• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
25/05/2021 06:56
Geçmiş Şeker Bayramınızı ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum

daveroguz@gmail.com

     Ticaret Gazetesi’nin, Fransa’dan takipçilerinden Mehmet T.(59) doğum kontrol haplarının bitkiler için kullanılıp kullanılamayacağını sormuş. (Adının böyle yazılmasını kendileri istemişler.) Üstelik de yazıyı şöyle bitirmiş;
     ‘Bisiklet yarışları mevsimi açıldı. İtalya’daki “Giro”, Fransa’da ise “Tour de France” sporseverler tarafından merakla izlenecek. Bisiklet yarışı denilince akla hemen doping geliyor. Dopingin konumuzla ilgisi nedir diye soracak olursanız, var. İşte bisiklet yarışı deyince aklıma gelen doping sorusu, beni bitkilerde doping konusunu ele almaya yöneltti’

     Arkasından da can alıcı soruyu sormuş;
     ‘Doğum kontrol hapları, bitkilerde gübre olarak kullanılabilir mi?’
     Şimdi Tam olarak bilimsel bir cevap veremeyeceğim. Annem zamanında sardunyalara bolca koyduğunu ve çiçeklerini coşturduğunu fakat, bitkilerin yaşam sürelerini kısalttığını söylemişti. Kesinlikle “steran” halkası içeren maddelerin, bitkilere olan etkisiyle ilgili birileri bir şeyler yazmıştır. Benim gördüğüm östrojenin büyümeyi hızlandırdığı; fakat Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bir kayıt, daha çok çoğaltmayı, çelik almayı kolaylaştırdığını yazıyor. Ölçüsü ise, başka bir yazıda 1 galona (3,78 litre)1 draje eritilerek verilmesini kayda düşmüşler. Biliyorsunuz, içindeki hormon miktarları birbirinden farklı çeşitli doğum kontrol hapı mevcut. Dolayısıyla size ölçü konusunda berrak bir bilgi veremeyeceğim. Kısacası ben hormonların toprağa atılmasını ve çevreyi kirletmesini içime yediremiyorum. Uzak doğuda, erkek yayın balıklarının sperm sorunlarından bahsetmiştim. Üretilen plastikler gibi, toprağa attığımız maddeler eninde sonunda bir şekilde suları boyluyorlar. (?) Yerimiz dar olduğu için uzun uzun plastik ve ilaç atıklarının zararlarını yazmak istemiyorum.

     Baharın en güzel günlerini yaşıyoruz. Balkonlarda, pencere önlerinde saksılara çiçekliklere olanak verdikçe bol renkli, boyutlarıyla uyumlu, elden geldiğince uzun süre renkli kalacak bitkiler ekmenizi tavsiye ederim. Gür, çok fazla büyümeyecek bitkilerle beraber; sarkan biberiye (Rosmarinus officinalis ‘Prostratus’), acem halısı (Drosanthemum floribundum), buz çiçeği(Mesembryanthemum cordifolium) akılda tutulmalıdır. Şekil olarak uyumlu hale getireceğiniz çiçekliklerinizi renklerle çekici hale de getirebilirsiniz.

     Sadece çiçeklerle bezemenin yanında renkli yapraklı bitkileri de ekmeyi aklınızın bir köşesinde bulundurun Alacalı bulacalı kolyos (Coleus ssp.), maviş ya da çan çiçeklerini (Campanula), yine mavi açan bir yavşan otu (Veronica ssp.), ya da sarı yapraklı bir Heuchera, kıvılcım gibi diğer bitkilerin arasından  fırlayarak gözünüzü alabilir.
    Bu arada mavişi aklıma getiren Serpil Üçok kardeşime teşekkür ediyorum. Anadolu zaten çan çiçeklerinin yurdudur. Kaç çeşidi vardır bilemiyorum ama çan çiçeklerinin mavisi insanın gönlünü ferahlatıyor. Koyu renkli yapraklı, kırmızı çiçekli begonyalar da aynı etkiyi gayet de güzel yapabilir.

     Bunların yanında balkonunuzda hatta, evinizin önünde büyük saksılara bir fırça çalısı (Callistemon ssp.), darı ailesinden bir birey, gül (Rosa ssp.) hatta bir kaktüs (Opuntia ssp.) veya sukulent (Agave americana) ekilebilir. ‘Agave americana’, agavların arasında soğuğa ve neme en dayanıklısıdır, yoksa Agave ailesi inanılmaz geniş bir seçenek yelpazesi oluşturan bitkilerdir. Ayrıca bazı kaynana dili bitkilerinin dikensiz çeşitleri olduğu gibi, bazılarının dikenli incir verdiğini biliyorsunuz (Opuntia ficus-indica). Darı ailesinin bireylerinden bazılarını balkonunuzda saksılarınıza ekmek isterseniz, sayılarını çok abartmayın. Geniş bir terasta rüzgarla beraber tüy gibi uçuşan, sallanan, serinlik duygusu veren püsküller için bir, iki tanesi yeterli oluyor.

     Bu kadar yazdım ama, ufak tefek sırlarımı da ifşa edeyim. Dışarıda kalacak bitkileri elden geldiğince erken, Mart, Nisan aylarında ekin. Böylece kışa kadar kök ağını oluşturarak soğuğa daha dayanıklı hale geleceklerdir. Düzenli olarak bitkilerinizi sulayın. Gübrelemeyi ilkbaharda yapın. Eskiden saksılara diktiğiniz bitkilerin, topraklarının en üstteki 2-3 cm. lik katmanını tırmıkla kazıyarak eski toprağı atıp yeni gübreli toprakla değiştirebilirsiniz.

     Yukarıda bahsettiğim gibi şekillerini koruyabilmek için, bitkilerinizi budamakta cimrilik yapmayın. Her 3  ya da 4 senede bir, bitkilerinizi çıkartıp, ayırın ve bitkilerinizİ küçültün. Saksıda ne kadar çok toprak varsa, bitkiler soğuğa daha çok dayanırlar. Çok büyük bitkilerin altına tekerlekli kaplar konabilir. Don olan bölgelerde suyun kaplardan, saksılardan akmasını kolaylaştırmak için altlarına tuğla, taş, gibi cisimle yerleştirmeyi ihmal etmeyin. Ne de olsa kökler buza, dona fazla dayanamayabilirler. Ayrıca saksıların içinde kalacak suların buzlaşmasıyla bu kapların çatlayacağını unutmayın.  

     Çiçekliklere, saksılara, tanklara sadece ufak çalı şeklindeki bitkileri ekebileceğinizi zannetmeyin. Elimizde yumrulu (süsen), soğanlı bitkiler(lale, nergis, Arap sümbülü); petunya, aynısefa (Calendula officinalis), sardunya(?) gibi yıllık bitkilerden tutun, iki yıllık bitkilerden şebboya (Erysimum ssp.) kadar uzatabileceğimiz bir bitki listesi var.

     Bu hafta da sizinle paylaştığım fotoğrafları arkadaşlarım çekti. Op. Dr. Ender Berke 6’lı fotoğrafları bizim için çekti, sağ olsun. Ege Tıp Fakültesinden Onkolog Prof. Dr. Fadime Akman ise mavi süsenleri, Serpil Üçok kardeşim çan çiçeği ya da mavişi yolladılar. Ben de kırmızı açelya ile kedi otunun (Valeriana officinalis) fotoğrafını çektim. Hülya Üçok kardeşim de dilbilgisi ve yazım yanlışlarımı düzeltti. Sağ olsunlar.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Çeyiz alışverişi ham maddeye takıldı

  OSB’deki ilk atık su arıtma tesisi İzmir’de

  Salgında ‘Mavi Yolculuk’la denizde ev similasyonu

  E-skuter, artık PTT dağıtım hizmetlerinde kullanılacak

  ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2021

  AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi

  Tüpraş’ta, emniyetli çalışma için robotlar iş başında

  Foça’ya İZDENİZ ile yaz seferleri başladı

  Kültürpark planı koruma kurulu’nda

  “İş dünyası için gereken tedbirleri gereken zaman diliminde alacağız”

  “Atık su arıtma tesislerimizin sayısını, 3 yıl içinde 68’den 93’e çıkarıyoruz”

  Başkan Sandal’dan vatandaşlara müjde!

  Kiraz’daki üreticilere 333 ton kuzu büyütme yemi hibe edildi

  Sanayicinin rotası; Yeşil Sanayi

  Engelleri aşa aşa geliyor; Hedef 5’inci şampiyonluk

  Sutec, tekstil sektörüne dijital baskıda yüksek hız ve verimlilik getiriyor

  BEYMEN’den Bodrum’a yeni bir mağaza: BEYMEN Resort Mandarin Oriental

  TCDD Genel Müdürlüğü giyim eşyası satın alacak

  İş Bankası’ndan çevreye bir destek daha

  Karşıyaka’ya iş dünyasından tam destek

  Küçük üreticinin zeytinyağı markalaşacak

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  BESİAD Başkanı İpek: Alışverişimizi esnafımızdan yapalım

  Şifre saldırılarından korunmak için 5 önemli adım

  Başkan Batur projeleri meclis üyelerine tanıtıldı

  Hacettepe Üniversitesi kit ve kit karşılığı cihaz satın alacak

  Sesli kimlik avı dolandırıcılarına dikkat!

  Uzundere Meydan Projesi başladı

  Yeni nesil teknolojilerle filo yönetimi 2.0

  Karşıyaka’da Türkiye’ye örnek iş birliği

  Nar Çiçekleri’nde mezuniyet çoşkusu

  Buca Belediyesi’nin 8 merkezinde 32 farklı kurs

  Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak

  İhale Özetleri

  19 Haziran 2021 Tarihli ve 31516 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Ev işçilerinin %90’ı sosyal güvencesiz

  Kurulan şirket sayısı Mayıs’ta yüzde 47,7 azaldı

  Kısa vadeli dış borç stoku 144,7 milyar dolar

  Çiğ süt satış fiyatı litre başına 3,20 TL

  “Fındıkta çocuk işgücü ve karbon ayak izi sorunu yaşanıyor”

  Vak’alar azalıyor ana aktif vak’a sayısı artmaya devam ediyor

  Kojenerasyon Derneği’nin yeni yönetimi belirlendi

  SunExpress’ten Bodrum atağı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Depremzedeler için başkan sandal’a müteahhitlerden tam destek geldi

  21 Haziran Dünya Yoga Günü Büyükşehir’den yoga etkinliği

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni