• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Müzik sektörü yok olma endişesinde

14 Kasım 2020 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Müzik sektörü yok olma endişesinde

   ► Koçyiğit, pandemi sürecinde mağdur olan tüm müzik emekçilerine devletin ve belediyelerin sahip çıkması gerektiğine dikkat çekti

           KÜBRA TOPAL / ÖZEL      
     Pandemi her sektörü olumsuz etkilediği gibi müzik sektörünü de olumsuz etkiledi. İkinci dalga önlemleri kapsamında getirilen saat 22.00 kısıtlaması, eğlence işletmelerinin zor günler yaşamasına neden oluyor. İkinci dalga önlemlerinin en önemlisinin saat kısıtlaması olduğunu söyleyen Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) Genel Başkanı İpek Koçyiğit, “Müzikli eğlence yerlerinin saat 22.00’den sonra canlı müzik veya müzik yayınının yapmasının engellenmesi zaten çok az sayıda çalışan müzik emekçilerini de işsiz bırakarak sektörün ülkemizden tamamen yok olmasına atılan bir adım” dedi.

     Kısıtlamalar kapsamında öncelikle bar, gazino, restoran, düğün salonu ve benzeri eğlence işyerlerinin kapatıldığını dile getiren Koçyiğit, “Bu durumda eğlence sektöründen geçimini sağlayan ve sayıları milyonla ifade edilen müzik ve sahne emekçileri ve bunların yanı sıra geçimini bu sektörden sağlayan herkes işsiz kaldı. Pandemiden günümüze kadar kısıtlamaların tamamen kaldırılması mümkün olmadı. Düğün salonları ve otellerin gerekli tedbirleri aldıktan sonra açılmasına izin verildi ve akabinde düğünler 1 saatle sınırlandırılarak yapılamaz duruma getirildi. Yani bu süreçte de alınan tedbirlerle toparlanma görülme ihtimali ortadan kaldırıldı. Yine müzik ve sahne emekçileri, mağdur ve muhtaç duruma düşürüldü” diye konuştu.

“Müzik emekçileri mesleklerini bırakarak başka iş kollarına yöneliyor”
     31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici madde eklenmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Koçyiğit, sanatçıların etkin ve kalıcı bir sosyal güvenlik sistemi kapsamına alınmalarının,  bu amaçla gerekli yasal düzenleme yapılıncaya kadar sanatçılara sigortasız geçen hizmetlerinin telafi edilebilmesi için öncelikle borçlanma hakkı verilmesini talep ettiklerini belirtti. Sektör ile ilgili yanlış bir algının oluştuğuna değinen Koçyiğit, “Kamuoyunda, sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uymayan kişiler yerine müzik dinleyen veya performans göstererek geçimini sağlayan müzik emekçilerinden dolayı virüs yayılıyormuş algısı yaratıldı. Oysa gerçekte salgının yayılmasında toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, plajlar, toplu ibadetler, asker uğurlamaları gibi etkinliklerden yayıldığı herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle pandemi kurallarına uymak koşuluyla eğlence sektöründe açılış ve kapanış saatlerinin eski saatlerine dönmesinde hiçbir sakınca görmüyoruz. Öyle ki bu durumun olağanüstü mağdur ve muhtaç duruma düşen milyonlarca müzik ve sahne emekçisinin de mağduriyetlerinin giderilmesi için bir adım olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

     Kısıtlamalar karşısında işletmelerin dörtte üçünün kapatıldığını ve tekrar açılmasının ise uzun zaman alacağını dile getiren Koçyiğit, “Buna paralel olarak da müzik ve sahne emekçilerinin mesleklerini bırakarak başka iş kollarına yönelmeleri yaşamda kalabilmeleri için kaçınılmaz bir gerçek. Zaten daha önceki çalışmalarında da işverenlerin yasa dışı uygulamaları, SGK denetimlerinin yetersizliği ve mevcut sosyal güvenlik sisteminden kaynaklanan olumsuzluklar nedeniyle sıkıntı yaşadılar. Pandemi sürecinde ise büyük bir çoğunluğunun kayıt dışı çalıştırılması, sosyal güvenlik haklarının yanı sıra işsizlik sigortası ve kısa çalışma ödeneği haklarından da yoksun kalmaları sanatçıları perişan bir duruma düşürdü” diye konuştu.

“İstanbul, Ankara ve Adana belediyelerinden destek gördük”
     Bu süreç içerisinde sendika olarak devlet nezdindeki bütün Bakanlıklara, Cumhurbaşkanlığına ve belediyelere müzik sanatçılarının sorunlarını belirterek yardım talebinde bulunduklarını söyleyen Koçyiğit, “Ancak bu başvurularımıza sadece İstanbul, Ankara ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlıklarından cevap aldık. Diğer başvurularımıza herhangi bir cevap alamadık. Sendika olarak bu süreçte, devletin ve belediyelerin mağdur duruma düşen tüm müzik ve sahne emekçilerine sahip çıkmasını istiyoruz.  Aslında ‘Sanat ve Sanatçının Korunması’ başlıklı Anayasanın 64’üncü maddesinde de devletin bunun asli görevi olduğu anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni