• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
20/04/2021 06:23
Nisan’da Yıldız Çiçeğini Ekelim. Budama Konusunda Eksik Kalanlar

daveroguz@gmail.com

     İlkbaharın başlarındayız. Yıldız çiçeğini (Dahlia) kış uykusundan çıkartıp, güzelliklerini bekleme zamanı geldi. Kıyı ve sıcak bölgelerde, toprakta kışı geçirenler olsa da, nem yumruların çürümesine neden oluyor. Ben size kıymetli yumrularınızı, sonbaharda karanlık, kuru ve serin bir yerde saklamanızı öğütlüyorum. En başta yumrulara güzelce bir bakın. Yumruların çürümüş, zedelenmiş kısımlarını keskin bir bahçe makası ile veya bıçakla keserek atın.

     Yumruları saksıya ekecekseniz çok geniş  saksıları tercih edin. Bütün yumru ya da soğanlar gibi, yıldız çiçeğinin de geçirgen olmayan topraktan ve su içinde kalmaktan hoşlanmadığını bilin. Saksıya ekerken kesinlikle saksının dibine  çakıl veya kiremit parçaları koyun. Saksıda da olsa, toprakta da olsa, 1/3 oranında kum 2/3 oranında gübreli toprak karışımı yumruların üzerine koyun. Doğal olarak yumruların üzerlerini örtmeden yumruları 10 cm kadar kalınlıkta bu karışımın üzerine, tomurcukları veya filizleri yukarı bakacak şekilde yerleştirin.

     Daha sonra karışımla yumrularınız örtün. Üzerlerine hafifçe bastırarak toprağı sıkılaştırınız. Don riski olan bölgelerde gündüz hava sıcaklığı 15 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında bu işlemleri erteleminiz, eğer saksıya ekim yaptınız ise camekana almanızı öğütlerim.  Bu mevsimde hava ne kadar sıcaksa, yıldız çiçeği (Dahlia), tesbih çiçeği (Canna), gelin çiçeği (Zantedeschia aethiopica) gibi bitkiler o kadar erken çiçek açarlar.

     Unutmadan söyleyeyim, her zaman ağustos ayında çelik almayı savunuyor gözüksem de, bu günlerde begonya, kolyos (Coleus), sarmaşık (Hedera), kına çiçeği (Impatient), telgraf çiçeği (Tradescantia) bitkilerinden çelik alarak suda köklendirebilirsiniz. Doğaya uyumlu bahçeler için önemli olduğunu düşündüğüm Latin çiçeğinin (Tropaeolum majus) ve diğer tek yıllık sarmaşıkların tohumlarının ekilme zamanı. Çan sarmaşığı (Cobaea scandens), Türkçesini bilemediğim İpomoea lobata, çalı fasulyesi (Phaseolus coccineus) tohumlarınızı raflardan çıkartın.

     Geçen haftalarda budamayla ilgili biraz yazdım ama, anladığım kadarıyla eksik olmuş. Dr. Kemal Hüseyinoğlu’ndan bir e-posta aldım. Kendisi sağolsun eksiklerimi sıralamış. Biraz utandım. Onun yazdıklarını temel alarak yazımı tamamlamak istiyorum. Önce usul  ile ilgili bir hatırlatma yapayım. Kış sona ererken iğne yapraklı ağaçlarda karın ya da kuvvetli rüzgarların etkisiyle kırıklar oluşur. Bazen meyve ağaçlarında meyvelerin ağırlığına dayanamayarak kırılan dallar de olabilir. Kırıklar çoğu zaman, dalın kabuğu kırılamadığı için sallanır durur.

     Bu durumda hemen harekete geçerek kırık yerindeki kesiyi düzgün hale getirmeliyiz. Kesiyi, daha önce defalarca yazdığım gibi dala verev olarak yapmayı da unutmayın. Aletleriniz kesinlikle keskin ya da bileylenmiş olmalıdır. Kestiğiniz alan çok büyükse kesi kenarlarını törpüleyerek ya da çepeçevre keserek burada hızlı bir iyileşme dokusu oluşmasını sağlayabiliriz. Bu doku, kesi bölgesinde çepeçevre bir şişlik oluşturarak bir süre sonra kesi bölgesini tamamen kapar. İster ağaç,ister ufak bir çalı budayın, asıl budamadan önce ölü dalları kesin.

     Böylece budamanın son halini zihninizde daha iyi canlandıracaksınız. Ne yapacağınızı tam da bilmiyorsanız dalları önce uçlardan kesmeye başlayın. Sonra yavaş yavaş daha kalın dalları kesin. Böylece hata yapma olasılığınız azalır. Budama aynı zamanda büyümeyi canlandırır. İlkbahar defne (Laurus nobilis), güller (Rosa spp), ateş dikeni (Pyracantha), yaz ılgını (Tamarix ramosissima), nar (Punica granatum) gibi bitkiler için Mart ayı budama zamanıdır. Söz konusu işlem için dalların yarısı ile 2/3’ünü kesip atabilirsiniz.

     Eğer meydana çıkmışlarsa tomurcukların hemen üstünden kesin. Söğüt ve renkli kabuklu kızılcıklar her sene 20 cm kadar toprağın üstünden kesebilirsiniz. Baharın ilerleyen günlerinde eskisinden daha gür çıkacağını söyleyebilirim. Zaten kesmezseniz 2-3 sene sonra kırmızı,Akçaağaçlar (Acer ssp.), dişbudak (Fraxinus ssp), ağaç hatmi (Hibiscus syriacus), adi alıç (Crataegus monogyna) gibi ağaç ve çalıları kökünün yakınlarında bir yığın yavrusunu görebilirsiniz. Bunların en üst tomurcuğunu kesmeniz durumunda daha dallı daha kalın hale getirebilirsiniz.

     Adı geçen bitkiler daha gür daha güzel şekilli olarak çıkacaklardır. Sigara ağacı (Catalpa bignonioides), Çin kavağı (Paulownia tomentosa) gibi ağaçları ilk sene 2. gözden sonraki ilkbaharlarda da o uzaklıktan keserseniz olduğundan büyük (ortalama iki misli) tropikal görünümlü yapraklar elde edersiniz. Meyve ağaçlarında, kadeh haline getireceğiniz ağaçları 70 cm.’den kesin. Benim 3-4 yazı önce yazmış olduğum U veya V şekline getirmek isterseniz 35 cm.’den budamanız daha yerinde olacaktır.

     Bu hafta da, sizinle kötü kestiğim ıhlamur dalı fotoğrafını ve bir hibrid sarı kırmızı lale fotoğrafını paylaşıyorum. Böyle kesilmiş bir dalda, yaralı bölgeye ufak mantarların gelip, oturup, çoğalması işten bile değil. Merak etmeyin daha sonra o dalı biraz daha alttan budadım.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  15 Mayıs 2021 Cumartesi

  Karayollarında Durum

  Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261

  T.C. İZMİR 2. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINDAN İLANEN TEBLİĞ

  14 Mayıs 2021 Cuma

  Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi

  Karabağlar’da sahada bayramlaşma

  13 Mayıs 2021 Perşembe

  Rakamlarda gerileme devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  İzmir engelsiz kent haline geliyor

  “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”

  Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak

  Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor

  Yerin 30 metre altında bayramlaşma

  Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO

  Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı

  “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”

  EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha

  2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu

  Başkan Tugay’dan Boğa Ferdinand’ın çiftliğine destek

  Başkan Batur, belediye çalışanları ile bayramlaştı

  Can dostlar Narlıdere Belediyesi’ne emanet

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kartuş toner ve drum satın alacak

  “Az zamanda çok şey başardık”

  Efes Selçuk’ta yeşil atıklar doğal gübreye dönüşüyor

  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

  Anneler Günü harcamaları yaklaşık 3 kat arttı

  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

  Menderes’te Bayram temizliği

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bornova’da veresiye defterleri siliniyor

  Başkan Sandal’dan çocuklara bayram sürprizi

  Besni Belediyesi yarı olimpik yüzme havuzu tamamlama yapım işi yaptıracak

  İş yerinde huzur maaştan daha önemli

  Buca’nın istihdam platformu: Buca Kariyer

  Bayraklı’da camiler bayrama hazır

  Uzaktan çalışma siber suça yaradı

  Hedef olmamak için dijital ayak izlerinizi silin

  Mobil uygulamaların kullanımı kolay riski çok

  CEO’lar büyüme için veri ve teknoloji yatırımlarına odaklandı

  “Dijitalleşme ve yetkin istihdam üretim maliyetlerini düşürüyor”

  Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü gıda ürünleri satın alacak

  İhale Özetleri

  12 Mayıs 2021 Tarihli ve 31482 Sayılı Resmi Gazete

  Günlük vak’a sayısı arttı ama aktif vak’a sayısı azalmaya devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni