• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
23/11/2021 06:23
Fidan Dikerken Doğanın Suyuna Gidelim

daveroğuz@gmail.com

     Geçen hafta, sonbaharda dikim sırasında fidanlara nasıl daha saygılı davranabiliriz diye konuştuk. Bu hafta da biraz devam etmek istiyorum. Yazıya devam etmek istememin en büyük nedeni, bazı bahçe severler neredeyse ellerinden gelse, kepçeyle toprağı kaldırıp yerine ormandan bol humuslu toprak getirecekler. Üzerine de, perlit, bolca kompost ve yanmış gübre ekleyecekler. Ne yazık ki, iş o kadar basit değil. Neden mi? Her bitki de, bol humuslu, bol gübreli topraktan hoşlanmıyor.

     Bir az araştırma yaparsak, kesinlikle toprağınıza ve ikliminize uygun genişçe bir bitki ya da çiçek grubu bulabiliriz. En kuru topraklardan, zaman zaman su içinde kalan topraklara; kireçli topraklardan, çok asitli topraklara; kumlu topraklardan, killi topraklara kadar her türlü toprakta yaşayabilecek çeşit çeşit bitkiler, çiçekler ve hibritleri var. Doğal olarak, ektiğiniz bitkiler  bahçenizin iklim koşullarına ve toprağına ne kadar uygun olursa, bahçıvan olarak o kadar az çalışırsınız. Dolayısıyla toprağınızı da,  o kadar az işlemeniz gerekecektir.

     Geçen hafta, saksıda uzun süre kalmış çalı, ağaç ve ağaççıkların kökleri arasında kalan toprağı, kompostu, dikim sırasında elden geldiğince silkelemeniz gerektiğini söylemiştim. Burada bir bilgi eklemek istiyorum. Bir çalıyı topraktan çıkarttığınız zaman ise, genellikle kökler  silindir şeklinde toprak kütlesi olarak topraktan çıkartılır. Çıkarttığınız yuvarlak toprağı, bel veya  bir kürekle yandan tıraşlayarak küp veya dikdörtgen prizması haline getirerek yerini değiştirdiğiniz takdirde köklerinde gençleşme oluşarak,  yeni yerine daha kolay uyum sağlar.

     Ağaç ya da çalı dikeceğiniz zaman, toprağı deli gibi genişçe her yönde kazmanız gerekmez. Genç fidanlar, yeni ortamlarına hemen alışarak kök vermeye başlarlar. Çalılar ve yıllık bitkiler için, saksılarının boyutlarında kazmak yeterlidir. Ağaçlarda ise çalı ve yıllık bitkilerin aksine, kökleri yanlardan kesmemek ya da traşlamamak gerekir; bunun yanında ağacı çıkardığınız toprağın (saksının) dibinde kalan kökleri keserek köklenmeyi hızlandırabilirsiniz. Dikimler sırasında bitkinin boynunu, diğer bir deyişle köklerin bitip ana gövdenin başladığı bölgeyi kesinlikle toprağa gömmeyin. Bunun yanında şimdi çok revaçta olan yaprak ve dal parçalarıyla örtebilirsiniz. Kışı sert geçen yerlerde, sözünü ettiğim bitkisel yorganın kalınlığı, sıkıştırılmamak kaydıyla 15 cm.’yi bulabilir. Yalnız ufak bir noktayı unutmayın. Piyasada satılan çam kabukları, çok uzun zamanda toprağa karışacağından yeni dikilmiş fidanların dibine bolca atılması önerilmez.

     Doğaya baktığınız zaman, tohumların toprağın üstünde ya da 1, bilemediniz toprağın 2 mm altında çimlendiğini göreceksiniz. Ne durumda olursa olsun, fidan haline gelince gövde ile köklerin ek yeri kesinlikle, toprağın üstünde bulunur. Hatta, doğada dolaşırken ağaçların en üstteki kalın köklerinin toprak üstünde ilerlediğini görmüşsünüzdür. Bundan dolayı, bitkinin boynunu ya da aşılanmış olanların aşılanma bölgelerini toprağın altında bırakmayın. Toprağın altında kalan gövde bölümünden kök çıkmaz aksine, toprak altında kalması fidanın boğulmasına neden olur. Burada fidanlıklardan aldığınız fidanların bunun tam aksi olarak boyun bölgesinin hafifçe gömüldüğünü görebilirsiniz. Dikimden hemen önce toprağın bu bölgeden elden geldiğince süpürülmesine, boyun bölgesinin ortaya çıkartılmasına  ve yüzeysel köklerin kırılmadan açılmasına dikkat etmek gerekir.

     Ağaç dikerken unutulmaması gereken bir konu da, genç bir fidanın kendisinden 5 ya da 6 yaş fidandan daha hızlı büyüyeceği ve kısa bir süre sonra yaşlı fidanı geçeceğidir. Genç fidanlar susuzluktan ve rüzgarlardan daha az etkilenirler. Rüzgar deyince, tabii aklıma hemen dikim sırasında destek sopası konması aklıma geldi. Bir ağaç fidanı diktiğimizde hemen yanına, ona paralel sopa dikmek ve sıkıca buna bağlamak fidan için ne kadar faydalıdır kestiremiyorum. Bir fidan, hafifçe dört yöne oynamazsa köklenemez. Bunun yanında, rüzgarın baskın olduğu yönde, kök ağı daha yoğun meydana gelir. Bütün bunlara rağmen kar ve rüzgar tarafından kökünden sökülmesini önlemek için, 45 derece açıyla 2 adet sopa ile desteklenmesi iyi olur.

     Bir de, dikim sırasında toprağı hemen gübrelemeyin. Bekleyin ilk sene fidan yerine alışsın. Toprak solucanları dehlizlerini açsın. Bitki kök sistemini oluştursun. Aksi durumlarda, atacağınız organik maddeler bitki tarafından emilemez. Emilemeyeceği gibi, gereksiz çürümelere neden olabilir. Yine en iyisi, sonbahar yapraklarından bir örtü oluşturmak galiba.

     Bu hafta sizinle paylaştığım ilk fotoğraflar, ağaçların köklerinin nasıl toprak üstünde olduğunu ve en üst köklerin nasıl toprak üstünde kabardığını, boyunlarının toprak üstünde kendilerini belli ettiğini gösteriyor. İkincisi ise Belçika’dan bir çiçek pazarından zerdeçal, evet bildiğimiz zerdeçal’ın çiçeği (Curcuma alismatifolia). Burada hemen ekleyeyim kardeşi (Curcuma longa) bildiğim kadarıyla mutfakta daha çok kullanılıyor.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  “MESS metal işçisinin hakkını korumalı”

  Gayrimenkulde satışlar durma noktasında

  Matbaa sektörü kıskaç altında

  “Bağ-Kur primleri 2022’de artırılmasın”

  Yumurta üreticisi kısır döngüde

  Eylül’de sigortalı çalışan sayısı 802 bin kişi arttı

  T.C. TURGUTLU 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLANEN TEBLİĞ

  “Müteahhittin 15 milyar TL kredi borcu var”

  İMSAD: İç ve dış talep eylül ayında da devam etti

  Havacılıkta motorların hidrojen yakıtları ile uyumluluğu hedefleniyor

  EİB’den Hollanda ve Belçika atağı

  Çevre kirliliğine karşı yönetmelik yürürlüğe girdi

  İzmir’de satış ve kira bedelleri yüzde 20-25 arttı

  Serter: Işılay Saygınlar çoğalsın

  “Turizmin gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz”

  Yeni yıl kutlamaları İzmir Arena’da başlıyor

  “Bereket ekonomisi inşa ediyoruz”

  Maden şehitleri Buca’da anıldı

  “Sigorta sektörüne yeni bir soluk getiriyoruz”

  Mobilexpress dokuz ayda 160 milyon işleme aracılık etti

  Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi alt yapı işleri yaptıracak

  MedıaMarkt aralık ayına da cazip fiyatlarla girdi

  Koçtaş’tan ZUBİZU üyelerine özel indirim kampanyası

  Konak ve Nilüfer Belediyesi, “Kardeş Şehir” oldu

  İndirimli alışveriş döneminde 50 milyon dakika görüşme yapıldı

  İzmir Marina’da Mavi Bayrak gururu

  Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje

  Samsun T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu akaryakıt satın alacak

  DEÜ’nün engelsiz yatırımı ‘ArtıBiz’ kafe açıldı

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Başkan Sandal: Asla yalnız değilsiniz

  Buca’da Elektrikli Sandalye Maratonu heyecanı

  Engelli bireyler için dijital erişilebilirliğin önemi

  Veri ihlali sonrasında atılması gereken 10 temel adım

  Şirketlerin korkulu rüyası; işten ayrılan çalışanlar

  SASKİ, mekanik malzeme satın alacak

  TMMOB TEKSTİL MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ 15. OLAĞAN GENEL KURULUNA ÇAĞRI

  İhale Özetleri

  04 Aralık 2021 Tarihli ve 31679 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a test oranı 21 Kasım’dan beri en düşük seviyede

  Sanayiciye gece yarısı zam şoku

  EİB’ten kasımda 1 milyar 437 milyon $’lık ihracat

  Enflasyon yıllık yüzde 21,31’e çıktı

  Yİ-ÜFE, kasımda yüzde 9,99 yıllık yüzde 38,94’e yükseldi

  Dikili TDİOSB’nin, jeotermal arama ruhsatı 9’a yükseldi

  EPDK, lisans bedeli ve katılma payını yürürlükten kaldırdı

  Merkez Bankası’ndan üst üste ikinci döviz müdahalesi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni