• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
25/09/2018 16:18
Zor bahçeler. Deniz Kıyısında Bahçelere Ne ve Nasıl Ekelim?

Oğuzhan Daver
daveroguz@gmail.com

     Aydın’ın, Muğla’nın kıyı şeridinde gezerken, güzel evlerin yanında bazen güzel bahçelere de rastlıyorum. Bunların hepsi, doğaya bazen çok da saygılı olmasa da, bir araştırma, bir güzeli bulma çabasını bize gösteriyor. Doğal olarak buraları kumlu araziye sahip olduklarından, ayrıca denizden gelen tuzlu su ve tuzlu rüzgarlarla karşılaştığından her bitki kolay kolay yetişmiyor.

     Kumlu arazide ekimin zor tarafları olduğu gibi kolay  tarafları da var. Söz konusu bölgelerde toprağı bellemek, çapalamak daha kolaydır; bunun yanında doğal drenaj oluşmaktadır. Bu gibi toprakların donması daha güç olmaktadır, ayrıca da kumlu topraklarda çalı, ağaç biçimindeki bitkiler kök sistemlerini daha kolay meydana getirerek toprağın besleyici alt tabakalarına rahatça ulaşırlar.

     Kumlu arazilerde en önemli bilinmesi gereken, evin denize olan uzaklığıdır. Eğer eviniz özellikle de ülkemizin kuzey bölgelerindeyse, kıyıya 500 metreden az ise tuzun ve denizden gelen ani soğuk havanın etkisiyle dal uçlarında beslenme bozuklukları yani bir tür gangren oluşabilir, eğer 100 metrenin altındaysa resmen yanıklar görebiliriz. Böyle bir eviniz varsa yapacak ilk iş soğuk hava ve tuzun bahçenize çarparken oluşturacağı ilk darbeyi etkili bir çit oluşumuyla engellemektir. Beraberinde, bahçe toprağı, kompost, yanmış gübre ile bolca kumlu toprağı desteklemek ve sabah erken saatlerde yapılacak düzenli sulamadır.

     Pekiyi çit bitkisi olarak ne kullanalım? Kıbrıs’da görülen “Dodonea viscosa (ne yazık ki Türkçe adını bilmediğim gibi bilene de rastlamadım), iğde çeşitleri(Eleagnus çeşitleri), Japon taflanı(Euonymus japonica), katırtırnağı(Spartium junceum), ılgın çeşitleri(Tamarix sp.. Ben ılgının 3 çeşidini gördüm, ama daha fazla olduğunu biliyorum hepsi de aynı zamanda çiçek açmıyor aklınızda bulunsun, ben Temmuz-Eylül ayları arasında açan Tamarix roasissima cinsini yazlıkçılara öneriririm.), hayıt(Vitex agnus-castus, hayıt çok dayanıklı bir bir bitki  ancak karışık çitler için düşünürüm nedeni de, görüntü olarak güzel olsa da çok yoğun bir çit oluşturmakta zorlanabilirsiniz, bir de bitkinin östrojen benzeri etkileri var) ve unutmadan İrlanda’da çok kullanılan, memleketimizde hiç bilinmeyen Olearia traversii ile harika çitler yapılabilir..

     Çitimizi ektik, bahçemizi nasıl bezeyelim derseniz. Palmiye sizin için vazgeçilmezse Kanarya Adası hurması (Phoenix canariensis), veya benim en sevdiğim Phoenix teophrostii(Datça palmiyesi) hatta Gölköy kültivarını önerebiliriz. Yok, tüyümsü yaprak istemem, yelpaze yapraklı olsun derseniz Çin palmiyesinin Trachicarpus fortunei cinsini öneririm. Bu vesileyle palmiyelerin ağaç olmadığını, monokotiledon yani tek çenekli bitkilerden olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

     Ağaç isterim diye tutturuyorsanız çam(bilhassa sahil çamı, Pinus pinaster ama neden fıstık çamı, Pinus pinea ya da Halep çamı, Pinus halepensis olmasın ki?), akasya(acacia), ökaliptus(Eucalyptus), gülibrişim(Albizia julibrissin bana kalırsa kızıl yapraklısını tercih ederim), mimoza(Mimosa cinsleri akasyalarla akrabadırlar), dişbudak(Fraxinus); yer örtücülerden cadıparmağı veya cadıtırnağı(Carbobrotus), acemhalısı(Lampranthus roseus veya Mesembryanthemum roseus), çok dayanıklı olan Azorella trifurcata veya macqariensis (Azorella’yı Londra’da Kew Garden’da gördüm yosun görünümü veren bir Güney Amerika yer örtücüsü, üzerinde top falan oynanacak kadar dayanıklı değildir ayrıca suyu sever.) aman çim kesinlikle olsun derseniz geçen yazılarda bahsettiğim Madagaskar çimini(Mascareignes çimi) öneririm.

     Çiçeksiz yaşayamam mı dediniz? O zaman. Bodrum papatyası (Osteospermum), ortanca(Hortensia cinsleri), laden(Cistus), kadın yüksüğü(Berberis), binbir delik otu veya koyunkıran veya sarı kantaron(Hypericum cinsleri), dağmuşmulası(Cotonaester), kamelya(Camelia), ormangülü(Rhododendron), sevgi çiçeği(Agapanthus), çalba(Phlomis cinsleri bilhassa Phlomis fructicosa, hem bizim endemik bitkimiz hem dekoratif, hem de dayanıklı), sütleğenler (Euphorbia’lar ama dona dikkat), koyungözü(Gazania), biberiye(Rosmarinus officinalis), ölmez otu(Helichrysum italicum), süpürge otu(erica), sığır kuyruğu(Verbascum thapsus).
     Yok kardeşim ben bostan yapacağım işime karışma mı dediniz? Tamam, havuçu neredeyse kumda bile yetiştirebilirsiniz, ama güzel bahçe toprağı da eklerseniz turp, fasulye, çilek bir de yetiştirmesi zor olan zaten kumlu toprağa ihtiyaç duyan kuşkonmazı yetiştirmemeniz için bir neden kalmaz. Son olarak, unuttuğum üç-beş bitki adı kaldıysa kusuruma bakmasınlar.

     Yukarıda bazı bitkilerin Latince ilk isimlerini yazmakla yetindim, bunu genellikle o cins bitkilerin bu durumdan hoşlandığını belirtmek için yazdım, yoksa arada kural dışı bireyler oluyor. Aman ne olur, bitkileri yine de satın alırken dikkat edin, satıcıya ısrarla sorun. Örneğin ökaliptüsler genellikle suyu güneşi seven ağaçlar olmasına rağmen, tek tük sudan fazla hoşlanmayan cinsleri de var aklınızda bulunsun.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  İşsizlik oranı %11,6 seviyesinde gerçekleşti

  2018 yılı bütçe açığı 72,6 milyar TL

  Geleceğin teknoloji yıldızları Deneyap ile yetişecek

  Orion Fuarcılık 14. Agroexpo’ya hazır

  Bornova’nın engel tanımayan şampiyon dansçısı

  Sayılkan: İlaç fiyat kararnamesi değişmeli

  Toplam ciro endeksi %15,4 arttı

  Otomotiv sektörüne yeni bir soluk getirecek

  “Gıda satılan yerde beyaz eşya satılmamalı”

  Arçelik’ten Çeyiz Kampanyası

  Profilo enerji tasarruflu ürünler Ege Bölgesi’nde tercih ediliyor

  30 ilde 9 bin kadına ulaşıldı

  26. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin Afişi İzmir’den

  TÜRKTOB, Fidanda Türkiye markası

  “Sektör devasa enstitüye dönüştü”

  “Kadınlar tarihte yer almak için mücadele veriyor”

  İşler: Diğer sektörlere teşvik var turizme neden yok?

  “Yapılandırma takipteki kredileri de kapsamalı”

  TÜRGÖK, Avrupa’nın başkentinde tanıtıldı

  Bitmemiş konutların tercih oranı artıyor

  Vodafone, dijitalleşme yolculuklarında KOBİ’lere destek olmayı sürdürüyor

  Türk kırtasiye sektörü dünya pazarına avantajlı fiyat sunuyor

  Başkent’te su faturalarına yüzde 30 indirim

  Egeli miniklerden enerji tasarrufu sergisi

  Atık yönetimi sektörü ivme kazanıyor

  Japon ilaç devi Takeda, Shire’ın alım sürecini tamamladı

  Blokzincir enerjiyi şeffaflaştırıyor

  Küresel iflas oranının yükseleceği 2019’da Avrupa ve Çin alarm veriyor

  Addio(*) İzmir!

  Karşıyaka’da milyonluk arazi resmen ‘park’ oldu

  Enflasyona ezilmemek için ‘imza’ hareketi

  Yarıyıl tatilinde siber tehlikelere dikkat

  Siber saldırı tehdidi şirketleri telaşlandırdı

  İnsan eli hassasiyetinde hızlı robotlarla küresel rekabet gücü artıyor

  YLG TV’ler, yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunuyor

  Enerji tasarrufunda veri merkezlerinin rolü artıyor

  Bornovalılar can dostlarına duyarsız kalmadı

  Buz üzerinde “sıcacık” bir jest

  Başkan Amca’dan çocuklara karne hediyesi

  İhale Özetleri

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Borsalarda Alım-Satım

  Döviz / Altın

  15 Ocak 2019 Tarihli ve 30656 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  KOBİ’ler büyüklerle işbirliği yapacak

  "Sanayi verileri de, sanayici de zor günler geçiriyor"

  "24 milyon hektar tarım alanının 2 milyon hektarı atıl"

  BASIM ve GRAFİK TASARIM HİZMETİ ALIMI

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
  Ticaret 10.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni