• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
25/09/2018 16:18
Zor bahçeler. Deniz Kıyısında Bahçelere Ne ve Nasıl Ekelim?

Oğuzhan Daver
daveroguz@gmail.com

     Aydın’ın, Muğla’nın kıyı şeridinde gezerken, güzel evlerin yanında bazen güzel bahçelere de rastlıyorum. Bunların hepsi, doğaya bazen çok da saygılı olmasa da, bir araştırma, bir güzeli bulma çabasını bize gösteriyor. Doğal olarak buraları kumlu araziye sahip olduklarından, ayrıca denizden gelen tuzlu su ve tuzlu rüzgarlarla karşılaştığından her bitki kolay kolay yetişmiyor.

     Kumlu arazide ekimin zor tarafları olduğu gibi kolay  tarafları da var. Söz konusu bölgelerde toprağı bellemek, çapalamak daha kolaydır; bunun yanında doğal drenaj oluşmaktadır. Bu gibi toprakların donması daha güç olmaktadır, ayrıca da kumlu topraklarda çalı, ağaç biçimindeki bitkiler kök sistemlerini daha kolay meydana getirerek toprağın besleyici alt tabakalarına rahatça ulaşırlar.

     Kumlu arazilerde en önemli bilinmesi gereken, evin denize olan uzaklığıdır. Eğer eviniz özellikle de ülkemizin kuzey bölgelerindeyse, kıyıya 500 metreden az ise tuzun ve denizden gelen ani soğuk havanın etkisiyle dal uçlarında beslenme bozuklukları yani bir tür gangren oluşabilir, eğer 100 metrenin altındaysa resmen yanıklar görebiliriz. Böyle bir eviniz varsa yapacak ilk iş soğuk hava ve tuzun bahçenize çarparken oluşturacağı ilk darbeyi etkili bir çit oluşumuyla engellemektir. Beraberinde, bahçe toprağı, kompost, yanmış gübre ile bolca kumlu toprağı desteklemek ve sabah erken saatlerde yapılacak düzenli sulamadır.

     Pekiyi çit bitkisi olarak ne kullanalım? Kıbrıs’da görülen “Dodonea viscosa (ne yazık ki Türkçe adını bilmediğim gibi bilene de rastlamadım), iğde çeşitleri(Eleagnus çeşitleri), Japon taflanı(Euonymus japonica), katırtırnağı(Spartium junceum), ılgın çeşitleri(Tamarix sp.. Ben ılgının 3 çeşidini gördüm, ama daha fazla olduğunu biliyorum hepsi de aynı zamanda çiçek açmıyor aklınızda bulunsun, ben Temmuz-Eylül ayları arasında açan Tamarix roasissima cinsini yazlıkçılara öneriririm.), hayıt(Vitex agnus-castus, hayıt çok dayanıklı bir bir bitki  ancak karışık çitler için düşünürüm nedeni de, görüntü olarak güzel olsa da çok yoğun bir çit oluşturmakta zorlanabilirsiniz, bir de bitkinin östrojen benzeri etkileri var) ve unutmadan İrlanda’da çok kullanılan, memleketimizde hiç bilinmeyen Olearia traversii ile harika çitler yapılabilir..

     Çitimizi ektik, bahçemizi nasıl bezeyelim derseniz. Palmiye sizin için vazgeçilmezse Kanarya Adası hurması (Phoenix canariensis), veya benim en sevdiğim Phoenix teophrostii(Datça palmiyesi) hatta Gölköy kültivarını önerebiliriz. Yok, tüyümsü yaprak istemem, yelpaze yapraklı olsun derseniz Çin palmiyesinin Trachicarpus fortunei cinsini öneririm. Bu vesileyle palmiyelerin ağaç olmadığını, monokotiledon yani tek çenekli bitkilerden olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

     Ağaç isterim diye tutturuyorsanız çam(bilhassa sahil çamı, Pinus pinaster ama neden fıstık çamı, Pinus pinea ya da Halep çamı, Pinus halepensis olmasın ki?), akasya(acacia), ökaliptus(Eucalyptus), gülibrişim(Albizia julibrissin bana kalırsa kızıl yapraklısını tercih ederim), mimoza(Mimosa cinsleri akasyalarla akrabadırlar), dişbudak(Fraxinus); yer örtücülerden cadıparmağı veya cadıtırnağı(Carbobrotus), acemhalısı(Lampranthus roseus veya Mesembryanthemum roseus), çok dayanıklı olan Azorella trifurcata veya macqariensis (Azorella’yı Londra’da Kew Garden’da gördüm yosun görünümü veren bir Güney Amerika yer örtücüsü, üzerinde top falan oynanacak kadar dayanıklı değildir ayrıca suyu sever.) aman çim kesinlikle olsun derseniz geçen yazılarda bahsettiğim Madagaskar çimini(Mascareignes çimi) öneririm.

     Çiçeksiz yaşayamam mı dediniz? O zaman. Bodrum papatyası (Osteospermum), ortanca(Hortensia cinsleri), laden(Cistus), kadın yüksüğü(Berberis), binbir delik otu veya koyunkıran veya sarı kantaron(Hypericum cinsleri), dağmuşmulası(Cotonaester), kamelya(Camelia), ormangülü(Rhododendron), sevgi çiçeği(Agapanthus), çalba(Phlomis cinsleri bilhassa Phlomis fructicosa, hem bizim endemik bitkimiz hem dekoratif, hem de dayanıklı), sütleğenler (Euphorbia’lar ama dona dikkat), koyungözü(Gazania), biberiye(Rosmarinus officinalis), ölmez otu(Helichrysum italicum), süpürge otu(erica), sığır kuyruğu(Verbascum thapsus).
     Yok kardeşim ben bostan yapacağım işime karışma mı dediniz? Tamam, havuçu neredeyse kumda bile yetiştirebilirsiniz, ama güzel bahçe toprağı da eklerseniz turp, fasulye, çilek bir de yetiştirmesi zor olan zaten kumlu toprağa ihtiyaç duyan kuşkonmazı yetiştirmemeniz için bir neden kalmaz. Son olarak, unuttuğum üç-beş bitki adı kaldıysa kusuruma bakmasınlar.

     Yukarıda bazı bitkilerin Latince ilk isimlerini yazmakla yetindim, bunu genellikle o cins bitkilerin bu durumdan hoşlandığını belirtmek için yazdım, yoksa arada kural dışı bireyler oluyor. Aman ne olur, bitkileri yine de satın alırken dikkat edin, satıcıya ısrarla sorun. Örneğin ökaliptüsler genellikle suyu güneşi seven ağaçlar olmasına rağmen, tek tük sudan fazla hoşlanmayan cinsleri de var aklınızda bulunsun.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Reel sektöre bütçeden 32,8 milyar TL destek

  Güven azalsa da gayrimenkul sektörü hala en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri

  Bakanlıktan ‘Julia AK’ açıklaması

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 00.00.2018 - 00:00

  Almanların tercihi Türk ayakkabısı

  Yorgancılar’dan enerji indirimi talebi

  Ayakkabıcılar iç pazara mal vermeye korkuyor

  Star Rafinerisi yatırımı yatırımcıların gözünü Aliağa’ya çevirdi

  Atlasglobal uçuş ekibinin kıyafetleri üniversiteli tasarımcılardan

  Egeli turizmciler WTM’de İzmir’i tanıtacak

  ATO’dan genç girişimcilere destek

  Ahi’ye bir tebrik de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan

  ‘ICCI’ 2019, 25.Kez Enerji sektörünün nabzını tutacak

  Tasarımın yıldızları buluştu

  Biva’nın kulesi, genç mühendis adaylarını ağırladı

  3D yazıcılarla protez ihtiyacı gideriliyor

  Ürdün’den Otokar’a 35 adetlik yeni otobüs siparişi

  Bizim Toptan’ın müşteri sayısı yılın ilk 9 ayında yüzde 33 artışla 1 milyonu aştı

  Finans şirketleri siber saldırı hedefi

  Hastanelerin dijital dönüşümündeki HIMSS standartları İstanbul’da masaya yatırılacak

  LG, mutfakta geçirilecek zamanı kolay ve keyifli bir hale getiriyor

  Çarpıcı tasarımı ve 4 kamerasıyla stil sahibi: HUAWEI Mate 20 lite

  Tüketici güven endeksi Ekim’de 57,3 oldu

  İnşaat maliyet endeksi aylık %6,10 arttı

  Tohum Nerede Platformu kuruldu

  JETCO Ankara’da toplanacak

  Geleceğin para birimi, yatırım fırsatları ve meslekleri tartışılacak

  Sarp Intermodal Avrupa’da büyümeye devam ediyor

  Yapı Kredi’ye Visa Europe’dan dört dörtlük ödül

  Hem güvenlik hem de emlak sektörünün kazanacağı iş birliği

  Günde 2 saat 48 dakikamız sosyal medyada geçiyor

  “Başkanımız değil babamızdın”

  Aliya İzzetbegoviç Bornova’da anıldı

  “1 Festival” coşkusu başladı

  Öğrenciler Toprak ve Tohumla Buluştu

  “Köyümüzde Konser Var”

  Buca’da engelsiz ulaşım

  Ata’nın anısına, çeyrek asırlık koşu

  Azerbaycan Diasporası Bakanlığı’ndan Karabağlar Belediyesi’ne anlamlı davet

  Mutfak Konak’ın tadı damaklarda kaldı

  Bayraklı Belediyesi’nde ‘Ayaklı Kütüphane’

  Pınarbaşı’nda Sonbahar Şenliği coşkusu

  T.C. URLA BELEDİYE BAŞKANLIĞI MÜLKİYETİ/TASARRUFU URLA BELEDİYESİNE AİT TAŞINMAZLARIN KİRAYA VERİLMESİ İLE İLGİLİ İHALE İLANI

  İhale Özetleri

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Borsalarda Alım-Satım

  Döviz / Altın

  23 Ekim 2018 Tarihli ve 30574 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2018
  Ticaret 23.10.2018
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni