• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
06/01/2020 14:19
Yanmış Odun Küllerini Bahçede Kullanın

daveroguz@gmail.com

     Kış geldi. Ocakta, sobada yaktığımız odunların küllerini bahçede kullanabiliriz. Doğal olarak  yapay maddeleri sevmediğimiz için, yaktığımız tahta boyasız, tutkalsız, böcek kıran maddelere bulanmamış olmalı. Bundan dolayı, kömür sobalarının küllerini, hatta kimyasal maddelerle yakılmış ızgara ateşinden kalan külleri de kullanmanın sağlıksız olduğunu belirteyim. Kömür sobalarından elde edeceğimiz küllerde, ağır metaller ve kükürt olduğunu ekleyeyim. Odun küllerinin tertemiz olsalar bile toprağa çok fazla dökmenin de zararlı etkileri var. Örneğin kireçli topraklarda problemleri daha da arttırırlar.

     Odun küllerinde %20-50 arasında kalsiyum, %3-9 arasında potasyum, %1-4 magnezyum bulunur, bundan dolayı pH’sı alkaliye kayar. Kül, topraktaki asiditenin fazlalaşmasını önler, dolayısıyla mikroorganizmaların ve toprak solucanlarının hayat döngülerini kolaylaştırır. Külde bitkiler için çok yararlı silis, fosfor ve demirin de olduğunu unutmayın.

     Bostanda bitkilerin çiçeklenmesini kolaylaştırır. Domates (domat), dolmalık biber, patlıcan, salatalık, fasulye, bezelye gibi meyve-sebzelerin ve lahana, brokoli, enginar gibi çiçek-sebzelerin gelişmesini kolaylaştırır. Diğer turp, havuç gibi kök-sebzelerin de kısmen ihtiyaçlarını karşılar. Biliyorsunuz defalarca yazmıştım. Kül aynı zamanda salyangoz ve sümüklü böcekleri de bitkilerden uzak tutar. Ayrıca, havuç gibi sebzeleri tahta kutularda kışın saklamak için kullanabilirsiniz; bunun için havuçlar arasında en az 5 cm. kalınlıkta kül bırakmalısınız.

     Külleri çiçekli bölgelerde de kullanabiliriz. Özellikle güllerin çiçeklenmesini kolaylaştırdığı için özellikle öneriyorum. Çimenli bölgelerde kullanılmasının çimen kalitesini arttırdığı söylense de konuyla ilgili pek bir bilgim yok. Bana göre biyolojik bahçede, permakültürde çimenin yeri olmadığını düşünüyorum ya neyse. Külde azot olmadığı için bitkilerin büyümesini kolaylaştırmaz, hızlandırmaz. Fakat yosun oluşmasını toprak pH’sını düzelterek önler. Kül her bitkiye iyi gelmez. Orman gülü (Rhododendron), açelya (Azalea), kameliya (Camellia), akçaağaç (Acer ssp.) gibi asit seven bitkiler külün varlığından, alkali özelliğinden dolayı pek hazzetmezler. Eğer kullanacağınız önemli miktarda külünüz varsa bahçenize serpmeden toprağınıza bakmanızı ve pH  7,5 üzerindeyse kullanmamanızı tavsiye ederim. Tüm anlattıklarıma karşılık bambular külü çok severler.

     Meyve ağaçları için, parazitleri havasız bırakmak amacıyla bir hamur oluşturarak hafifçe fırçalanmış ağaç gövdelerine ilk ana dallarına kadar bir mala ya da metal aracılığıyla sürülebilir böylece, ağaç gövdelerinde gizlenen parazitleri yok edebilirsiniz. Hamur dediğimi anlamışsınızdır. Az suyu küle dökerek hamur kıvamına gelen kadar karıştırın. Ayrıca ilkbaharda da her ağacın köküne bir avuç kül dökebilirsiniz.

     Külü bitkilerde kullanmak için tamamen soğumasını bekleyiniz. İşin meraklılarına külü kullanmadan elemelerini tavsiye ederim. Bana sorarsanız elemeseniz de oluyor. Ne zaman kullanalım derseniz? Kış sonu, bahar başı en iyi zaman(Mart, Nisan aylarında). Külün içindeki potasyum yağmurla hemen suyun içinde eriyor. Her hal-ü karda senede metre kare başına 100 gr.’dan fazla kül dökmeyin. Diğer bir deyişle metre kare başına 2 avuç tepeleme kül demektir. Nasıl kullanalım mı diyorsunuz? Bir kere blok halinde toprağın üstüne atmayın. Hele de hafifçe ıslanınca kabuk oluşturarak toprağın havasız kalmasına neden oluyor. Bundan dolayı size hep ballandıra ballandıra anlattığım toprak örtülerinin üzerine serpiştirmek en iyisi.

     İnternette okuduğum 28 Mart 2012 tarihli bir Washington Post yazısı var:”The benefits of wood ash in the garden” Türkçesiyle odun külünün bahçedeki faydası. Burada yazılanlara bakarsanız külü (genel kanı 7,5’un üstünde kullanılmaması şeklindedir) pH 7’nin üzerindeyse kullanmayın. Ayrıca patateslere de kullanmayın yoksa, Streptomyces scabies’lerin neden olduğu adi patates uyuzu hastalığına neden oluyor. Bir sonuncu eklemede ise domateslere kullanmak üzere kül şerbeti öneriyor.

     Yapımı da şöyle 50 galon suyla dolu bir varile (ki bu da 189,27 litre yapıyor) bir çuvalın içine 5 pound (lbs) yani 2,267 kg kül doldurarak ağzını sıkıca kapatın ve bu suya tamamen daldırarak 4 gün bekletin, 4 gün sonra çuvalı sudan çıkartın ve kalan şerbeti haftada bir, 1 çay fincanı domatesler çiçek açana kadar diplerine dökün. Tabii siz bunu 10’a bölerek18,9 litre suda 220 gr kül koyarak yapabilirsiniz. Aynı yazıda bir de genel kültür bilgisi verilmiş. Potasyumun simgesi olan K, Latince “kalium”dan geliyormuş.  Kalium da Arapça “al qali” (al kali) den geliyormuş. Bakın nereden nereye. Amin Maalouf’un “Arapların Gözünden Haçlı  Seferleri” adlı kitabı aklıma geliverdi. Okumadıysanız, şiddetle öneririm.

     Şimdi gelelim, konuyla ilgili en büyük söz sahibi İngiliz Kraliyet Bahçe Topluluğu’nun (RHS) sitesinde yazılanlara. RHS metrekareye, elimizdeki bilgilerdekinden daha az, 50-70 gr arasında kül serpilmesini öneriyor. Serpildiği zaman birinci ilkbaharda, patates ekilmemesini, buna karşılık, lahana kök uru hastalığının (lahana, brokoli, Brüksel lahanası, turp, şalgam gibi Brassicaceae ailesinin fertlerinde görülen hastalık) amili Plasmodiophora brassica enfeksiyonlarında öneriyor. Külü, alkali ve yakıcı olduğu için serperken gözünüzü, cildinizi korumanızın gereği belirtiliyor. Hele hele solumanızın tehlikesine değiniliyor.

     Külü komposta karıştıracaksanız bolca karıştırmanız, genel kural olarak da külün varlığı anlaşılmayana kadar karıştırmanız gerekiyor. (Ayrıca kül saklanacaksa, kesinlikle yağmur altında ya da ıslanacak şekilde depo edilmemelidir. Genç dalların yanmasıyla oluşan küllerde potasyum miktarı daha fazla olduğunu ve en iyi bostan toprağı pH’sının 6,5 olduğu, pH 7,5 üstündeyse kullanılmamasını belirtiyor.)  Toprağa serperken ise toprağın çapalanması, alt üst edilmesi öğütleniyor.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Savunma sanayi sektöre ivme kazandırıyor

  Bahçıvan: “Nitelikli ve sürdürülebilir büyüme için yüksek teknoloji kaçınılmaz”

  Jeoloji mühendislerinden çağrı: Fay hattında güçlendirmeyin, dönüştürün

  “İzmir turizminde yurtiçi pazar payı düştü”

  TİM, Türkiye logosu için düğmeye bastı

  PÜİS ve Solaray enerji’den dev işbirliği

  Bakan’ın “Yasak”dediği pestisitler ürünlerde çıktı

  Başkentgaz’dan dağıtıma 300 milyon TL yatırım

  Uğur Mumcu ölüm yıl dönümünde Narlıdere’de anılacak

  2020 değişimin yılı olacak

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  En lezzetli atıştırmalık

  Fuar İzmir’de “defile” rüzgarı

  Genco Erkal’dan ‘Yaşamaya Dair’

  Karabağlar’daki kurslar meslek ve hobi kazandırıyor

  Gana Büyükelçisi İzmir Gelinlik ve Abiye fuarı’nda

  Bayraklı’da ‘Uğur Mumcu’ Adalet ve Demokrasi paneli

  İzmir İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekipleri Manisa’da

  EGİAD’dan Başkan İduğ’a ziyaret

  “İstilacı balıklar ekonomiye kazandırılmalı”

  Mobilya sektörü 2 milyarlık iş hacmi için İstanbul’da

  Küresel milyarderlerin serveti, dünya nüfusunun %60’ının sahip olduğu toplam varlıklardan daha fazla

  IF Wedding Fashion İzmir’e “Renkli” başlangıç

  “Her kitap yeni bir dünya, birlikte keşfedelim!”

  Türkiye genelinde tapu dairelerinde 2 milyon 338 bin 269 satış yapıldı

  Bremen Mızıkacıları farklı yorumuyla büyük beğeni topladı

  Universal Robots, sanayideki dönüşümü şekillendirecek 13 şirket arasında yer aldı

  Gayrimenkul yatırımlarında Türkiye’yi en çok tercih eden ülke Mısır

  Bayraklı’da çocuklara sömestir eğlencesi

  Şirketlerin siber güvenliklerini zayıflatan 10 boşluk

  “En avantajlı geri dönüşüm malzemesi plastiktir”

  Yeni NISSAN QASHQAI N-TEC, tasarım ve teknolojiyi bir arada sunuyor

  OSRAM’dan otomobilleri yaşam alanına dönüştüren teknolojiler

  İhale Özetleri

  Sebze Meyve Hal Fiyatları

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  23 Ocak 2020 Tarihli ve 31017 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Patateste üretim değil, ithalat planlaması

  ÇOK FONKSİYONLU YAZICILAR BASKI, BAKIM ve ONARIM HİZMET ALIMI YAPILACAKTIR

  T.C. KARŞIYAKA 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLAN

  “Standartlara uyum dijital ekonomiyi büyütecek”

  Petkim, Endüstri 4.0 teknolojilerini üretimde en iyi kullanan tesisler ligine seçildi

  Ticaret Bakanı Pekcan’dan Davos mesajı: Türkiye fırsatlar ülkesi

  Palandöken, “Defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli”

  Konak’ta yarıyıl tatili hem renkli hem eğlenceli

  Döviz / Altın

  İş dünyası, KOBİ’lerin rekabet gücü için Mardin’e çıkarma yaptı

  İzmir’in yeni arabalı feribotu suya indirildi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni