• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Müzik aletlerinde pandemi hareketliliği

06 Eylül 2021 Pazartesi 07:00
12
14
16
18

   ► Özellikle çocukların müzikal gelişimini artırmak ve onları evde meşgul etmek amacıyla kolaylıkla çalabilecekleri ukulele, küçük orglar, vurmalı çalgılar, mızıka gibi enstrümanlara talep artışı yaşandı.

           DENİZ KONUK      
     Covid-19’un dünya genelinde etkisinden en çok etkilenen sektörlerden biri müzik aletleri sektörü oldu. Geçtiğimiz iki yıl boyunca okulların kapalı olması ve konserlerin düzenlenememesi nedeniyle müzik aleti satışlarında dalgalanmalar yaşandı. Pandemide evlere kapanmadan dolayı insanların günlük ihtiyaçlarını hobilere yöneltmesi enstrüman satışlarını artırdı. Asıl hareketlenmeyi pandemide yaşadıklarını belirten sektör yetkilileri, “İnsanlar pandemi süresince evde kalarak iş hayatının yoğunluğundan dolayı vakit bulamadığı için çalamadığı enstrümanları almaya başladı. Böylece satışlarda artış yaşandı” mesajını verdiler.

“Fiyatı yüksek enstrümanların satışları düştü”
     Önümüzdeki dönemde çok fazla hareketlenme olacağına ihtimal vermediklerini dile getiren Dore Müzik Karşıyaka Yetkilisi Eymen Özgürel, “Asıl hareketlenmeyi pandemide yaşadık. Bunun sebebi pandemi döneminde insanların enstrümana ilgisinin biraz daha artması. İnsanlar pandemi süresince evde olduğu için iş hayatının yoğunluğundan dolayı çalamadığı enstrümanları almaya başladı. Böylece satışlarda artış yaşandı. Özellikle çocukların müzikal gelişimini artırmak ve onları evde meşgul etmek amacıyla kolaylıkla çalabilecekleri ukulele, küçük orglar, vurmalı çalgılar, mızıka gibi enstrümanlara talep yükseldi. Fakat ağır kalem dediğimiz fiyatı yüksek enstrümanları denemeden alamadıkları için bu tip ürünlerde düşüş yaşandı. Kısacası cirolara baktığımızda satış düştü ancak adede baktığımızda bir sirkülasyon ortaya çıktı” diye konuştu.
     İthalatta sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Özgürel, “230’a yakın farklı markayla çalışıyoruz. Tahsilatını yapmamıza rağmen söz konusu ülkeden çıkışı sağlanamayan ürünler oldu. Pandeminin başlarında müşteriler de Çin malı ürün görünce uzak durdular. Buna bağlı olarak stoklarda sıkıntılar meydana geldi. Dolayısıyla müşterilerin siparişlerinde gecikmeler ve para iadeleri yaşandı” dedi.

“Okulların açılması konserlerden daha önemli”
     Yissi Müzik Çankaya Yetkilisi Uğur Hayta ise “Okulların, kursların ve belediye kurumlarının açık olması bizim sektörümüz için daha yararlı olur. Öğrenciler müşteri bazında bizi çok etkileyen bir faktör çünkü bir okulda 300 öğrenciye toptan satış yaptığınızda daha fazla kar elde ediyorsunuz. Örneğin bir okula 50 keman ve 50 gitar veriyoruz. Bu şekilde 15 okula gönderdiğimizi düşünürsek 675 bin TL kazanıyoruz. Pandemi döneminde bu enstrümanları satamadığımız için 2 yıldır para kazanamadık. Bu anlamda kurs ve okul gibi kurumların açık olması konserlerden de daha önemli” ifadelerini kullandı.

“Müzisyenlere enstrüman satışlarında yüzde 70 düşüş”
     Üretici şirket oldukları için hem toptan hem parekende satışlarının olduğunu dile getiren Hayta, “Müzisyenlerin çoğunluğu kira ve borçlarını ödemeye çalıştığı için yeni enstrüman alabilecek durumda değil. Bu nedenle satışlarda yüzde 70 düşüş yaşadık. Sezona başlamadan önce elimizde stoklar bulunurken pandemi sürecinde stokları da yüzde 70 azalttık. Okulların açılacağı haberinden itibaren öğretmenlerden çok fazla sipariş aldık ve geçtiğimiz iki yıldan sonra stoklarımızı artırdık. Okullar tekrar kapatılmazsa güzel satışlar olacağına inanıyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Konutta yabancı yatırımcı umudu
» Okul servisleri tur şirketlerine kiralandı
» Yumurtada psikolojik sınır 80 krş
» Pandemi mahpuslar için dolaylı tecrit oldu
» Ortak amaç: ‘Ara’ değil, ‘ana’ eleman yetiştirmek
» Yangın defneyi vurdu fiyat %20 arttı
» ‘Yarım Adam’ romanına İzmir’den destek
» Taşımacılık sektörü şoför sıkıntısına takıldı
» İzmir esnafı üniversitelilerin dönüşünden umutlu
» Eğitimciler: Yeni bir kapanmayı kaldıramayız


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni