme’den Sakız damlıyor Projesi 2 yaşında
» Ham çelik üretimi yüzde 5,6 oranında geriledi
» “Avrupa Birliği’nin turizm kararı tam anlamıyla ikiyüzlülüktür”
» İzmir Otogarı, Ana Transfer Merkezi’ne dönüşüyor
» “Unutmadık, unutturmayacağız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni