• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Öğrenciler gitti, spotçu bitti

13 Ekim 2020 Salı 10:00
12
14
16
18

Öğrenciler gitti, spotçu bitti

   ► Spotçular, uzaktan eğitim kararıyla öğrencilerin artık gelmediğini ve satışların yüzde 75-80 oranında düştüğünü söyledi.

           SELDA AK      
     Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle birçok esnaf iş yapamamaktan yakınıyor. Öğrencilerin uğrak yeri olan spotçular, bu yıl pandemiden kaynaklı üniversitelerin uzaktan eğitim kararı almasıyla kiralık ev tutamadıklarını dolayısıyla ikinci el ürün satışlarının ciddi oranda düştüğünü söyledi. İkinci el eşyaların satıldığı web sitelerinin yıllardır satışlarını büyük oranda etkilediğine değinen spotçular, öğrencilerin de gelmemesiyle bu yıl sektörde durumun daha da kötüye gittiğini vurguladı.

“20 bin TL'lik satışlar, 7 bin TL'ye düştü”
     İzmir’in İkiçeşmelik semtinde uzun yıllardır spotçuluk yaptığını anlatan Yıldırım Spotçuluk Sahibi Yasin Yıldırım, “Bizim işimiz daha çok öğrencilere yönelik. Uzaktan eğitim kararı işimizi oldukça etkiledi. Bu durumun yanı sıra internet satış siteleri satışlarımızı daha da zorluyor. Bilgisayar ve akıllı telefonlardan görselleri inceleyip, internet üzerinden alışveriş yapıyorlar. İşlerimiz otomatikman durdu Pandemiden dolayı Mart ayında dükkanlarımızı iki gün açık üç gün kapalı tuttuk, satış yapamadık. Öğrenci sezonunda iş yaparız diye umut ettik fakat bu manzara durumumuzu daha da zorladı. Geçen yıl Eylül ayından bu yana öğrencilere yaptığımız satışlar yüzde 60 oranında etkilendi. Eskiden öğrenci sezonunda 20 bin lira civarında satış yapardık. Şimdi 7 bin liralık satış yapıyorum. 2 işçi çalıştırıyordum bu dönemde birini işten çıkarmak zorunda kaldım” diye konuştu.

“İnternet satışları bizim satışlarımızı yüzde 75 düşürdü”
     Üniversitelerin uzaktan eğitim kararı almasıyla bekledikleri satışları yapamadıklarını aktaran Çınar Spot Esnafı Cihan Akgün, “Resmen kan ağlıyoruz. Öğrencilerin geldiği ve bir çok tayinlerin yapıldığı zaman bizim satışlarımız için en verimli dönem oluyor. 15 yıldır bu işi yapan esnaf arkadaşlarımız dükkanlarını kapattı. Bu durum çok gücümüze gidiyor. 25 yıldır Karşıyaka merkezde spotçular çarşısında esnafız. Genel müşteri portföyümüz; öğrenciler, tayinleri yapılan memurlar ve durumu çok kötü olan yoksul kesim. Öğrenciler geldiğinde nakliyesi de içinde 5 bin liralık alışveriş ile evini döşüyordu. Bu satış oranlarını artık yakalayamıyoruz. Satışlarımız yüzde 75 oranında düştü. İnternet satışları da bizi etkileyen ilk sebep oldu. İnternetten bir kere alışveriş yapanlar karşılarında muhatap olacağı birini göremedikleri için bir daha alışveriş yapmıyor. Fakat oradan bir kere bile alışveriş yapılması sektörümüzü derinden etkiliyor” dedi.

“Psikolojik olarak çok yıprandık”
     Pandemi döneminde satışlarının oldukça düştüğünü anlatan Mehmet Fidan, “27 yıldır bu işi yapıyorum. Bu  durum bizi psikolojik olarak çok yıprattı. İşlerimiz öğrencilere bağlı. Onlarda olmadığı için satışlarımız yüzde 80 düştü. Yaklaşık 20 kalem ürün satıyoruz. İnternet siteleri satışlarımızı daha da mahvetti. Geçtiğimiz yıllarda öğrenciler geldiğinde daha güzel satışlar yapardık. İkiçeşmelik spotçular çarşısı İzmir’in eski bir çarşısı ve diğer yerlere göre fiyatları daha uygun. Şimdi öğrenciler gitti, spotçular bitti.” ifadelerini kullandı.
     Ofis ve büro mobilyaları ürünleri satan Aksoy Spot esnafı Ümit Aksoy ise, “Pandemi  dönemi bizi kısmen etkiledi. Fakat öğrencilere de çalışma masası sandalye satıyoruz. Dolayısıyla bu yıl uzaktan eğitim kararıyla birlikte satışlarımız yüzde 20 civarında düştü” dedi.


Palandöken: Esnafın kaybı aylık 6,6 milyar TL
     Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle şehirlerdeki esnafın büyük ekonomik kayıp yaşadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi tedbirleri nedeniyle Mart’tan bu yana üniversitelerin önce tatil olması, ardından uzaktan eğitim sistemine geçmesi şehirlerde en çok esnafın işlerini olumsuz etkiledi. Öyle ki yurtiçinde toplam 3,3 milyon örgün eğitimdeki ön lisans ve lisans öğrencisi aylık 2 bin TL harcadığı varsayıldığında esnafın kaybı 6,6 milyar lira” dedi.

“Örgün eğitimde 3,3 milyon üniversite öğrencisi var”
     Örgün eğitimde 3,3 milyon lisans ve ön lisans öğrencisinin esnafa ekonomik kaybının 6,6 milyar lira olduğunu bildiren Palandöken, “Ülkemizde 955 bin 81’i ön lisans, 3 milyon 348 bin 535’i lisans öğrencisi olmak üzere örgün eğitimde 3,3 milyon üniversite öğrencisi var. Bir öğrencinin aylık ortalama 2 bin lira harcadığını varsayarsak, ülke genelinde esnafın kaybı 6,6 milyar lira oluyor. Bu öğrenciler bursu veya harçlığını evde kalıyorsa, kiraya, faturalara, yurtta kalıyorsa yurda veriyor, okulda kantinden alışveriş yapıyor, ikinci el ev eşyası alıyor. Zincirleme olarak birçok esnafımızla doğrudan bağlantı kuruyor” ifadelerini kullandı.
     Süreçten en az zararla çıkmak için esnafa özel paket hazırlanması gerektiğinin de altını çizen Palandöken, esnafın kredi borçlarının faizsiz ertelenmesini ve desteklenmesi gerektiğini kaydetti.


"Fiyatlar yüzde 25-35 aralığında düştü"
     İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, ise uzaktan eğitim kararıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Konut kredi faiz oranlarını düşmesi daha sonra yukarı çıkması satışları etkiledi. Öğrencilerin konutları boşaltması ciddi anlamda kiralık konusunda sıkıntı yaşattı. Sonuç itibariyle birçok kişi yatırım yaparken, ‘Bir miktar para eklerim, eve de kiracı alırım da yatırım yaparım’ düşüncesiyle masraflarını azaltacak bir pozisyona gelmişti. Öğrenciler şimdi evleri boşalttığı için yatırım amaçlı kredisini destekleyen kişiler de sıkıntı yaşamaya başladı. Bu durum bölgedeki kira ve satılık fiyatlarının düşmesine neden oldu. Buca, Bornova gibi öğrencilerin yaşadığı yerlerde kiralık ev bulmak kolay değildi. Hatta bulunan evler de fahiş fiyatlardı. Rakamların yüzde 25-35 aralığında düştü. Öğrencilerin yaşadığı bu semtlerde sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”
» “43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”
» Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü
» Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık
» Yerli kozmetikçiler ithalata ek vergi istiyor
» Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL
» Tarımda sürdürülebilirlik için acil dönüşüm gerekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni