• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
03/11/2020 06:29
Çok Yıllık Bitkilerinizi, 3-4 Senede Bir Bölerek Gençleştirin

daveroguz@gmail.com

     Çok yıllık bitkiler genellikle tohum oluşturduktan sonra ölmezler. Bunlar arasında bir, iki aykırı bitki vardır. Örneğin sabır bitkisi, diğer adıyla Agave americana, Ege, Akdeniz Bölgelerinde çiçek, dolayısıyla tohum verdiği sene ölür. Agav ailesinin fertleri genel olarak monokarpiktir. Tek yıllık bitkiler ise her sene tohumdan yetişirler. Tohum verdikten sonra kururlar. Çok yıllık bitkiler, ilkbahar ve yaz aylarında soğanlarında, yumrularında, kalın boğumlu köklerinde biriktirdikleri nişastayı kullanarak zor kış şartlarında yaşamlarını devam ettirirler. Bütün savunma mekanizmalarına rağmen bir süre sonra, söz konusu bitkiler yorulurlar. Albenileri azalır. Yavaşş yavaş bitki ölebilir. Bu durumda bitki daha fazla yorulmadan bir kürek veya bel vasıtasıyla kökleriyle beraber çıkartılır. Bu arada kökleri  az zedelenmelidir.

      Çıkarttığınız bitki kökleri bölünerek, daha ufak köklü bitkiler oluşturularak gençleştirmeye gidilebilir. Nergis, zambak, süsen gibi bitkilerde soğanlar yumrular bölünerek çoğaldığından, çoğalan soğanları birbirinden ayırarak tekrar ektiğinizda bir sene sonra hemen yararını görürüz. Örneğin süsenlerimi bu sene böldüm, hatta yerim fazla olmadığı için bir kısım elde ettiğim yumruları attım. Fakat seneye aynı güzellikte süsenlerimin olacağından eminim.

     Bahçe severler belli aralıklarla bu bölme yöntemiyle bitkilerine devamlı gençlik aşısı yapabilirler. Kökleri bölme, üç, dört senede bir yapılmalıdır. Hangi mevsimde yapalım? diye soracaksanız, hemen söyleyeyim bitkisine göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde peyzaj mimarisinde az kullanılan tahıllar veya Agapanthus gibi Güney Afrika bitkileri, daha doğrusu Güney Yarımküre bitkileri bölündükten sonra köklerin tekrar çıkması için sıcak toprağa gereksinimleri vardır. Bu nedenle, donun olmadığı bir ilkbahar gününde bu işlemi yapabiliriz.

     Kışların çok sert geçtiği bölgelerde de ilkbahar, bitkileri gençleştirme zamanıdır. Diğerlerini sonbaharda da bölebiliriz.  Eylül, Ekim aylarında çok yıllık yıldızpatı (Aster), alev çiçeği (Phlox), güneş şapkası (Rudbeckia) gibi bitkilerinizi gençleştirebilirsiniz. Soğanlı bitkileri daha önce yazdığım gibi çiçeklerinin solmasından, yapraklarının kurumasından sonra soğanlar birbirlerinden ayrılarak çoğaltılır ve gençleştirilir. Süsenler (İris) Ağustos ayında hatta Akdeniz Bölgesinde Ekim ayına kadar gençleştirilebilirler.

     Köklü ve büyükçe bir demet oluşturmuş çok yıllık bir bitkiyi gençleştirmek için keskin bir beli ya da küreği önce bitkinin çevresine çember oluşturacak şekilde defalarca toprağa saplayın, çıkartın. Daha sonra daha derine saplayarak küreğinizin olanak verdiğince köklerinin altına kadar inmesini sağlayın ve küreği öne arkaya tartarak bitkiyi topraktan ayırın. Son merhalede ise küreğinizi bitki köklerinin altına kaydırarak tamamen kökleri topraktan ayırın ve bitkiyi topraktan çıkartın. Sonra bitkiyi bıçakla ve kürek veya belle gözünüzün kestiği kadarıyla bölün. Hemen, ayırdığınız bitkileri dikmeye çalışın. Köklerin kuruması en istemediğimiz durum olduğu için, zaman kaybetmeden dikin ve arkasından, bolca sulayın.

     Hatta ertesi günlerde de ilk canlılık belirtisi verene kadar sulamaya her gün devam edin. Süsenleri çoğaltmayı daha önce yazmıştım. Üç ya da 4 sene aynı yerde duran süsen yumruları, hem boğumlar halinde uzar, hem de çiçeklenme yetilerini kaybederler. Bunları yaba veya bel aracılığı ile çıkartıp, üzerlerinde yaprak olmayan boğumları kesip atın. Ayrıca yaprakların hepsini ortalarından kesin. ardından üzerinde yaprak olan her boğumu da birbirlerinden ayırın. Elinizdeki yumruları yarısı toprak üstünde kalacak şekilde istediğiniz yerlere ekiniz. Bazı bahçıvanlar yumruları sadece en üstlerinde çok az kısmı toprak üstünde kalacak şekilde toprağa gömerler.

     Her bitki bölme yöntemine iyi cevap veriyor mu? Genellikle veriyor ama, haseki küpesi (Aquilegia) ve otsu şakayıkları (Paeonia) bölmek ve gençleştirmek oldukça zordur. Haseki küpeleri yukarıda bahsettiğim gibi topraktan çıkarıp tekrar dikince neredeyse tamamı ölüyor. Allahtan bol ürettikleri tohumlar vasıtasıyla zaten hızla çoğalıyor. Otsu şakayıklarda ise bitkiyi öldürmeden gençleştirme olasılığınız bir az daha fazla. Hemen belirteyim ben hiç bir şakayığımı gençleştirmeye çalışmadım. Bunun en önemli nedeni şakayıklar rahatsız edilmeye hiç gelemezler. Cömert bir bitki ailesi olan şakayıklar, yıllarca çiçeklenme yetilerini kaybetmeden yaşarlar. Soz konusu bitkilerin topraktan çıkarılmamasının  en önemli nedeni, şakayık kökleri inanılmaz derece gevrek oluyor bundan dolayı da çok rahat kırılıyorlar.

     Ayırdığınız bitki bölümlerinin tutması için tekrar ektiğiniz zaman, her ayırdığınız bölümde en az 3 göz ya da tomurcuk gözükmeli, köklerin üzerine örttüğünüz toprak 3 cm.’den fazla olmamalıdır. Ayrıca ektiğiniz yeni bitki diğer bitkilere en az bir metre uzaklıkta olmalıdır, çünkü şakayıklar rekabeti hiç sevmezler. Topraktan çıkarırken bitkinin çevresini iyice kazarak ortasındaki havuca benzer ana kökü de kırmadan çıkartmak gerekir. Siz siz olun şakayıkları yerlerinden oynatmayın. Size bahçemdeki otsu şakayık bitkisinin çiçeğini ve geçen haftadan yayınlayamadığımız Dilek yarımadasından mantarların sihirli görüntüleriyle baş başa bırakayım.

     Korona vakaları önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. El temizliğine, maske takmaya, toplumsal mesafeye dikkat edin. Ayrıca elinizi ağzınıza, burnunuza götürmeyin.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Aktif hasta sayısı 70 bine yaklaştı

  SU SAYACI TEST ve AYAR CİHAZI SATIN ALINACAKTIR

  ‘Süper Cuma’da 2 milyar TL rekoru bekleniyor

  Yöresel ürünlerin raf alanı büyüyecek

  Türkiye, 1 ayda 110 milyon dolarlık mandalina ihraç etti

  İlk yerli Tetanos-Difteri aşısı kullanıma hazır

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Konak’ta nikâhla İstanbul sözleşmesi bir arada

  Büyükşehir, ikinci kadın sığınma evini hizmete açıyor

  İSİB, 2020’nin son sanal heyet organizasyonunu Kolombiya’ya yapıyor

  AVM sektöründe ikinci yeni dönem

  Uzundere’de ikinci etap kapsamında anahtar teslimi başladı

  Aksigortalılar dosya durumlarını WhatsApp bildirimleriyle anlık öğreniyor

  Güvenli alışverişin ilk adımı iade süreçlerini okumak

  “Sürdürülebilir kalkınma kadınların ekonomiye eşit katılımlarıyla mümkün”

  Renault Trucks Akademi, canlı sanal eğitimler ile fark yarattı

  Vestel ve Ege Üniversitesi teknoloji ve bilim iş birliğine imza attı

  Ege Ekonomik Forum 30 Kasım’da başlıyor

  Türkiye’de kamu istihdamı OECD ortalamasının altında

  İzmir’den Ortak Akıl Çağrısı: İzmir Zamanı

  Bodrum’da esnaflar mutlu, memurlara hayat zorlaştı

  ESHOT’tan Bornova’ya İzmirim Kart merkezi

  Zemin çözümleri sektöründe pandemiye rağmen yüzde 25 büyüme

  “Alkol satan ve satmayan bakkal ayrımı kaldırılmalı”

  Rüzgâr enerjisinde gençlere “dünya mühendisi” olma şansı

  Narlıdere ‘şiddete’ karşı tek yürek

  Başkan Oran’dan öğretmenlere anlamlı hediye

  “Orman yangını hava filomuz artacak”

  Gürer: 2021 bütçesinde de umut ışığı yok

  “Son sözlerini hiç unutmayacağız”

  Ödemiş’te Öğretmenler Günü’nde duygu dolu açılış

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sürecindeki kriz yönetimine uluslararası övgü

  “Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmalı”

  “Kadına yönelik şiddet insan hakları ihlalidir”

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bornova ve Susurluk’tan kardeşlik adımı

  BASIM, TANITIM ve DUYURU HİZMETİ ALINACAKTIR

  Gaziemirli erkekler kadınların sesi oldu

  Hyundai Elantra N kamuflajlı olarak karşımıza çıktı

  Bucalının “nefes” alanlarına çirkin saldırı

  Kişisel gelişim dijitale taşındı

  Pandemide şirketler aidiyet, çalışanlar güven dedi

  Otomotivde küresel tek pazara veda

  Türk şirketleri Covid-19 sürecinde zamanında ödemeye daha fazla özen gösterdi

  İhale Özetleri

  25 Kasım 2020 Tarihli ve 31315 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Yeni hasta sayısı bir haftada iki misline yakın arttı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni