• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Okul alışverişinde çocuklarınızın tercihini önemseyin

14 Eylül 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

Okul alışverişinde çocuklarınızın tercihini önemseyin

           HABER MERKEZİ     
     Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Yeni eğitim dönemi 17 Eylül’de başlıyor. Forma, çanta, kırtasiye alışverişi ve diğer hazırlıklar veli ve öğrencileri bekliyor. Çocuklar yeni eğitim dönemine rengarenk ve yeni ürünlerle başlamak için alışverişe hazırlanıyor. Okul alışverişinde ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor.
     Okulların açılmasına sayılı günler kala anne babalar yeni okul dönemi için okul alışverişi telaşına düşmüş durumdalar. Kırtasiye malzemelerinin çeşitliliği, göz alıcı renkleri, çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinin; kalemden silgiye her üründe kullanılması çocukları heyecanlandırıyor.

     Kırtasiye malzeme seçiminde dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Uğur Koleji PDR Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü, ergonomik, çocuk sağlığına uygun, kanserojen madde içermeyen, kaliteli ve nitelikli ürünlerin alınması gerektiğinin altını çiziyor.
     Çocuklar okul alışverişi için oldukça heyecanlı. Yeni eğitim-öğretim dönemi için hazırlık yapmaya başladılar. Sevdikleri karakterlerdeki ürünleri seçiyor, buna göre kırtasiye ihtiyaçlarını tamamlıyorlar. Ailelerin alışveriş yaparken çocuklarının beğenilerine ve zevklerine öncelik vermeleri gerekiyor. Çocuğun alışverişten mutlu olması, kullanacağı ürünlerin seçiminde karar vermesi, söz hakkına sahip olması önemli. Bu durum onun benlik duygusunu olumlu etkileyerek, okul dönemine istekli ve motive bir şekilde başlamasına yardımcı oluyor.

     Sevilen karakterler konusunda dikkat edilmesi ve şiddet içerikli olanların tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan Ferhan Uz Güçlü, “Okul alışverişinde çocuğun fikirleri önemsenmeli ve buna göre bir alışveriş haritası çizilmelidir. Çocukların sevdiği çizgi film karakterleri, okula olumlu motivasyon sağlaması bakımından önemlidir. Fakat bununla birlikte unutulmamalıdır ki çocuk sevdiği karakterlerle kendini özdeşleştirebilir. Şiddet içerikli karakterlerin ya da mesajların bulunduğu kırtasiye ürünleri çocukların ruh sağlığını etkileyebilir. Böylece izlenilen çizgi filmler ve oynanan oyunlarda yer alan kahramanlar bu şekilde çocuğun yaşamına giriyor. Bu durum çocuğun şiddeti normal olarak kabul etmesine sebep olur. Ailelerin bu konuda hassas olmaları ve çocuklarını yönlendirmeleri gerekmektedir” dedi.

Dikkat dağıtmayan malzemeler tercih edilmeli
     Renkli kalemlerin ve görsel materyallerin kullanılması öğrenme stili görsel olan öğrenciler için olumlu olabiliyor. Fakat dikkat sıkıntısı yaşayan çocuklar; canlı renkli, süslü, tüylü, oyuncaklı malzemeler kullandığında dikkat dağınıklığı yaşıyor. Bu durumun çocuklarda öğrenme sıkıntısına neden olabileceğini ifade eden Ferhan Uz Güçlü, “Parlak renkler ve ilgi çekici objeler çocukların kendiliğinden dikkat ya da seçici dikkat alanına girebilir. Böyle olduğu zaman çocuk odaklanma konusunda sıkıntı yaşar. Bu noktada ailelerin çocuklarını iyi tanımaları, kişisel özelliklerini bilmeleri ve derste göz önünde bulunan kırtasiye malzemeleri için daha sade ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Dünya doğaltaş sektörü İzmir’de buluşuyor
» Ev tekstili sektörünün üniversite programı açılıyor
» “2 milyon işyeriyle esnafımız da tanzim satışa talip”
» Yabancı vatandaşlar en çok İstanbul’dan konut aldı
» Konutlarda 1 kWh elektrik için ortalama 55,2 kuruş ödendi
» Çin’de yaklaşık 7.6 milyar banka kartı var
» “İzmir’in gönlüne girdik”
» “Ekonomik krizin reçetesi kooperatifleşme”
» Tunç Soyer: Turizmde zavallı bir noktadayız
» TBD Başkanı Aktepe güven tazeledi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni