• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Müteahhitlerimiz yurtdışına yönelmeli”

06 Temmuz 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► Gültekin: “Dövizdeki artışın etkisiyle son 1 yılda inşaat malzemeleri yüzde 40 oranında zamlandı”

     Ekonominin lokomotif sektörlerden biri olan inşaat sektörü geçtiğimiz yıldan bu yana sıkıntılı süreç geçirirken biten seçimler ardından sektör temsilcileri, faiz oranlarının düşüş sinyali vermesiyle birlikte inşaat sektöründe canlanmanın yaşanacağını öngörüyor.
     İnşaat sektörü canlanırsa beraberinde 200 sektöründe canlanacağını vurgulayan Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı ve İzmir Ticaret Odası İnşaat Komitesi meclis üyesi Niyazi Gültekin, konut satışlarında meydana düşüşün yanı sıra sektörle ilgili gelişmeleri Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

“2019’da konut satışları dip yaptı”
     İnşaat sektörünün 2018 yılının ilk çeyreğinden bu yana daralmaya devam ettiğini ve konut satışlarının dip yaptığını anlatan Niyazi Gültekin, “Bir yılı aşkın süredir devam eden ekonomik krizden en fazla inşaat sektörü etkilendi. Konut kredisi ve mevduat faizlerinin yükselmesi yatırımcının konuttan uzaklaşmasına neden oldu. Yatırımcılar nakitlerini mevduatta değerlendirirken konut ihtiyacı olanlar kredi faizleri çok yüksek olduğundan bu ihtiyacını öteliyor. 2019 yılının ilk 5 ayında konut satışları ortalama yüzde 19,5 düştü. Konut kredi faizlerinin 1,28’e gerilediği mart ayında konut satışlarındaki düşüş yüzde 5’lere kadar geriledi. Ancak 31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul seçimleri belirsizliği faizlerin yeniden yükselmesine neden oldu. Konut satışları nisanda yüzde 18,1 mayısta ise yüzde 31,3 geriledi” dedi.

“Faiz oranlarında ciddi düşüş yaşanabilir”
     23 haziran İstanbul seçiminden sonra piyasada bir iyileşme söz konusu olduğunu ifade eden Gültekin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Haziranda konut kredisi faiz oranları tekrar düşüşe geçti. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar enflasyon endeksli konut kredisi kampanyasını başlattılar. Bankaların faiz indirimleri devam ediyor. G20 zirvesi sonrası S-400 krizi ile ilgili ılımlı mesajlar ve ABD-Çin ekonomi müzakerelerinin yeniden başlaması ekonomide güzel gelişmelere neden oldu. Döviz ve faiz düşerken Borsa İstanbul yükseldi. FED, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyali vermesi de piyasalarda çok olumlu karşılandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da (TCMB) son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunması” ifadesini metninden çıkararak faiz indirimi sinyali verdi. Tüm bu gelişmeleri göz önünde bulundurursak temmuz ayında faiz oranlarında ciddi bir düşüş olacağını öngörüyorum. FED ve Merkez Bankası’nın faiz indirimleri konut kredilerine anında yansıyacaktır.”

“Konut fiyatları geçen yıl ile aynı”
     İnşaat maliyetlerinin son 1 yıl içerisinde yüzde 40 zamlandığını belirten Niyazi Gültekin bu zamların konut fiyatlarına henüz yansımadığını ancak konut stoklarının erimesiyle fiyatlara yansıyacağını söyledi. Gültekin, “İnşaat malzemeleri dövizdeki artışın etkisiyle son 1 yılda yüzde 40 oranında zamlandı. Ancak konut fiyatları geçen yıl ile aynı. Satışların yavaşlaması, konut stoklarının çok yüksek olması ve piyasa koşullarının el vermemesinden dolayı bu zamlar fiyatlara yansıtılmadı. Müteahhitler ister istemez bu maliyetleri fiyatlara yansıtacak. Şimdi konut alan uygun fiyata almış olacak. İlerleyen dönemlerde konut kredi faizlerinin azalmasıyla konut stokları azalacak ve müteahhitler inşaat maliyetlerini zam olarak yansıtmaya başlayacak. Gayrimenkul yatırımı uzun vadede dövizden de, faizden de daha karlı bir yatırım aracıdır. Şimdi gayrimenkul alan sadece uzun vadede değil kısa vadede de kazanç sağlayacaktır” dedi.

“İnşaat sektörüyle birlikte 200 sektör canlanır”
     İstanbul seçimlerinin sona ermesiyle 4,5 yıllık seçimsiz bir dönemin başladığını ve ekonomik istikrar için önemli bir fırsat oluşturduğunu belirten Gültekin şu ifadelere yer verdi; “Hükümetin ve muhalefetin tek gündem maddesi ekonomi olmalı. Ekonomi için hükümet, siyasi partiler ve halk seferber olmalı. İş adamları mevduatta veya dövizde para biriktirmek yerine üretime ve ihracata yönelmeli. Vatandaşlar ‘kriz var’ algısını kırıp normal ekonomik seyrine dönmeli. Özellikle sanayi ve tarım konusunda teşvik edici adımlar atılmalı. İnşaat sektörü her ne kadar lokomotif sektör olsa da sanayi ve tarımın önüne geçmemeli. Ben her zaman inşaatın bir üretim veya yatırım aracı değil tüketim aracı olduğunu dile getirmeye çalışıyorum. Önce üretim sonra inşaat yapmalıyız. Son dönemlerde inşaata çok yüklendik. Şunu da belirtmek lazım inşaat sektörü doğrudan veya dolaylı olarak 200’den fazla sektörü de beraberinde taşıyor. İnşaat sektörü sıkıntıda olduğu için bu sektörler de sıkıntı yaşıyor. İnşaat sektörü canlanırsa bu 200 sektör de canlanır.”

“Nitelikli müteahhitte ihtiyacımız var”
     İzmir Ticaret Odası 67. inşaat komitesinin İzmirli müteahhitlere yurt dışında yeni pazarlar bulmak için arayışa çıktığını da sözlerine ekleyen Gültekin, “Tüm Avrupa’da 30 bin müteahhit varken Türkiye’de 450 bin müteahhit var. Bizim çok müteahhitte değil nitelikli müteahhitte ihtiyacımız var. Son ekonomik kriz ve yeni çıkan ‘Müteahhitlik yasası’ ile bu müteahhitlerden bir kısmı kaybolacak. Türkiye müteahhitlikte dünyada ikinci sırada. Yurtiçi pazarı daraldığı için müteahhitlerimizin yurtdışına yönelmesi lazım. Hükümetin bu konuda sektöre destek olması lazım. Biz İzmir Ticaret Odası inşaat komitesi olarak yurtdışı pazarlarını araştırmak için bir çalışma başlattık. Ortadoğu, Avrupa, Afrika ve Orta Asya ülkeleri ilk önceliğimiz olacak. İzmir’de birikmiş bir müteahhitlik birikimi var. Bunu yurtdışına da taşımak istiyoruz. Yurtdışından döviz girdisi sağlayarak hem ülke hem de İzmir ekonomisine önemli katkılar sunacağımıza inanıyorum.”

“Yabancıya konut satışı 50 bini aşabilir”
     Yabancıya konut satışları istatistiklerini değerlendiren Gültekin, “Dövizdeki artış yurtdışındaki yatırımcılara ve gurbetçilere yaradı. 3 yıl önce 200 bin dolara daire bulmayanlar bugün aynı segmentteki daireyi 100 bin dolara rahatlıkla alabiliyor. Yabancı yatırımcı hem döviz arttığı hem de konut fiyatları ucuz kaldığı için çifte kazanç sağlamış oldu. 2018 yılında yabancılara konut satışı yüzde 78,4 arttı. 39 bin 663 konut yabancılara satıldı. 2019 yılının ilk 4 ayında yabancılar Türkiye’den 13 bin 338 konut satın aldı. Bu oran artmaya devam edecek. 2019 yılında yabancıya konut satışının 50 bini aşacaktır” dedi.

Onag Yapı’dan bu yıl 262 konut ve 21 villa
     Niyazi Gültekin ONAG Yapı projeleri hakkında da bilgi verdi. ONAG Yapı’nın 3 projesinde inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Niyazi Gültekin 262 konut ve 21 villayı bu yıl içerisinde teslim edeceklerini söyledi. Gültekin, “Arkadya Evleri projemizi geçtiğimiz yıl teslim ettik. Bu projemizin satışı tamamlanmak üzere. Nilüfer Ataşehir, Gültekin Pera ve Sasalı Villaları projemizde ise inşaat çalışmalarımız sürüyor. Nilüfer Ataşehir’de inşaat seviyesi yüzde 90’ın üzerinde. Teslimlerimiz eylülde başlayacak. Gültekin Pera ve Sasalı Vilları projesini de yılın son çeyreğinde teslim edeceğiz. 2020 yılı için henüz bir yatırım planımız yok. Yeni projeler için arsa geliştirmeye çalışacağız. Mevcut inşaatlarımızı tamamlayıp sahiplerine teslim ettikten sonra yeni projeler üretmeye devam edeceğiz” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.


+ Benzer Haberler
» İzmir kolonyaları destek bekliyor
» Endüstrileşme, MS riskini arttırıyor
» “Uzmanlaşma olmazsa hobi olarak kalır”
» “Türk insanında koleksiyon güdüsü var”
» Toprak altı sulama devlet teşviki bekliyor
» ‘Güvenli Bölge’nin değirmenlerine talibiz
» “Voleybolda kadınlar erkeklere göre daha sabırlı”
» Gültekin: “İzmir’de konut sektörü hızlı toparlanıyor”
» İzmir hayvan haklarında öne çıkacak
» Can dostlarının dünyasını elleriyle ördü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.12.2019
  Ticaret 11.12.2019
  Ticaret 10.12.2019
  Ticaret 09.12.2019
  Ticaret 07.12.2019
  Ticaret 06.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni