• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı

23 Temmuz 2020 Perşembe 09:00
12
14
16
18

     Covid-19 insanların yaşam ve tüketim alışkanlıklarını da büyük ölçüde değiştirdi. Bu dönemde tüketicilerin bazı ürün ve davranışlara karşı gösterdiği ilgi artarken bazılarına da azaldı. Bu kapsamda pandemi sürecinde insanların yoğun olarak rağbet gösterdiği araçlardan biri de bisiklet oldu. Yeni normalleşmeye geçilmesiyle birlikte bisiklet satışlarında artış yaşandı. Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Sundu Bisiklet firması sahibi Ali Sundu, “Normalleşmeye başlanmasıyla birlikte bisiklet satışlarında ciddi bir artış gerçekleşti. Özellikle sektörde katlanabilir bisikletlerde yüzde 40 civarında ciddi bir artış söz konusu. Bunun sebebinin ise pandemi sürecinde insanların evde olması, spor yapamamasının da etkisiyle paralarını sevdikleri hobilere harcamaya başlamasından dolayı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Katlanır bisiklette en çok satış 2 bin 500 ila 5 bin lira arasında oluyor”
     Pandemi döneminin içinde çok afaki satışların olmadığını dile getiren Sundu, “Çünkü insanlar ne yapacağını şaşırmış durumdaydı. Ama normalleşmeye başlanmasıyla birlikte bisiklet satışlarında ciddi bir artış gerçekleşti. Özellikle sektörde katlanabilir bisikletlerde yüzde 40 civarında ciddi bir artış söz konusu. Genel anlamda insanların yüzde 40’ının algılarında değişiklik gerçekleşti. Bunun sebebinin ise pandemi sürecinde insanların evde olması, spor yapamamasının da etkisiyle paralarını sevdikleri hobilere harcamaya başlamasından dolayı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Bu sene özellikle katlanır modellerin satışlarına inanamadıklarını belirten Sundu, “Katlanır bisikletler hacimsel olarak daha az yer kapladığı için evlerde yer problemi olan insanlar daha çok tercih etti. Ayrıca malum son zamanlarda bisiklet çalınma olayları çok fazla olduğu için insanlar sitelerin bisiklet park yerine bırakmaktansa evlerine çıkarmayı tercih ediyorlar” dedi. Katlanır bisikletin fiyat aralığına da değinen Sundu, bin 500 liradan başlayarak 30 bin liraya kadar spesifik ürünlerin olduğunu ama yoğun olarak satılan ürünlerin 2 bin 500 ila 5 bin lira arasında olduğunu söyledi.

“Stoklu çalışan fabrika ve ithalatçılarda herhangi bir zam olmadı”
     Sektörde zam oranının pandemi döneminde belirlenmediğini ifade eden Sundu, “Yıl içerisinde satılacak olan fiyatlarımız genelde aralık, ocak ve şubat aylarında belirlenir. Tüm yıl boyunca o fiyatlardan devam edilir. Ama döviz kurundaki yükselişlerden dolayı her marka da olmasa da bazı markalarda artış gerçekleşti. Bunun sebebi ise ithalatçının elinde ürün kalmayarak yeni ithalat yaptığı için şu anki kuru baz alarak satışa çıkarmaları. Dolayısıyla stoklu çalışan fabrika ve ithalatçılarda herhangi bir zam olmadı. Ama stoku biten ürünler için tekrar ithalat yapıldığından dolayı maalesef yeni fiyatlara geçen firmalar oldu” diye konuştu. Belirli markalarda belli bir dönemde istenilen modellerin ellerinde stok olarak kalmadığını belirten Sundu, “Fakat alternatif markada muadil diyebileceğimiz ürünlerle müşterilerimize hizmet verebildik. Sadece 15-20 günlük süreçte temin edememe gibi bir durumumuz oldu. Ama günümüzde artık ithalat kolaylaştı. Bir ürün sipariş verdiğinizde uçak kargolarla hemen getirebiliyor” dedi.

     Bu sene yaşanan durumun sektör adına fizibilite etme şansını ortaya çıkardığını söyleyen Sundu sözlerini şöyle sürdürdü: “2021 Mart-Nisan dönemlerinde ülke ve dünya çapında herhangi bir durum yaşanmaz ve rutin normalleşme dönemi diye adlandırdığımız zamanda satışlar bu şekilde devam ederse değerlendirme yapacağız. Bir dahaki sezona baktığımızda bisiklet sporunun gerçekten insanların hayatındaki yeri, tam anlamıyla yaşam felsefesi oldu mu olacak mı bunu değerlendirmek gerekiyor. Ondan sonra ise tercih edilen modeller ve dizaynlara göre kendimizi şekillendireceğiz.”


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni