• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Öğretmenler aşı için turist bekliyor

16 Mayıs 2021 Pazar 12:00
12
14
16
18

Öğretmenler aşı için turist bekliyor

   ► Ortaokul, lise ve Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan öğretmenlerin tamamına yakınına henüz Covid-19 aşısı yapılmadı

           KÜBRA TOPAL      
     Geçtiğimiz ay Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenler ve okul çalışanlarına ilişkin öncelikli Covid-19 aşı uygulaması randevusuna 425 bin 430 personelin dahil edildiğini bildirmişti. Fakat eğitim sendikalarından edinilen bilgiye göre, ortaokul, lise ve yüz yüze eğitimin en uzun süre devam ettirildiği eğitim merkezlerinden olan Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan öğretmenlerin tamamına yakınına henüz Covid-19 aşısı yapılmadı. Aşılanan öğretmenler, ilkokul ve okul öncesinde görev yapanlar ile sınırlı kaldı. Kapanma sürecinden sonra okullar tekrar faaliyete geçtiği takdirde hiçbir önlem alınmadan ve öğretmenler aşılanmadan açılacağını belirten Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, “Öğretmenler Mayıs ayında da aşılanmamış oldu. Çünkü Dışişleri Bakanı ‘turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız’ dedi. Şimdi bütün öğretmenler aşı için turist görmeye çalışıyor” dedi.

“Ortaokul ve lise öğretmenlerine öncelikli aşı çalışması yok”
     Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamasından bu yana ilkokul ve okul öncesi öğretmenlerinin ilk doz aşılarını olduklarını dile getiren Cangı, “Önümüzdeki günlerde ikinci dozlarını da olurlar. Ama ortaokul, lise ve Eğitim Merkezleri’nde görev yapan öğretmenler yaşlarına göre aşılamaya tabi oldular. Yani 50 yaşın üstündeki öğretmenler aşılabildi. Çünkü ortaokul ve lise öğretmenlerimize öncelikli bir aşı çalışması yok. Ayrıca okullar sadece öğretmenlerden de oluşmuyor, okul idarecisi, hizmetlisi, güvenlikçisi aşılanamıyor. Bizim en büyük sıkıntımız ekonomik kaygılardan dolayı turizmi açabilmek adına toplumun sorunlarına eğilmeme durumu. Tam kapanmada vaka sayılarındaki düşüşü görüyoruz ama eğitim öğretim açısından 19 günlük süreçte sağlık koşulları anlamında hiçbir şey yapılmadı” ifadelerini kullandı.

“Öğretmenlerin ek ders ücretleri kesildi”
     Aşılamanın yanı sıra bir diğer sıkıntının ise öğretmen ek ders ücretlerinin kesilmesi olduğu söyleyen Cangı, “Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilmesi 2013 yılından bu yana yani yüz yüze ders zamanında da bir sorundu zaten. Öğrenci derse katılmazsa öğretmen ek ders alamıyordu. Ama şu andaki durum daha farklı. Öğretmen kendi imkanlarıyla her türlü hazırlığını yapıyor, dersi açıyor ama öğrenci katılmadığı için ek dersini alamıyor böyle bir saçmalık olamaz. Ücretli öğretmenlere baktığımızda zaten öğrenci derse katılmadığı için ücreti kesilirken bir de bayram haftasında tatil yaptıkları için ücret alamayarak mağdur oldu. Bakanlık, bayram haftasında iki buçuk günlük idari izinli öğretmenler ek derslerini alacak diye okullara yazı gönderdi. Bu doğru bir söylem değil sadece algı yaratmaya yönelik bir yazı. Çünkü bir öğretmen 15-20 saatlik maaş karşılığını doldurduğu zaman ek dersini almayı hak ediyor. Yani ek dersler haftalık eşit paylaşımda değil. Öğretmenler bayram haftası anca maaş karşılığını doldurdu” diye konuştu.

     Ayrıca meslek lisesindeki teknik öğretmenlerin tam kapanma döneminde tamamen mağdur olduklarını vurgulayan Cangı, “Çünkü teknik öğretmenler koordinatörlük diye bir ücrete bağlılar. Öğretmenler, staj ve beceri eğitimi gören öğrencilerin eğitimlerini sürdürdüğü iş yerlerine rehberlik amacıyla ziyaret gerçekleştiriyor bu duruma da koordinatörlük görevi diyoruz. Teknik öğretmenler bu görevleri dahilinde ücret alıyor çünkü maaş karşılığını anca dolduruyor. Pandemi koşullarında en çok sorumluluk alan teknik öğretmenler, tam kapanma ile birlikte beceri eğitimleri yasaklandığı için tamamen mağdur edilerek 3 hafta boyunca hiç ücret alamayacak pozisyona geldi” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni